• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Sterowanie i zasilanie

adamciom

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, planuję wykonanie makiety kolejowej i mam pytanie. Zdecydowałem się na sterowanie cyfrowe. Nie wiem jakiej marki wybrać. Do sterowania lokomotywami wiadomo (cyfrowe) ale co z rozjazdami, semaforami itp. Czy można połączyć jedno z drugim (analog z cyfrowym) ? W załączniku przedstawiam schemat torów.
 

Załączniki

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#2
Mieć pociągi w cyfrze, a urządzenia srk w analogu - jak najbardziej można. Semafory to tylko kolorowe lampki, a rozjazdy napędzają zwykłe serwomotory.
 
OP
OP
A

adamciom

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dzięki za konkretną odpowiedź. Jak więcej takich forumowiczów to dzięki.
Szukam dalej odpowiedzi na youtube i w internecie. Widzę że na forum to .....
Sorry wypisuję się
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
#6
Kolego po co te nerwy.
Makietą można sterować na wiele sposobów, każdy dobiera system pod siebie.
Ja używam produktów Digikeijsa, moim zdaniem, jakość do ceny na dobrym poziomie.
Można wszystkie elementy makiety sterować z jednego systemu (cyfrowego).
Potrzebował bym więcej informacji, co będziesz chciał tam mieć, to mogę polecić konkretne elementy systemu.
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#7
Dzięki za konkretną odpowiedź. Jak więcej takich forumowiczów to dzięki.
Szukam dalej odpowiedzi na youtube i w internecie. Widzę że na forum to .....
Sorry wypisuję się
Jeśli chodzi o cyferkę - ani nie mam doświadczenia, ani nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo różni użytkownicy preferują różne rozwiązania. W bardzo dużym uproszczeniu wszystko do wszystkiego pasuje, więc możesz łączyć podzespoły różnych producentów.

A co do analoga to lutownica i to, co kupisz w lokalnym sklepie elektronicznym. Napędy do rozjazdów to temat rzeka, serwa modelarskie, serwa od centralnego zamka, albo napędy ręczne. Semafory świetlne - nie spotkałem jeszcze takiego nie na diodach, ale mało widziałem. Pulpit sterowniczy robisz se na "pstryczkach", zasada działania ta sama co w żyrandolu.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#8
Ok ale jakie sterowanie (firma) ?
Piko, Roco, Digikeijs. Te są najpopularniejsze. W zależności od stopnia rozbudowania makiety i potrzeb budującego - czyli Ciebie, każdy z nich ma trochę inną funkconalność i możliwości. Digikeijs jest najbardziej zaawansowany i rozbudowany, ale czy Ci go potrzeba to już twój wybór.
Do podstawowych rzeczy, czyli sterowanie lokomotywami, czy rozjazdami i nie tylko, dwa pierwsze w zupełności i z zapasem wystarczą.
Biorąc pod uwagę, że jeszcze nic w temacie nie kumasz to radzę wybrać któreś z Piko - Roco.
Dodatkowo zestawy sterowania cyfrowego są dostępne w kompletach startowych tych firm.
Digikeijs trzeba dokupić osobno i dodatkowo.

P.S. Nie wszyscy od razu siadają do kompa i widzą co tu piszesz...
Cierpliwość jest domeną modelarza, nawet początkującego.

Dodatkowo zmieniłbym rozjazdy na łukowe zaznaczone na czerwono i podniósłbym trochę tory zaznaczone na zielono by urozmaicić widoki.
Mam nadzieję, że na diagramie rozjazdy elektromagnetyczne tylko przez przypadek są na wierzchu i w planach są serva podmakietowe...
tory.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
A

adamciom

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Piko, Roco, Digikeijs. Te są najpopularniejsze. W zależności od stopnia rozbudowania makiety i potrzeb budującego - czyli Ciebie, każdy z nich ma trochę inną funkconalność i możliwości. Digikeijs jest najbardziej zaawansowany i rozbudowany, ale czy Ci go potrzeba to już twój wybór.
Do podstawowych rzeczy, czyli sterowanie lokomotywami, czy rozjazdami i nie tylko, dwa pierwsze w zupełności i z zapasem wystarczą.
Biorąc pod uwagę, że jeszcze nic w temacie nie kumasz to radzę wybrać któreś z Piko - Roco.
Dodatkowo zestawy sterowania cyfrowego są dostępne w kompletach startowych tych firm.
Digikeijs trzeba dokupić osobno i dodatkowo.

P.S. Nie wszyscy od razu siadają do kompa i widzą co tu piszesz...
Cierpliwość jest domeną modelarza, nawet początkującego.

