• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Standardowe sprzęgi oczkowe, trzymać czy sprzedać?

Michał_P

Znany użytkownik
Reakcje
182 27 0
#1
Pytanie do doświadczonych kolekcjonerów, używających sprzęgów innych rodzajów. Warto trzymać dużą ilość oczkowych, jeżeli używa się np. Fleischmanna? Czy przy ewentualnej odsprzedaży modelu jego wartość zmniejsza się, jeżeli nie będzie on miał fabrycznych sprzęgów?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#2
Wg mnie sprzęgi oczkowe są jak gumki recepturki, lepiej mieć, czasem się przydają. A przy sprzedaży jest to opcjonalny "gratis" ;)
 

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
96 2 0
#3
Do składów towarowych i lokomotyw używaj oczkowych, chyba że do tych drugich montujesz Weinerty. W towarowych przerwa aż tak nie wali w oczy, a i zawsze łatwiej je odpiąć (np. celem odstawienia na ładowni czy coś). Ale osobówki koniecznie na sprzęgach krótkich.
 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#4
Ja mam taki plastikowy pojemniczek jak po maśle pełen sprzęgów oczkowych. Nie wiem po co to trzymam bo wszystko jeździ na śledziach od Roco. Raz tylko przydał się oczkowy jak chciałem ryflaka od Robo podpiąć pod Pm2 od Microfeinmechanik bo tam atrapa sprzęgu śrubowego i śledzia się nie wstawi (zresztą to świętokradztwo by było). Pewnie zostawię sobie tak z 10-16 oczkowych a resztę sprzedam...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#6
Raz tylko przydał się oczkowy jak chciałem ryflaka od Robo podpiąć pod Pm2 od Microfeinmechanik bo tam atrapa sprzęgu śrubowego i śledzia się nie wstawi
A ciekawy jestem, jak Kolega Walter połaczył sprzęg oczkowy z hakiem Pm2? Do parowozu jest dodawana miniatura sprzęgu śrubowego, którą wkłada się w standardowe gniazdo NEM w wagonie i w ten sopsób łączy się parowóz ze składem.
 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#7
Ha! Panie Andrzeju... Do mojej Pm2 takowy chyba nie był dołączony choć przyznam że muszę dokładniej przeszukać pudło. Co do sprzęgu oczkowego i Pm2 to tą górną ruchomą obręcz da się po prostu założyć na hak. Przy braku ostrych łuków i braku pochylenia wzdłużnego toru skład się nie rozprzęga.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#8
Już to kiedyś pokazywałem, ale co tam. Tak to wygląda, przepraszam za jakość:

IMG_4282a.jpg
IMG_4288a.jpg
IMG_4289a.jpg
 

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Reakcje
45 1 5
#9
Hmm... A to mnie Chińczyk oszukał... Nie było w pudle. Zresztą sam model jak przyszedł to miał jeden wózek w tendrze luzem itd. Trzeba było kilku drobnych napraw.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#10
Chińczyk? Te modele chyba nie są w Chinach produkowane? Ja dostałem to przy kupnie modelu na targach w Dortmundzie, ale nie wiem, czy jest to standardowe "wyposażenie" pudełka.
 

Podobne wątki