• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Sterowanie AC czy DC?

klaudiusz3pl

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam, jestem nowy na forum.

Ostatnio udało mi się wygrać aukcję na Allegro z pociągiem TGV Thalys Mehano, tego powodu mam zamiar zbudować makietę o wymiarach około 2m x 1.7m. Tylko nie wiem, które sterowanie mam wybrać do sterowania dwoma pociągami (planuję dokupić jeszcze jeden tabor) AC czy DC? Tory kupuję Mehano albo Piko.

PS: jutro wyślę plan makiety zrobiony w SCRAM.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#3
Tu już nie ma czego wybierać, zasilanie musi być takie, jaki jest ten kupiony model. Przypuszczam, że to zwykły 2-szynowy na prąd stały (DC), ale pewności nie mam, może Mehano ma też wersję 3-szynową na prąd zmienny? A inną sprawą jest ewentualne zastosowanie sterowania cyfrowego DCC.
 
OP
OP
K

klaudiusz3pl

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
Tu już nie ma czego wybierać, zasilanie musi być takie, jaki jest ten kupiony model. Przypuszczam, że to zwykły 2-szynowy na prąd stały (DC), ale pewności nie mam, może Mehano ma też wersję 3-szynową na prąd zmienny? A inną sprawą jest ewentualne zastosowanie sterowania cyfrowego DCC.
Dzisiaj po 16 wyśle zdjęcia jak wygląda projekt, w tym tygodniu ma przyjechać moje kupione TGV.
 
OP
OP
K

klaudiusz3pl

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Trochę się nie znam na tym sterowaniu, słyszałem o jakimś analogowym i cyfrowym. I teraz pytanie, które? Makieta ma mieć dwa tory dla nowego składu i może kiedyś dokupię trzeci.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#6
Póki co możesz wrzucić linka do Allegro z tym kupionym zestawem. Pomoże to rozpocząć fachową dyskusję trochę wcześniej - będziesz miał też trochę więcej czasu na zaplanowane następnych zakupów ;-)
 

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#8

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#12
Tym zasilaczem sterujesz tylko jedną lokomotywą/pociągiem. Jak postawisz drugi skład to będzie jeździł tak samo.
Niezależne sterowanie bez kombinowania z jakimiś odcinkami izolowanymi - to w DCC.
 
OP
OP
K

klaudiusz3pl

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#13
Tym zasilaczem sterujesz tylko jedną lokomotywą/pociągiem. Jak postawisz drugi skład to będzie jeździł tak samo.
Niezależne sterowanie bez kombinowania z jakimiś odcinkami izolowanymi - to w DCC.
Okej, a jeśli podłącze dwa tory zasilające z dwoma zasilaczami i sterowaniem to będzie działać czy nie? Jeśli będę musiał zrobić DCC to co mam kupić aby działało?
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#14
Na tym forum,że o internecie nie wspomnę,było to opisywane pierdyliard razy wystarczy trochę się wysilić i użyć "szukaj".:mad:
Jeżeli delikwentowi nie chce się poszukać siedząc na czterech literach to bardzo wątpię,że będzie mu się chciało wysilić i zbudować makietę.
 

Podobne wątki