Dodatkowo zmieniłbym rozjazdy na łukowe zaznaczone na czerwono i podniósłbym trochę tory zaznaczone na zielono by urozmaicić widoki.
Mam nadzieję, że na diagramie rozjazdy elektromagnetyczne tylko przez przypadek są na wierzchu i w planach są serva podmakietowe...
Zobacz załącznik 799020
Dzięki
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.614 107 12
#11
Dzięki za konkretną odpowiedź. Jak więcej takich forumowiczów to dzięki.
Szukam dalej odpowiedzi na youtube i w internecie. Widzę że na forum to .....
Sorry wypisuję się
Chlopie, po dwóch godzinach juz sie wypisujesz, gdyz TYLKO jedna osoba Ci odpowiedziala. Tutaj ludzie sie logują w tzw wolnym czasie a nie siedzą 24/7 tak na wszelki wypadek.

Wiec albo rzeczywiście warto sie wypisać i zagłębić w tajniki YT i Fbooka. Albo zapisac na yoge i nauczyć sie cierpliwości. Warto przewerowac forum używając tematów z odpowiednimi prefiksami, badz używając forumowej wyszukiwarki. Na początek kup moze sobie cyfrowe sterowanie PIKO (jeśli jest to w zestawie z SM42 i wagonami piętrowymi).
Powodzenia
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
364 4 2
#12
....W załączniku przedstawiam schemat torów.
Pospiech jest wskazany przy łapaniu pcheł....

...Dodatkowo zmieniłbym rozjazdy na łukowe zaznaczone na czerwono....
Zobacz załącznik 799020
Ten plan z tego co widać jest na torach "rurkach" z lat 80-tych. Te tory nie posiadały zwrotnic łukowych:(. Pochodzi z "Plany połączeń szynowych" PIKO nr 27. Trzeba by było to przerobić na tory modelowe obecnie produkowane lub starego Pilza. Zwrotnice są dostępne z drugiej ręki. W tej pozycji zobacz sobie plany 44 i 46, podobne mają wymiary do 27 i są już na torach modelowych.
 
Ostatnio edytowane:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#13
Ten plan z tego co widać jest na torach "rurkach" z lat 80-tych. Te tory nie posiadały zwrotnic łukowych:(. Pochodzi z "Plany połączeń szynowych" PIKO nr 27. Trzeba by było to przerobić na tory modelowe obecnie produkowane lub starego Pilza. Zwrotnice są dostępne z drugiej ręki. W tej pozycji zobacz sobie plany 44 i 46, podobne mają wymiary do 27 i są już na torach modelowych.
@eddy nie zakładam przecież, że Kolega będzie budował na U-rurkach.
Chodziło mi tylko i wyłącznie o układ torów.
Zaznaczyłem tylko, że mam nadzieję, iż całość będzie zbudowana bez napędów na wierzchu.
Niektórzy rysują sobie plan koncepcyjny ołówkiem na kartce i dopiero później przenoszą go do komputera na wybranym materiale torowym.
Pewnie Kolega oprze się na A-Gleis Piko i będzie dobrze. Zainstaluje sobie program SCARM i ułoży plan makiety na tych torach.
Nie chodzi tu przecież o to, by dopasować idealnie rozkład torów, tylko o to, żeby pokazać koncepcję do rozwinięcia pomysłu Kolegi @adamciom.
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
364 4 2
#14
Może trochę nie fortunie zacytowałem Kolegę @melonowy. Chodziło mi, żeby nowy Kolega @adamciom miał świadomość, ze jest to plan oparty na torowisku tupu u-rurki i są pewne ograniczenia. Plan jest żywcem skopiowany z tych planów PIKO i dlatego napędy od zwrotnic są na wierzchu.:) Jak najbardziej popieram przeniesie tych zwrotnic na łuki.
 
Ostatnio edytowane:

Yaro

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#15
Czesc, witajcie.
po długich perturbacjach życiowych i zakrętach przyszedł moment ze w końcu mam stabilnie i chciałbym powrócić do hobby. Jest dom wiec bedzie miejsce na makietę. Do tej pory miałem tylko analog i to moje pierwsze kroki z cyfrą...wiec żeby jakoś wystartować i juz miec radosc z tego kupiłem starter z PIKO. Jednak zamian doprowadzę do konkretnej makietyto chwile potrwa a zabawa była by lepsza gdy mogłbym podpiąć do centralki drugą myszkę do sterowania a może smartfon i tu moja ogromna próba do Was doświadczonych abyście mi mogli podpowiedzieć jak doprowadzić do możliwości sterowania z dwóch pilotów?
bede wdzięczny za rady a moze rysunek jeśli to skomplikowane.
 

Yaro

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#18
Dzieki za szybka odpowiedz, bede walczyc Zgodnie ze wskazówkami. Jak zacznie powstawać makieta to sie dowiecie - będą mieć mnóstwo pytań żeby jak najmniej błędów robić ( choć wiem ze jako makietowy laiik nie uniknę ;-)) )
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 73
Planuję 4

Podobne wątki