• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 Star

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
359 4 2
Krótka historia pierwszych starów.
Stary 20 miały jeszcze kierunkowskazy mechaniczne. Były produkowane z dwoma rodzajami kabin N20 i N23(kabina bida z nędzą).
Wszystkie zdjęcia znalezione gdzieś w necie....
Star 20 kabina N20(Te zdjęciu chyba tu już było tylko w innej jakości)
1688421933879.png

Star W14 kabina N23
1688422062829.png


Stary 21 podobnie jak Stary 20 produkowane były z dwoma rodzajami kabin N20 i N23. Kierunkowskazy pojawiały się już elektryczne. Stary z zabudową skrzyniowa posiadały już tylne błotniki.
Star 21 kabina N20. Zabudowa chyba wywrotka boczna,
1688422877828.png

Star W21 kabina N23
1688423063252.png

Kabina N23 i kierunkowskazy jeszcze mechaniczne.
1688423234701.png

Stary 25 podobnie jak starsi bracia produkowane były z dwoma rodzajami kabin N20 i N23 plus kabina N20.1
Star 25 kabina N20.1(zdjęcie pochodzi z NAC)

Star25_N20.1Gaaa.jpg

Star C25 kabina N20(zdjęcie kolorowane)
1688424652360.png

Star 25 kabina N23
Star25_N23b.jpg

Wersja Stara 25L kabina N20.1. Wydłużona skrzynia.(zdjęcie pochodzi z NAC)
1688425020906.png

I ostatni z tej serii Star 27 kabina N20.1
1688425449755.png

i ze starszą kabina N20
1688425556417.png
 
Ostatnio edytowane:

Drozdzik

Znany użytkownik
Reakcje
1.518 0 0
Zdjęcia ze zdjęcia. Gdynia 2000 r. Baza Lotnicza Marynarki Wojennej Babie Doły. Star 266 z zabudową??? I tu mam problem bo już nie pamiętam. W sieci nie mogę trafić takiego Stara. Natomiast w tym wątku post #102 Kolega @Dyżurny_Ruchu wkleił zdjęcie takiego Stara z lotniska w Radomiu , ale bez opisu. Może ktoś z kolegów służył na lotnisku i pamięta:) Pozdrawiam Darek
t1.jpg
S2.jpg
 
Reakcje
10 0 0
Zdjęcia ze zdjęcia. Gdynia 2000 r. Baza Lotnicza Marynarki Wojennej Babie Doły. Star 266 z zabudową??? I tu mam problem bo już nie pamiętam. W sieci nie mogę trafić takiego Stara. Natomiast w tym wątku post #102 Kolega @Dyżurny_Ruchu wkleił zdjęcie takiego Stara z lotniska w Radomiu , ale bez opisu. Może ktoś z kolegów służył na lotnisku i pamięta:) Pozdrawiam Darek
Nie służył ale służy. :)

Z angielskiego jest to GPU- Ground Power Unit- dosłownie: naziemna jednostka mocy. To nic innego jak agregat prądotwórczy który daje zasilanie statkowi powietrznemu na ziemi, żeby samolot lub śmigłowiec "mógł odpalić" lub podczas obsługi jego systemów pokładowych (żeby nie korzystać z akumulatorów). W wojsku dokładnie nazywa się to agregat rozruchowy. Sprzęt ze zdjęcia to prawdopodobnie jedna z pierwszych wersji "luzesa", czyli urządzenia LUZES S/V służącego właśnie do tego co napisałem i w latach 90-tych zaczął wypierać urządzenia APA-4 i APA-5 produkcji radzieckiej na podwoziach Urali-375. Może jakbym dobrze poszukał to bym się dokopał do jakiejś instrukcji od tego, na warsztacie znajdowałem już ciekawsze rzeczy. :)
 

Drozdzik

Znany użytkownik
Reakcje
1.518 0 0
Nie służył ale służy. :)

