• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie Cyfrowe do dwóch lokomotyw

Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

Poszukuję sterowania cyfrowego do makiety. Przyznam się, że jestem kompletnie zielony w sprawach DC i DCC. Chciałbym po prostu się dowiedzieć o co w tym chodzi. Chciałbym sterować na raz dwoma lokomotywami i mieć ciągłe i naprzemiennie(czerwone i białe) światła. Mam teraz analoga zestaw startowy Husarz. Da się coś z tego zrobić? Zamierzam kupić Talent 2 tylko jeszcze nie wiem jakiej firmy. Wydaje mi się, że da się mieć sterowanie analogowe i zrobić tak, żeby w tym samym czasie światła od loko się świeciły i ona sama nie jechała.

Byłbym bardzo wdzięczny za wtajemniczenie mnie w DCC i napisanie kilka porad.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#2
"O prędkości obrotowej silnika decyduje stosunek czasu, przez który silnik jest zasilany do czasu, gdy zasilania jest odcięte.
Taki cykl jest powtarzany dość często - w nowoczesnych dekoderach z częstotliwością do kilkudziesięciu kHz (tysięcy razy na sekundę). W ten sposób silnik zyskuje znaczny moment obrotowy już przy bardzo niskiej prędkości. " (z tej strony)

Czy to oznacza, że od tego jak wolno może jechać lokomotywa zależy sterowanie, a nie silnik w lokomotywie?
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#3
Husarz piko jak mniemam jest przygotowany do zainstalowania w nim dekodera (8 pin)
Światła fabrycznie tylko białe. Instalacja czerwonych wymaga przeróbki i to znacznej
Przy sterowaniu analogowym światła bedą sie świeciły tylko wtedy gdy odłączysz silnik fizycznie od zasilania. W analogu oświetlenie i silnik jes podłączony bezpośrednio do torów.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#4
Ok, trochę o tym przeczytałem i jakieś tam podstawy wiem :D . A czy to prawda, że o prędkości wolnej bez szarpania decyduje dekoder? Jakie polecacie tanie Podłączenie DCC?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#5
Bez odcinków izolowanych w systemie analogowym nie dasz rady sterować niezależnie dwoma lokomotywami.
Przy zasilaniu analogowym światła będą się świecić dopiero w chwili gdy lokomotywa dostanie napięcie.
Drugi temat to zasilanie silnika w systemie DCC. Odbywa się to na zasadzie sterowania PWM. O prędkości decyduje sterowanie. A w zasadzie dekoder DCC umieszczony w lokomotywie.
[DOUBLEPOST=1447544631][/DOUBLEPOST]
A czy to prawda, że o prędkości wolnej bez szarpania decyduje dekoder?
Dużą rolę odgrywa sam silnik. Czy jest to trójpolowy czy pięciobiegunowy.
Jakie polecacie tanie Podłączenie DCC?
Najbardziej popularne to sterowanie MultiMaus. Z dekoderów zastosowałbym coś z serii Lenz'a.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#6
Tylko teraz jak mam Husarza PIKO i chcę sobie kupić Talent 2 chyba też PIKO, to jaka będzie najtańsza wersja DCC ? Da się łączyć dekodery, lokomotywy i centralki z różnych firm? Wydaje mi się, że niestety trójpolowy. To jest najtańsza wersja- seria Hobby, nie expert. Ew. Da się zamienić silnik?
[DOUBLEPOST=1447546155][/DOUBLEPOST]A co myślicie o Piko Digi? Jakie są różnice pomiędzy np. Piko, Roco, Lenz i.t.p ?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#7
Nie ma znaczenia, że jest to Piko. Tutaj masz podstawowe informacje na temat DCC.
Pewnie da się zamienić silnik. Ale po co? Na początek skompletuj zestaw cyfrowy, sprawdź jak działa a później ewentualnie myśl o wymianie silnika.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.823 386 20
#19
Ok, więc miał ktoś do czynienia z Talent 2? Wg. Mnie wygląda zachęcająco. Jak oglądałem filmiki tego to też nieźle się prezentuje.
Ale się uparłeś na tego Talent-a. Koledzy polecają Ci takie sterowanie, które znają i jest dobre. Ale jak chcesz, to kup tego Talent-a i opowiedz nam jak się nim steruje, może i my przerzucimy się z obecnie używanych RocoMultimaus czy też Z21 na tego Talent-a. :)
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#20
Ale się uparłeś na tego Talent-a. Koledzy polecają Ci takie sterowanie, które znają i jest dobre. Ale jak chcesz, to kup tego Talent-a i opowiedz nam jak się nim steruje, może i my przerzucimy się z obecnie używanych RocoMultimaus czy też Z21 na tego Talent-a. :)
Hmmm. To chyba kolega nie rozumie mnie. Śmieszna sytuacja trochę. Talent 2 to nie sterowanie, ale pociąg... Chciałem się dopytać, czy z takim dekoderem, który jest zamontowany w tej jednostce da się sterować z MultiMausa...
 

Podobne wątki