• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

stare loki

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Witajcie.
Mam starą pikowską ludmiłkę. W przyszłości chciałbym ją ucyfrowić. Oczywiście myslę, że dobrze byłoby przy okazji zmienić silnik na nowszy - pięciobiegunowy z kołem zamachowym. Czy ktoś przeprowadzał już takie manewry? Jaki byłby do tej ciufy dobry silnik? Gdzie go ewentualnie najtaniej kupić i czy jest Ktoś z okolic Zagłębia, kto się zajmuje takimi przeróbkami?
 

michal-c74

Aktywny użytkownik
Reakcje
86 0 0
#5
pukash, podałem tylko takie info, że jest taka firma, która ma w swej ofercie takie silniki. A że drogie.... no cóż jakość musi kosztować. I nikogo nie zmuszam żeby koniecznie kupował akurat to, zwłaszcza Kolegę, który o to pytał. Wybór należy do niego.
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#6
Dzięki wszystkim. Rzeczywiście cena silniczka nie jest niska... Bedę się musiał poważnie zastanowić co z tym fantem zrobić. Podejrzewam jednak, ze ucyfrowienie bez wymiany silniczka, to nie w pełni super efekt. Słyszałem kiedyś, że koledzy ze skali TT stosują do napędu loków silniczki od napędów CD - tak są chyba silniki krokowe? Nie znam się aż tak dobrze na tym, ale wydaje mi się, że tych silniczków używa sie chętniej do napędu obrotnicy i ewentualnie do zwrotnic? Słyszał Ktoś o czymś takim w lokach?
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#7
W starszych napędach CD wszystkie trzy silniki to zwykłe trójpolowe, do tego z delikatnymi szczotkami z drucika albo blaszki - tu priorytetem jest cichobieżność.
W nowszych tylko loading motor (silnik od tacki) to trójpolowiec, spindel motor (silnik płyty) i pickup motor (silnik czytnika) mogą być krokowe.
A krokowego z dekodera czy nawet zwykłego DC bezpośrednio nie zasilisz.
Niedawno ucyfrowiłem czterdziestoletniego juniorka BR80-018 ale efekt jest taki że w ogóle jakoś tam jeździ....
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#8
silniczek mozna dobrac za 15 - 20 zł przeczytaj moj post o BR 130 tam jest pokazany wózek z napedem

udaj sie do serwisu zajmujacego sie naprawa sprzetu RTV popros pana czy nie maja jakichs starych zespołow od napedu kieszeni w VHSie
jest duze prawdopodobienstwo ze wychaczysz silnik 5 biegunowy na łozyszkach pracujacy bezglosnie
roznica jest potworna u mnie lok zaczałruszac od ok 0,7V!!!!
trzeba niestety troszke przerobic zawieszenie wózka ale napisz to ci pomoge
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#10
Zależy czego od lokomotywy oczekujesz. Jeżeli odpowiada Ci jest jazda czyli kołysanie i szarpanie to dokładnie ten sam efekt możesz mieć nadal po zainstalowaniu dekodera. Wbrew pozorom można to zrobić i nie jest to trudne a regulując charekterystyką można nieco poprawić pracę silnika.
Jeżeli chcesz mieć niezły model, ładny i cicho poruszający się po torach, pomyśl nad wymianą posiadanego.
 
OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Reakcje
6 0 0
#13
LUKASZdiy napisał(a):
jaka wersja ludmily?
z napedzanymi obiema wózkami czy jednym? bo były dwie wersje
Ta jest akurat z jednym - ale problem się prawie sam rozwiązał - znalazłem wczoraj wieczorem starą instrukcję obsługi... :oops: Natomiast zastanawiam się, czy warto tę beerkę przerabiać. Jako analog jest przecież OK. Moze rzeczywiście skorzystać z wcześniejszej rady:
pukash napisał(a):
Hahahahahaha to bardziej opłaca się kupić nową ludmiłę rocowską niż ten silniczek. Moim zdaniem biznes z żadnej strony nie opłacalny.
i po prostu sobie zostawić ludmiłkę na pamiątkę albo wystawić na allegro, a kupić nową z gniazdem deka i nowym silnikiem... sam nie wiem - muszę się jeszcze zastanowić... Widzę, że krążą takie podobne za ok 200zł. :roll: Moze warto by do tego dołożyć i kupić coś nowego...? :???:
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 22
Elektryka 8
Elektryka 2

Podobne wątki