• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stacja Sompolno.

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#1
Witajcie Panowie.
Mieszkam w Sompolnie, jestem swiezak w temacie kolejek. Było to marzenie z dzieciństwa i przyszedł czas na wejscie w to.
Mieszkam w Sompolnie, interesuje mnie stacja kolejki dojazdowej Sompolno. Bede wdzieczny za wszelkie materiały o niej, mam marzenie , aby powstała makiet takiej stacji, Jesli ktos mieszka jakos niedaleko i jest w stanie przyblizyc mi temat budowania makiet, ma czas i da rade to chetnie podejme nauki.
Wiec plan to Sompolno,
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#2
Witam Kolegę,
To ja pozwolę sobie napisać kilka dobrych rad na początek:

1. Zacznij od małej dioramki żeby poduczyć się robienia tego wszystkiego, takie przećwiczenie pozwala zaoszczędzić dużo nerwów przy zasadniczym projekcie.
2. Przeczytaj kilka wątków o budowie makiet, są na forum i torty i moduły. Przemyśl co byś wolał. Jak rozumiem myślisz o wąskim torze czyli skala H0e.
3. Jeśli palisz się do pracy to pojedź na stację, obmierz budynek, zacznij go robić z kartonu i pokaż wyniki swoich działań na forum. To zawsze zachęca do merytorycznych porad.
4. Jest też opcja najspokojniejsza czyli zacząć od zebrania taboru.

Mam nadzieję, że coś rozjaśniłem :)
 
OP
OP
robertmuszka

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#3
Cześć .
Tabor, mam lokomotywe Lxd2 i dwa wagony kryte.
Co do budynków to myslałem o drukarce 3D ale spróbuje powalczyc z kartonem.
Dzieki za reakcje.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#4
Witajcie Panowie.
Mieszkam w Sompolnie, jestem swiezak w temacie kolejek. Było to marzenie z dzieciństwa i przyszedł czas na wejscie w to.
Mieszkam w Sompolnie, interesuje mnie stacja kolejki dojazdowej Sompolno. Bede wdzieczny za wszelkie materiały o niej, mam marzenie , aby powstała makiet takiej stacji, Jesli ktos mieszka jakos niedaleko i jest w stanie przyblizyc mi temat budowania makiet, ma czas i da rade to chetnie podejme nauki.
Wiec plan to Sompolno,
Już ktoś tutaj się do tego przymierzał...
http://forum.modelarstwo.info/threads/stacja-sompolno-projekt-na-43-wajchy-vs-rogów-21-wajch-vs-rudy-22-wajchy.31283/


...i chyba nie skończył. Nawet nie wiem czy zaczął.

Skoro jesteś "świeżak" w temacie - jak piszesz - to.... eeee.... sorry..... ja tego nie widzę. Sompolno to "krowa". Lepiej zabierz się za coś małego - jak sugerują koledzy.
Może jakaś dioramka - fragment twojej ulubionej stacji.... ?....Ale cała stacja..?... Powodzenia :)
Ja buduje od dawna przystanek na linii jednotorowej i jeszcze się z tym pitolę. I to z braku czasu głównie.

Dlaczego coś małego?

Po pierwsze - na małym też można się fajnie pobawić,
Po drugie - nie kosztuje tyle co stacja,
Po trzecie - zajmuje mniej miejsca (mobilność jest ważna),
Po czwarte - mniej rzeczy, które mogą nawalić (+ łatwiejszy serwis całości, a wiadomo, że z czasem trzeba to i tamto poprawić).
Po piąte - łatwiej odkurzyć.

Uwierz - wiem co piszę. Przemyśl to sobie jeszcze raz na spokojnie.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
robertmuszka