Z angielskiego jest to GPU- Ground Power Unit- dosłownie: naziemna jednostka mocy. To nic innego jak agregat prądotwórczy który daje zasilanie statkowi powietrznemu na ziemi, żeby samolot lub śmigłowiec "mógł odpalić" lub podczas obsługi jego systemów pokładowych (żeby nie korzystać z akumulatorów). W wojsku dokładnie nazywa się to agregat rozruchowy. Sprzęt ze zdjęcia to prawdopodobnie jedna z pierwszych wersji "luzesa", czyli urządzenia LUZES S/V służącego właśnie do tego co napisałem i w latach 90-tych zaczął wypierać urządzenia APA-4 i APA-5 produkcji radzieckiej na podwoziach Urali-375. Może jakbym dobrze poszukał to bym się dokopał do jakiejś instrukcji od tego, na warsztacie znajdowałem już ciekawsze rzeczy. :)
Dziękuje za informację (y) Urala 375 APA miałem na stanie- zeskanuje fotki i powrzucam.
 
Reakcje
10 0 0
Dziękuje za informację (y) Urala 375 APA miałem na stanie- zeskanuje fotki i powrzucam.
Co do tego czy to jest Luzes to pewności nie mam bo one są jakby "prościejsze" w budowie (Bo jak niby może być skomplikowany agregat prądotwórczy?), moje wątpliwości budzi rozbudowany panel z lewej strony z dużą ilością zegarów i przewód wyglądający bardziej jak rura jakaś. Możliwe że to jakiś dystrybutor tlenu, gazyfikator, urządzenie hydrauliczne, etc. Tego jest naprawdę sporo tego i musiałbym przejrzeć "firmową literaturę" żeby ustalić co to dokładnie jest.
 

Drozdzik

Znany użytkownik
Reakcje
1.518 0 0
Co do tego czy to jest Luzes to pewności nie mam bo one są jakby "prościejsze" w budowie (Bo jak niby może być skomplikowany agregat prądotwórczy?), moje wątpliwości budzi rozbudowany panel z lewej strony z dużą ilością zegarów i przewód wyglądający bardziej jak rura jakaś. Możliwe że to jakiś dystrybutor tlenu, gazyfikator, urządzenie hydrauliczne, etc. Tego jest naprawdę sporo tego i musiałbym przejrzeć "firmową literaturę" żeby ustalić co to dokładnie jest.
Luzesa też pamiętam był jeden na stanie , ale w Oleśnicy na szkoleniu - taka nowość to była i tego mam nie dawali.
 

Drozdzik

Znany użytkownik
Reakcje
1.518 0 0
Zdjęcia ze zdjęcia. Gdynia 2000 r. Baza Lotnicza Marynarki Wojennej Babie Doły. Star 266 z zabudową??? I tu mam problem bo już nie pamiętam. W sieci nie mogę trafić takiego Stara. Natomiast w tym wątku post #102 Kolega @Dyżurny_Ruchu wkleił zdjęcie takiego Stara z lotniska w Radomiu , ale bez opisu. Może ktoś z kolegów służył na lotnisku i pamięta:) Pozdrawiam Darek Zobacz załącznik 1009428 Zobacz załącznik 1009429
Cześć. Już znam odpowiedz do czego służyła zabudowa tego Stara 266. Szukałem i zadawałem pytania różnym instytucją związanych z lotnictwem i nic. Wpadłem na pomysł żeby się zalogować na forum lotniczym i tam wczoraj Kolega Wojtek napisał mi że jest to urządzenie do sprawdzania instalacji hydraulicznych statków powietrznych pod nazwą UPG-300. Resztę informacji pozyskałem już ze strony w języku rosyjskim to pozwolę tu wkleić po przetłumaczeniu. Pozdrawiam Darek - OPIS UPG 300
УПГ-300

UPG-300
Instalacja do testowania układu hydraulicznego
UPG-300 przeznaczony jest do badania układów hydraulicznych statków powietrznych w warunkach naziemnych.

Za jego pomocą doprowadzany jest płyn do układów hydraulicznych statków powietrznych o wymaganym ciśnieniu i przepływie, sprawdzając szczelność i przeprowadzając próby ciśnieniowe zespołów i układów hydraulicznych statków powietrznych oraz instalacji hydraulicznych.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 169
Skala 1:1 738

Podobne wątki