• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

STARania STARszego pana

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#1
Witam modelarską Brać!
Tak jak kiedyś się odgrażałem, buduję tę ciężarówkę, którą mam na myśli a Wy możecie odgadnąć na zdjęciach - jaką. Tym razem nie zwodzę Kolegów zdjęciami z budowy, ciesząc się efektem finalnym. Zdjęcia pokazują status obecny, czyli skorupę kabiny w końcowym stadium budowy. Technika identyczna jak przy żuku - dłubanie w PS, z dodatkami zamówionych elementów trawionych (wytłoczki tyłu). Oczywiście, jak zawsze chcę się pochwalić ale przede wszystkim kieruję do Was pytanie - czy jakaś dobra dusza wydrukuje mi eleganckie koła do stara 28 w 1:64, rzecz jasna, odpłatnie? Widzę, jakie cuda czynicie w H0 - poratujcie eskowicza... zawsze to pół roku szybciej, zanim sam wydłubię te koła, felgi szczególnie.
Z góry dziękuję za pomoc!
Janusz
star1.jpg star2.jpg star3.jpg star4.jpg star5.jpg
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#3
Dobry wieczór
Publikuję kolejny krok. Jak widzicie - buda została zamknięta (poza dachem) i przygotowane są gniazda szyb, przede wszystkim zaś gniazdo szyby przedniej (jak ją wykonam - jeszcze nie mam pojęcia - gięta cholera i jeszcze wypukła w płaszczyźnie pionowej...). Aby buda nabrała już jako takiego wyglądu - położyłem we właściwych miejscach elementy trawione, które dopiero Stara czynią Starem.
Uprzejmie przypominam się z pytaniem - czy jakiś miły Forumowicz, który już niejednego Stara wydrukował, przeskaluje i wydrukuje dla mnie koła do tej landary? Z góry dziękuję za deklarację.
Pozdrawiam - J.
1star 27.09.21.jpg
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#5
Szykuje się uczta dla oczu, biedny przyszły szofer, zaś będą odwierty i amputacje:ROFL:
Spróbujmy wywołać do tablicy kolegę @popowe , może on coś druknie ;)
A podziękował za radę, Sławek też poradził mi zapytać kolegi @popowe. Już napisałem na priv.
Co do relacji, będę meldował na bieżąco. Prace pewnie potrwają trochę, bo równolegle kończę SM03. Gdyby koledzy chcieli "podręcznik" wykonania, mogę taki po zakończeniu wykonać bo cały czas robię dokumentację fotograficzną. Niemniej, zastosowane techniki są identyczne jak przy budowie Żuka (zapraszam do wątku "Zrób sobie Żuka"), z tą różnicą tylko, że tu jest trochę więcej przygotowanych elementów trawionych.
Aha, jeszcze edyta: tak, szofer, podobnie jak Zenek, będzie przykołkowany do fotela. W Starze kabina też nie będzie otwierana. Mogę obiecać, że w tym przypadku nie będę wiercił tak głęboko (Zenek miał odwiert co najmniej do śledziony).
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#8
Witam Kolegów Samochodziarzy!
Dziś kilka zdjęć ze Starachowic na moim biurku a potem pytanie. Najpierw zdjęcia - na dowód, że projekt Stara 28 nie umarł, po skończeniu SM03 powoli ale konsekwentnie brnie do przodu.
s1.jpg s2.jpg s3.jpg s4.jpg s5.jpg s6.jpg

A teraz pytanie. Utknąłem na przedniej, giętej szybie. Od kilku tygodni próbuję ukształtować odpowiednio "folię okienną" Tamiya 0,2 lub 0,4mm ale wszystko o kant pewnej części ciała rozbić. Radźcie - z czego i jak zrobić tę cholerną szybę??? :rolleyes:

A co do Stara - myślę, że do września będzie gotowy w wersji rama+kabina, czyli jeździć po dioramie już będzie mógł, w sensie - prezentować się. Nad zabudową ciągle się zastanawiam. Pewnie będzie zwykła skrzynia, ale może i coś innego. Podoba mi się żuraw ale to drugie tyle roboty. Się zobaczy.
Pozdrawiam
J.
 

eugen74

Aktywny użytkownik
Reakcje
747 12 0
#9
Jeżeli model będzie tak dopracowany jak widać na zdjęciach to żal robić mu szyby z foli, ja bym się pokusił o cos podobnego jak w Starach Adammodellbaum .
 
OP
OP
jankosz

jankosz

Moderator forum „S”
Zespół forum
Reakcje
716 0 0
#10
Dzień dobry, cześć i czołem. Ponieważ jadę na wakacje i nie będę nic robił przez jakiś czas, wrzucam kilka fotek aby pokazać obecny stan Stara po ostatnich pracach (czyli tzw. update - dla młodszej publiczności :devil:).
W zasadzie podwozie jest gotowe, poza drobnymi szczegółami do montażu na końcu (jakieś przewody, jakieś korki, jakieś wieszaki...).
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

Na koniec zdjęcie obrazujące mozolne próby wygięcia przedniej szyby pojazdu. Zdjęcie jedno, prób dziesiątki. Ale jest jakiś efekt.
8.jpg

Już jako tako udaje się ją odkształcić tworzywo bez utraty transparentności ale nadal nie panuję nad osiąganym kształtem. Więc teraz będę apelował raz jeszcze do modelarskiej braci: jeśli macie jakie jakiekolwiek doświadczenia z gięciem elementów polimerowych w celu upodobnienia ich do szyby, doświadczenia udane lub nie - proszę, podzielcie się nimi, każde takie doświadczenie może mnie naprowadzić na właściwe rozwiązanie. A może można wyprodukować takie szyby? Tak jak kol. @popowe wyprodukował mi eleganckie koła i felgi. Radźcie, Waszmościowie!
Pzdr
J.
 

eugen74

Aktywny użytkownik
Reakcje
747 12 0
#11
A może techniką vacu, trzeba by zrobić kopyto przedniej szyby a patrząc co robisz to nie powinno dla Ciebie stanowić problemu, poczytaj o tej technice .
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#12
Nie mam złotego pomysłu ale Vacu jakoś nie lubię. Można by odlewać Ale z doświadczenia wiem, że takie małe elementy stosunkowo szybko żółkną. Płaskie szyby frezuje z Pleki. Jak ogarnę zaległe zlecenia będę próbował robić prasowane.
 

eugen74

Aktywny użytkownik
Reakcje
747 12 0
#13
Zółknięcie zależy od jakości żywicy, ja używam takiej co nie żółknie, mam odlewy z ponad pół roku i wszystkie są klarowne jak w momencie wyciągnięcia z formy .
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.286 2 0
#14
Zółknięcie zależy od jakości żywicy, ja używam takiej co nie żółknie, mam odlewy z ponad pół roku i wszystkie są klarowne jak w momencie wyciągnięcia z formy .
Myślę, pół roku to nie ta skala czasowa, Januszowi @jankosz chyba zależy na szybach, które nie zżółkną przez kolejne trzydzieści lat :)
 

eugen74

Aktywny użytkownik
Reakcje
747 12 0
#15
Ale jeżeli nie zżółkła przez 6 m-cy to nie powinna już wcale, pracowałem na różnych żywicach i nie które potrafiły już po tygodniu tracić klarownośc .