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#5
Rozumiem. Makieta Sompolno, to marzenie.
Narazie fajnie byłoby, gdyby ktos ograniety , posiadajacy materiały o Sompolnie pomógł mi w planach tej stacji. NIe bede skakał do takiej wody, bo to ogromna woda, Plan jest i jest zycie, jedno z drugim moze sie łączyć.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#6
Prawda jest taka, że wielu tu planowało, rzadko kto zrealizował. Duży projekt potrafi zmęczyć jak diabli. Moim marzeniem jest Wejherowo, ale nawet nie planuję, bo wiem, że to zbyt duży wysiłek. Zerknij na stację Kartuzy na imprezach Nostalgii za Parą. Najbliższy termin to Rumia jesienią. Tam cała rodzina walczy i nie może wyjść z gołych dech. A mają przeznaczoną na to kawalerkę jako modelarnię!
Tak jak koledzy @J1974H0 i @Przemekk podpowiadają- małe na początek, a najlepiej zapisz się do Nostalgii u kolegi Piotra @Salsa - poduczysz się co nieco i poszalejesz na imprezach a i czasem pomiędzy nimi, a jest po czym jeździć. Sama makieta wymaga konserwacji więc tu też możesz popróbować swoich sił i podejrzeć jak to działa.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#9
Zobaczymy co z tego meczenia bedzie.
Nikt inny z forum nie ma nic o Sompolnie, wielka stacja, moze podaj adres poczty robertmuszka@gmail.com .
Niestety zostało kilka budynków , reszta została wyremontowana koparką.
Odwiedź urząd wojewódzki, w archiwach wydziału budownictwa powinni mieć projekty i inwentaryzacje budynków. Czy udostępnią, nie wiem. W końcu to tereny zamknięte... Najlepiej iść do wojewody i przedstawić sprawę, że jesteś modelarz, że na wystawy, że opiszesz, że wspaniały pisowski wojewoda pomógł... W końcu jak wyburzone, to żadna już tajemnica... Może wojewódzki konserwator zabytków też pomoże. Spytam kolegę, wojewódzkiego konserwatora zieleni, czy coś pomoże.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
#10
A może kolega poszuka najpierw sam w internecie? Zakładam że jest pełno matriałów jak zdjęcia. Ja bym zaczął od tego. Plus geoportal i archiwalne mapy. Potem wyjazd na miejsce i wizja lokalna (chyba kolega ma blisko).
Kolejna sprawa to potrzeba cierpliwości. Od założenia wątku minął tydzień i oczekiwanie że wszyscy tutaj siedzą żeby tylko przekazać informację jest błedne. Może za miesiąc dwa ktoś się trafi kto posiada materiały i je udostępni a może się nie trafi. Ja planów stacji Błonie przed przebudową szukałem w sumie 4 lata tyle mi się zeszło żeby je zdobyć. Ale projekt na emeryturę bo jest to bardzo duża stacja.
 
OP
OP
robertmuszka

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#11
Rok, fajny rok, w zasadzie półtora roku od zakupu pierwszego taboru, poznałem wielu kolegów, wiekszosć, znakomta wiekszość , to ludzie wartosciowi, bardzo przyjazni i pomocni, kilka osób było innych, pewnie zrobią mi odpowiednie lajki.
Teren stacji zmienił sie bardzo, torów brakło, został dworzec, wyremontowany,nowy własciciel swietnie zadbał o niego. Fajny młody człowiek, budynków kilka i wieża cisnień. no i teren.
Kibicowałem po drodze chłopakom w Krośniewicach, ale ....... szacunek dla ich ogromu pracy, mimo tak wielkiej niecheci ludzi i samorządu.
Wazna jest radość , a przy fajnych ludzich radości jest wiecej.
 
OP
OP
robertmuszka

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#12
Za tydzień mała impreza w tym naszym sompoleńskim łez padole.
Zobacz załącznik 914449


Moim skromnym wkładem w tą imprezę bedzie pokazanie ukłądu wąskiego toru plus mijanka kolegi @Arti2811.
Układ będzie w bibliotece na piętrze.



A ta stacja siedzi w głowie. Głeboko, bo to jest kilka zwrotnic i kilka doadatków.
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#16
Biorąc pod uwagę temat wystawy jaki jest na plakacie, to to co pokazujesz słabo koreluje z nim.
To tak jakby na wystawie o Łodzi włókienniczej pokazywać zdjęcia z Bielska Białej.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#18
Wszyscy się cieszymy, Twoja radość jest naszą.
Makiety stacji wąskotorowych to kłopotliwa sprawa, niewiele ich pokazuje realną stację.

Według plakatu to ona będzie czynna prawie miesiąc, rozumiem że czynna czyli jeżdżąca będzie co jakiś czas, nie codziennie.
 

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#19
Na stronie PZGiK są genialne zdjęcia lotnicze Sompolna, m.in. z 1979 roku (są też zdjęcia z innych lat, np. 1959). Stację i układ torowy widać na nich jak na dłoni. Polecam!
 

Podobne wątki