• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie cyfrowe obrotnicą

OP
OP
T

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Jak słabo widać urządzenia to:
- największe od lewej to - Fleischmann FMZ - nr. 6850
- dwa górne - Fleischmann - nr. 6955
- dolne prawy róg to 64 40 13

Szelmek, fajnie już się ucieszyłem jak widzę że 6955 będzie mozna zastąpić czymś za 10 zł, ale nie jestem elektronikiem więc mogę prosić o jaśniejszą podpowiedź - przekaźnik - jaki i ewentualnie gdzie go kupić
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#4
Tu jest obrazek w wersji dużej:
http://www.dccworld.it/images/dccpratico/progetti/piattaforma/piattaforma5.jpg

Wychodzi na to, że FL6850 to jest po prostu dekoder akcesoriów

Lewy przekaźnik umożliwia podanie na stałe stałego napięcia na żółty i czerwony przewody w jednym lub drugim kierunku. Stawiam, że steruje to kierunkiem obrotu.

Prawy przekaźnik zwiera i rozwiera żółty przewód z szarym. Stawiam, że w ten sposób włącza się silnik i wyłącza.

Do sterowania całością potrzebne są 4 przycisku na klawiaturze.

Zamiast mostka może być pewnie jakiś zasilacz na 12V=

PS. Jeżeli chcesz zamiennik FL6850 to podaj system DCC jaki używasz.

PS2. Ale to niestety nie to co ja poszukuje. To można łatwo zrealizować za pomocą GbbKolejki przy użyciu 4 przycisków na pulpicie. Ale wiem, że można sterować obrotnicą bardziej subtelniej - aby program mógł ustawić konkretną pozycję na obrotnicy z kontrolą, kiedy obrotnica zakończyła pracę... Gdzieś widziałem układ jaki to realizuje, ale nie mogę od dłuższego czasu tego znaleźć
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#10
Każda obrotnica nie wymaga cyfrowej ingerencji, tak jak każda lokomotywa nie potrzebuje dekodera. Ale są sytuacje, gdy chcielibyśmy podłączyć obrotnicę do cyfry, a może nawet do PC, i dla nich poszukuje schematów.

A ta obrotnica FL nie potrafi pomijać niechcianych pozycji?
 
OP
OP
T

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
no i po długiej przerwie, wróciłem to tematu. Postanowiłem poskłać to co opisaliści. Wykorzystałem elementy które mam Lenz LS100 i przekaźnik Viessmann 5552.
I poległem już prawie na początku i nie wiem z czego to wynika.

LS100 działa chyba bez probemu, bo jak podłączam jakieś mechanizmy zwrotnic to sie przełączają. Natomiast po podłączeniu przekaźnika Viessmann 5552 dokładnie tak samo nie słysze, aby cos się tam wewnątrz przełącząło. Sprawdziłem przekaźnik podłączając go do kabelkami bezpośrednio do zasilacza, działa.

Co może być przyczyną, że Przekaźnik Viessmann 5552 nie działa z LS100, a jednoczesnie działa bezpośrednio ? Kobinacje połączeń już trenowałem chyba wszystkie.

Czy kotoś wie jak to wyjasnić, albo może mi pomóc ? z góry dziękuję
 
OP
OP
T

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Już lepiej, bo coś działa, ale dalej mam problem z poprawnym działaniem.
Podłączyłem zgodnie z sugestiami (-) minus do środkowego gniazda w Viessmann 5552, a (C) i (+) do zewnętrznych.

I teraz mam taki objaw: z (-) minusa mi działa jak przełączam na LH100 na (-). Przy przełączaniu na LH100 na (+) zero reakcji.

Wiem, że to pewnie jakieś śmieszne tematy, ale jestem totalnym amatorem w tej kwestii, wiec już nie wiem o co chodzi ? Zwłaszcza, że napęd zwrotnicy działa OK.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#15
tsocha napisał(a):
Podłączyłem zgodnie z sugestiami (-) minus do środkowego gniazda w Viessmann 5552, a (C) i (+) do zewnętrznych.
To nie ma szans działać...

Sugestia była, że to nie działa, a nie, że działa jak pozamieniasz przewody... :D
 
OP
OP
T

tsocha

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
No ok, jakoś to przeżyję. Rozumiem przekaźniki jak przekaźniki, tu chodzi o Lenz LS100 ?

Jesli użyję Lenz'a LS150 będzie działać dobrze ? (mogę mieć to jakoś szybko).
 

Podobne wątki