• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektryka i DCC Sterowanie rozjazdem (dla zielonego)

Reakcje
0 0 0
#1
Witam

Przeszukałem forum i albo jestem ślepy (jak tak to sorki) albo nie widzę nigdzie jak zrobić proste sterowanie rozjazdem.
Nie mówię o rozbudowanych, zależnych itp. takie opisy znalazłem, niestety na moim etapie to czarna magia.

Chodzi mi o proste przełączenie JEDNEGO rozjazdu magnetycznego (Fleischmann 22249) bez stosowania firmowych klawiatur, jak się do tego zabrać/jak to zrobić.
Ewentualnie chętnie bym dodał do tego diody pokazujące jakie jest aktualne ustawienie rozjazdu.

Jak gdzieś to jednak jest (pewnie tak, ale ...) to sorki.

Z góry dziękuję za pomoc.
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#6
Niekoniecznie. Może być taka klawiatura jak na poniższym zdjęciu:

1522606108093.png


lub inny przełącznik. Pomysłów na sterowanie rozjazdami było już wiele...
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#10
Piko potrzebuje jeszcze taka skrzynkę ?
Piko nie potrzebuje żadnej skrzynki. :p
A jeśli lokomotywa jeździ cyfrowo to sterowanie rozjazdami jakie może być ?
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Sterowanie zwrotnicą polega ma podaniu napięcia na jedno z uzwojeń napędu (cewki lub silnika, w wielkim uproszczeniu). To napięcie można podać ręcznie, przez jakiś przełącznik (a nawet przykładając końcówkę przewodu do właściwego styku), a można też przez skomplikowany system elektroniczny, sterowany komputerem. Sterowanie cyfrowe (DCC) w efekcie końcowym też sprowadza się do podania napięcia na odpowiedni styk napędu. Po raz kolejny powiem, że nie da się (a przynajmniej ja nie potrafię) podać uniwersalnej metody do zastosowania przez małpę, trzeba najpierw zrozumieć podstawowe zasady działania obwodów elektrycznych. Wtedy rysunki, pokazane kilka lat temu przez kolegę KKL (link podany wyżej, w 2010 roku, przez kolegę Marqusa) staną się jasne i zrozumiałe.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#13
Miło mi, ale bez przesady. A do nauki polecam bardzo stare książki o modelarstwie kolejowym, niestety, najczęściej tylko po niemiecku. Ale schematy są uniwersalne i da się je zrozumieć bez znajomości języka. Bardzo dawno temu była też wydana przez Piko książka (broszura) z planami układów torowych makiet, gdzie dobrze wytłumaczono sprawy połączeń na makiecie, od najprostszych po bardzo złożone. Wszystko w tradycyjnym systemie (analogowym, jak byśmy dzisiaj powiedzieli), bo o sterowaniu cyfrowym wtedy nikt jeszcze nie śnił. Ta broszura była wydana także po polsku, z pewnością jest gdzieś w internecie i była już o niej mowa na forum - ale nie potrafię tego znaleźć.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
#15

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#17
Pewnie chodzi o taką książeczkę.
Nie, to nie jest ta książka. Ja pisałem o bardzo starej pozycji, z lat 70. XX wieku. Ta, do której link podał kolega Mafo, to współczesna rzecz, której nie znam.

Edit:
Znalazłem coś. To ta po lewej na zdjęciu na tej stronie. Były wydane dwie, jedna o H0, druga o N. Ta dotycząca H0 była znacznie obszerniejsza i była wydana również po polsku.
http://nrdblog.cmosnet.eu/2009/09/z...alog-kolejek-piko-plany-tora³w/#axzz5BS2f5NqF
 
Ostatnio edytowane:

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#18
Z mej strony żadnej przesady nie ma. Ma Pan ogromną wiedzę i - co najważniejsze - dzieli się nią Pan z nami. Za to należy się Panu ogromny szacunek.

Nie, to nie jest ta książka. Ja pisałem o bardzo starej pozycji, z lat 70. XX wieku. Ta, do której link podał kolega Mafo, to współczesna rzecz, której nie znam.

Edit:
Znalazłem coś. To ta po lewej na zdjęciu na tej stronie. Były wydane dwie, jedna o H0, druga o N. Ta dotycząca H0 była znacznie obszerniejsza i była wydana również po polsku.
http://nrdblog.cmosnet.eu/2009/09/z...alog-kolejek-piko-plany-tora³w/#axzz5BS2f5NqF
Chodzi o tę pozycję:

001.jpg


005.jpg


Rzecz jest prawie tak stara jak ja, więc chyba nie będzie naruszenia praw autorskich jeśli wrzucę to do naszych zasobów?
 

Podobne wątki