• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Sterowanie semaforem

Dehu

Nowy użytkownik
Reakcje
1 1 0
#1
Doradzcie proszę jaki konkretnie przekaźnik/element trzeba kupić żeby móc sterować semaforami/sygnalizatorami świetlnymi z których wychodzą kabelki. Nie żadne cyfrowe, kluby itp, tylko najzwyklejsze światełka. Mam U-rurki, które w rozjazdach wysyłają sygnał o położeniu zwrotnicy, chce na ich podstawie zbudować zależności. Ciągle tylko słyszę że "jest takie coś" ale nikt nie mówi konkretnie jaki element kupić. Help. Mile widziane zdjęcia gotowych schematów. Jeśli jest tu ktoś że Śląska kto ma takie rozwiązanie i może pokazać na żywo to chętnie nawiaże kontakt. Interesuje mnie model przekaźnika i przełącznika Kto może pomóc?
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#2
Jeżeli masz U-rurki to nie potrzebujesz przekaźnika bo zamiast niego masz gotowe styki w rozjazdach. W zależności od tego czy masz w semaforze wspólny plus czy minus dajesz do wspólnego styku rozjazdu plus lub minus a z dwóch wyjść rozjazdu do ledów semafora.
Schemat połączeń znajdziesz na drugiej stronie tematów w tym dziale.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#7
Cześć.
Tak jak Ci pisałem w mailu - semafory wyjazdowe przeważnie podają tylko kilka sygnałów: wolna max, wolna z ograniczeniem, manewrowa dozwolona i ewentualnie zastępczy.
To jakie semafor musi wyświetlać zależy od ustawionej drogi. U mnie na 4 tory stacyjne i 8 semaforów tylko 2 będą wyświetlać wolna max. Reszta tylko S10, manewrowa dozwolona i zastępczy. Śmiało mogę na nich zewrzeć na stałe zielone z pomarańczowym, bo nigdy nie będzie na nich świecić samo zielone, ani samo pomarańczowe - już sprawa się upraszcza. To że semafor ma 5 komór nie oznacza że musi wyświetlać wszystkie możliwe sygnały.

Teraz usiądź i na spokojnie przeanalizuj z jakich torów i w których kierunkach będą odjeżdżać pociągi i jakie sygnały semafory powinny wyświetlać. Miej cały czas w głowie zwoje rozjazdy z prostymi zależnościami (świeci czerwone albo zielone), potem będziemy te zależności rozwijać...

Pokaż układ makiety i ustawienie semaforów, bo zaraz się okaże, że połowę z tych 5 komorowych będziesz mógł sprzedać.
 
Ostatnio edytowane: