• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie cyfrowe a płynność jazdy lokomotywy

Przemciu1986

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam szanownych forumowiczów.
Na początek chciałbym się przywitać ponieważ jestem nowym użytkownikiem forum, a zarazem początkującym modelarzem.

I tu pojawia się moje pierwsze pytanie, otóż zacząłem składać swoją pierwszą makietę, robię ją w modułach i zauważyłem że moje lokomotywy nie poruszają się za płynnie a do tego przygasają mi czasami światła w lokomotywach. Aktualnie mam zrobione dwa moduły (szlak 2 torowy). Jeden tor ma około 3m długości. Na szlaku są dwie zwrotnice pomiędzy torami. Każdy z torów jest zasilony w 5 miejscach, a mimo to w niektórych momentach brakuje jakby prądu.
Posiadam sterowanie Roco Lokmaus 2. Zauważyłem że np po przekręceniu pokrętła lekko w prawo jedna lokomotywa jedzie a druga w takim samym ustawieniu pokrętła nawet nie drgnie, muszę zwiększyć prędkość by zaczęła jechać.
Czy jeśli zmieniłbym sterowanie np na Roco multiMaus sterowanie było by lepsze? bardziej precyzyjne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#3
Różne lokomotywy mogą mieć różne charakterystyki ruchowe, więc niekoniecznie muszą identycznie reagować na ruch pokrętła myszy. Zamiana na multiMaus raczej niewiele tu zmieni. Charakterystyki zależą od parametrów mechanicznych modelu (przekładnia, silnik itp., o czystości i nasmarowaniu mechanizmu nie mówiąc), ale także od ustawienia dekodera. A co do "zacinania się" jazdy, to patrz wyżej - rada kolegi Bolesław 102.
 
OP
OP
P

Przemciu1986

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Lokomotywa to jakiś elwktrowoz od piko ekspert. Dopiero co wyjęta z pudełka. Możliwe że już by trzeba było ja czyścić?
Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Mam jeszcze taurusa pkp z zestawu startowego piko w wersji dcc. podczas programowania ładnie się zaprogramowal i światła świeciły. Jak zacząłem nim jechać to światła zgasly i już nie mogę ich zapalić. W pozostałych 4 lokomotywach jakie mam bez problemu światła się zapalają i gasną. Czy jest możliwe żeby ta lokomotywa nie współpracowała w pełni z tym moim sterowaniem?
 
OP
OP
P

Przemciu1986

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Zależy jakiego producenta, spróbuj wpisać 8 do CV8. Po tej operacji musisz na nowo wpisać adres dekodera. Chyba że masz ustawiony 3 adres.
:) chyba jeszcze jestem za zielony na to o czym piszesz. Nie mam zielonego pojęcia o czym mówisz i jak to zrobić. Jedyne co umiem to zaprogramować nową lokomotywe stawiając ja na torach i wybierając "kanal" na którym nie mam żadnej lokomotywy zaprogramowanej. Poczytam może jakaś instrukcję do tego sterowania. Może tam coś będzie na ten temat
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#10
Jedyne co umiem to zaprogramować nową lokomotywe stawiając ja na torach i wybierając "kanal" na którym nie mam żadnej lokomotywy zaprogramowanej.
Witam kolegę.
No to właśnie tak zrób. Twój "kanał", na którym reaguje lokomotywa to ADRES CV. Jeśli chcesz by sterować lokomotywą i żeby reagowała na polecenia to: programujesz ADRES CV 1. Czyli wybierasz ADRES CV 1 i wpisujesz w nim wartość np. 3 - (wszystkie dekodery powinny mieć ustawioną wartość 3 domyślnie) lub inną wartość np. 4 dla innego dekodera w innej lokomotywie. Jeśli w różnych dekoderach umieszczonych w różnych lokomotywach są inne ADRESY CV 1 to wówczas można nimi sterować niezależnie i tak powinno być. Jeśli są takie same adresy to np. dwie lokomotywy poruszać się będą jednocześnie za jednym przekręceniem pokrętła na myszy. Taka sytuacja może się zdarzyć w nowych lokomotywach (dekoderach), bo jak pisałem wyżej dekodery mają wpisany domyślny adres 3. Sterujesz wówczas wszystkimi lokomotywami (dekoderami) z adresem 3 równocześnie. Czyli wszystkie razem ruszają i zatrzymują się.
Tak, że reset polega na wpisaniu tak jak to robisz w przypadku nadawania adresu, wartości 8 tylko, że w miejscu gdzie jest CV 8. Wówczas dekoder zostanie przywrócony do ustawienia domyślnego CV 1, którą jest wartość 3. Możesz oczywiście i powinieneś zmienić później tą wartość na inną, różniącą się od adresów CV innych lokomotyw (dekoderów) o czym pisałem wcześniej. Reset stosuje się najczęściej wtedy, gdy się coś "popieprzy" w programowaniu dekodera i nie wiadomo co się zrobiło a dekoder "fixuje". Reset jest bezpieczny.
Instrukcja programowania dla LokMausa jest dostępna w sieci, tak że nie widzę problemu w googlaniu, lub gdy lenistwo bierze górę to w zdaniu się np. na mnie...
LokMaus_Instrukcja. Wydrukuj sobie i krok po kroku postępuj wg instrukcji.
Skoro jesteś nowy i zielony to zagłębij się w forum i przyswój pojęcia, którymi się tu koledzy posługują. Będzie Tobie łatwiej zrozumieć o czym koledzy do Ciebie piszą. Mam nadzieję, że mimo mego zawiłego tłumaczenia "zakumasz" o co chodzi.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki