• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie na makiecie

Rutek

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Witam mam pytanie odnośnie sterowania, zastanawia mnie jak przyjęte jest robienie sterowania na modułach w stacjach - interesuje mnie analogówka, na mojej stacji na której odgórnie narzucony jest jeden kierunek ruchu (można jeździć w kółko) zrobiłem odcinki izolowane przy semaforach ( jedna szyna jest izolowana i zasilanie na nią podaje semafor _ stój nie ma zasilania - wolna droga jest zasilanie, ewentualnie do jazd manewrowej mogę ręcznie podać zasilanie na odcinek izolowany) - niestety po dalszych zakupach taboru okazały się one za krótkie. albo np wittfelda można unieruchomić tylko przed semaforem a nie w peronie.
Teraz pomagam przy tworzeniu makiety i nie chcę popełnić swoich błędów.
NA górnym rysunku jest schemat sekcjonowania szyn na mojej makiecie. natomiast na dolnym jest to o czym myślę teraz:
Chcę miec możliwość załączania zasilania na całym torze, zrobiłbym to za pomocą zwykłych przełączników on - off, nie podłączałbym zasilania na docinek od semaforów bo to chyba jest dobre na duże makiety z rozbudowanymi układami torowymi.
Czy ma ktoś lepsze pomysły w tej kwestii?
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
http://www.gbbkolejka.pl/wiki/tiki-inde ... ody+torowe

Zdecydowanie rozwiązanie drugie:
1. Zawsze możesz pojechać także w drugą stronę. Mnie się założenia dotyczące jazdy w jedną stronę na torcie/module nigdy nie podobały, a na pewno nie na tyle, aby elektrykę pod to robić.
2. Jak zaczniesz używać wagonów z oświetleniem, to będziesz miał problemy z takim ustawieniem pociągu, aby wagon nie zwierał odcinka izolowanego od reszty...
 
OP
OP
Rutek

Rutek

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#3
Oki dziękuję
czyli nadal najprostsze rozwiązania są najlepsze :)
wolałem spytać niż komuś nabruździć na makiecie
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 6
Elektryka 12
Elektryka 44
Elektryka 20
Elektryka 17

Podobne wątki