• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Sterowanie cyfrowe oświetleniem wagonów HO

gm0574

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich, potrzebuję porady. Chcę wykonać sterowanie cyfrowe oświetleniem w wagonie, zakupiłem potrzebne materiały miedzy innymi dekoder oświetlenia do wagonów firmy RailBOX (14 wyjść, widoczny na zdjęciu). Chciałem sprawdzić dekoder, przylutowałem przewody do wejść DCC następnie podłączyłem pod tor programowania centralki PIKO SMARTCONTROL i w opcji programowanie/PROG. ADRES LOK chciałem odczytać adres dekodera wagonu ale wyświetla mi BŁĄD. Pewnie coś robię źle ale nie wiem co, proszę o poradę albo link gdzie jest to dokładnie opisane, na razie w internecie nic nie znalazłem.
IMG_20211016_210140517_HDR.jpg
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#3
Cześć.
Mam taki dekoder. Po podłączeniu trzech, różnych obwodów (rezystor+2x czerwony led - 2x, rezystor+2x biały led - 1x) pobawiłem się w możliwości świecenia. Generalnie "tańczy, śpiewa, przytupuje..." ;) Programowanie na torze do programowania. Ale... Baaardzo długo "myślał" przy zmianie CV. Potem zareagował natychmiast. Kilka razy zmiany zadziałały po odłączeniu zasilania, kilka razy od razu, bez odłączania zasilania. Ustawiałem różne rodzaje świecenia, błyski, migania, stałe. To działało. Zmiana adresu z domyślnego na jakiś inny, to długie myślenie, potem odłączenie zasilania, potem jednak zmienił adres. Ale nie zadziałały żadne funkcje wcześniej zaprogramowane. Powrót do domyślnego adresu i funkcje zapamiętane wcześniej działają. Mam sterowanie z21 i aplikację na telefon. Moim zdaniem jest on trochę "marudny i leniwy", ale ma możliwości podłączenia wielu wyjść. Wymaga dużo cierpliwości. Pozdrawiam. Szymon.
 
OP
OP
G

gm0574

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Cześć.
Mam taki dekoder. Po podłączeniu trzech, różnych obwodów (rezystor+2x czerwony led - 2x, rezystor+2x biały led - 1x) pobawiłem się w możliwości świecenia. Generalnie "tańczy, śpiewa, przytupuje..." ;) Programowanie na torze do programowania. Ale... Baaardzo długo "myślał" przy zmianie CV. Potem zareagował natychmiast. Kilka razy zmiany zadziałały po odłączeniu zasilania, kilka razy od razu, bez odłączania zasilania. Ustawiałem różne rodzaje świecenia, błyski, migania, stałe. To działało. Zmiana adresu z domyślnego na jakiś inny, to długie myślenie, potem odłączenie zasilania, potem jednak zmienił adres. Ale nie zadziałały żadne funkcje wcześniej zaprogramowane. Powrót do domyślnego adresu i funkcje zapamiętane wcześniej działają. Mam sterowanie z21 i aplikację na telefon. Moim zdaniem jest on trochę "marudny i leniwy", ale ma możliwości podłączenia wielu wyjść. Wymaga dużo cierpliwości. Pozdrawiam. Szymon.
Cześć
Ja próbowałem z dwoma obwodami i nic, spróbuję zrobić więcej może wtedy zaskoczy.
Dla pewności: dwa wejścia DCC - to zasilanie, wyjście + wspólne dla wszystkich obwodów odbiorczych i wyjścia od 1 do 14 to biegun ujemny na obwody odbiorcze.
Pozdrawiam Grzegorz.
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#5
Cześć.
Połączenia tak, jak mówisz.
Pamiętaj o takim dobraniu rezystora, żeby obciążenie wyjścia było niższe niż max. zalecany w instrukcji.
 
Ostatnio edytowane:

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#6
Z ciekawości - Jakie znaczenie ma to, czy na wyjściach podłączone jest obciążenie?
To zapewne zwykłe wyjścia OC (coś pokroju ULN2003) i dekoder "nie wie" czy coś jest podłączone, czy nie i raczej go to nie interesuje.
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.164 68 6
#7
Może go nie interesować, ale centralka może tego potrzebować, ostatnio walczyłem z listwami ESU, pojedyncza ani nawet trzy za cholerę nie chciały się zaprogramować, jak dodałem lokomotywę na tor to od razu zadziałało. Dopiero @Grzes mnie oświecił, okazuje się że to zależy od centralki i wykrytego poboru prądu, DR5000 nie zaprogramuje pojedynczej listwy, a stara centralka Roco już tak :)
 

SzymonG

Aktywny użytkownik
Reakcje
98 1 0
#8
Z ciekawości - Jakie znaczenie ma to, czy na wyjściach podłączone jest obciążenie?
To zapewne zwykłe wyjścia OC (coś pokroju ULN2003) i dekoder "nie wie" czy coś jest podłączone, czy nie i raczej go to nie interesuje.
Myślę, że koledze chodzi o to, że może fizycznie zobaczyć, czy zmiany działają, czy nie. Świeci lub nie.
 
Reakcje
21 1 1
#10
okazuje się że to zależy od centralki i wykrytego poboru prądu, DR5000 nie zaprogramuje pojedynczej listwy, a stara centralka Roco już tak
No bo na tej zasadzie działa potwierdzenie w dekoderze. Dekoder zwiększa na krótki czas obciążenie ( w lokomotywie na silniku) .Pytanie na jaki prąd progowy i czas tegoż impulsu jest skalibrowana centralka i z tego powodu mogą być różne zachowania dla różnych centralek
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
303 0 0
#11
DR5000 nie zaprogramuje pojedynczej listwy, a stara centralka Roco już tak
DR5000 jak i każada inna centralka listwę zaprogramuje, ale przy zbyt niskim prądzie potwierdzenia nic nie odczyta. Co może zasygnalizować jako błąd odczytu (a nie zapisu).
DR5000 ma też jedną fajną cechę, można zmieniać wymaganą wartość prądu traktowanego jako poprawne potwierdzenie. Inne centralki raczej tego nie mają.
"Centralka ROCO" (a domyślam się, że chodzi o czarny booster) również ją zaprogramuje, ale nic nie odczyta, bo nie obsługuje i nie oczekuje na potwierdzenie od dekodera.
 

Podobne wątki