• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stacja Rudy H0e.

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
No więc byłem dzisiaj w Rudach i zbadałem sprawę tego drugiego toru. Przy okazji spotkałem dwóch pracujących panów przy remoncie rozjazdu nr 8.
Dziś tor ten kończy się kilka metrów za drogą i wygląda tak:

IMG_20180125_145643_HDR.jpg


Był to tor odstawczy i kończył się w okolicy widocznego na kolejnym zdjęciu, słupka hektometrycznego:

IMG_20180125_150130_HDR.jpg


Jak ktoś się uprze, to dostrzeże odciski w ziemi po dawnych szwelach. Panowie od naprawy rozjazdu powiedzieli mi, że tam nie było nigdy wajchy, a kozioł oporowy był z giętych szyn. Tak więc wynika z tego, że pierwszym rozjazdem od strony Gliwic jest ten tuż koło płotu, przy końcu peronu.

IMG_20180125_150345_HDR.jpg


I na koniec, jak już jesteśmy na stacji, to pojawił się na niej nowy nabytek.
Jest to parowóz Borsig, który pozyskano z huty Florian. Ma trochę zdekompletowany układ przeniesienie napędu i brak mu izolacji na cylindrach.

IMG_20180125_150846_HDR.jpg


IMG_20180125_150944_HDR.jpg


IMG_20180125_151013_HDR.jpg
 
OP
OP
Z

Zv

Gość
Jak ktoś się uprze, to dostrzeże odciski w ziemi po dawnych szwelach. Panowie od naprawy rozjazdu powiedzieli mi, że tam nie było nigdy wajchy, a kozioł oporowy był z giętych szyn. Tak więc wynika z tego, że pierwszym rozjazdem od strony Gliwic jest ten tuż koło płotu, przy końcu peronu.
To ciekawa informacja! Oznaczało by to jeden rozjazd mniej! Wcele sie tym nie zmartwię, Będe tam też w sobotę. Jesli dojedzie dron jaki kupiłem zrobię sobie sam zdjęcia z góry :)
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Jeśli teoretycznie byłby tam kiedyś rozjazd to albo na łuku, a takie na GKW nie występowały, albo dalej w lesie w okolicy drugiego słupka hektometrycznego, ale jaki to by miało sens niemal 300 m od stacji?
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
...o tym torze mówiłem... był torem wyciągowym równolegle do szlaku, a potem w końcówce pekapu służył do odstawiania taboru rezerwowego/złomu.
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Nikt nie negował istnienia tego toru, o czym świadczą dawne zdjęcia. Sam pamiętam jak ze czterdzieści lat temu widziałem tam "zwłoki" jakichś wagonów. Pytanie było raczej, czy na jego końcu była wajcha, czy nie. Wygląda na to - że nie, choc potwierdzić to mają jutro badania przeprowadzone z użyciem najnowszej techniki obserwacyjnej.
Na załączonej fotografii widać po prawej ślady po podkładach

dsc_0733gwugd.jpg
 
Reakcje
109 0 0
Tor wyciągowy kończył się tuż przed samym strumykiem który chyba nie posiada nazwy. Pamiętam go z roku 2000 gdy w ramach SMK Katowice działaliśmy tam przez pewien czas z Andrzejem Cichowiczem
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
No to sprawa jest jasna. Wajchy nie było a strumyk, o którym pisze Kolega Mariusz jest w okolicy drugiego słupka hektometrycznego, widocznego na zdjęciu z 25. stycznia.
 
Reakcje
109 0 0
Nie ma za co ;) Gdybyś ktoś wspomniał o tym torze na forum wąskotorowym, to pewnie odpowiedziałbym wcześniej. A że modelami nie interesuję się, to wyszło jak wyszło. Wszedłem tu całkiem przypadkowo
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Warto tu czasem zajrzeć.
A przy okazji; poszukuję planów stacji Gliwice Zachodnie i Gliwice wąskotorowe. Wiem, że na Enkolu są szkice znalezione w Maciejkowicach, ale chętnie zerknął bym na coś takiego, jak w przypadku Rud. Czy w przepastnych archiwach Kolegi znalazło by się coś?
 
OP
OP
Z

Zv

Gość
Ja mam regulamin pracy transportu bocznicy wąskotorowej Huty Pokój tor 785mm. Foto planu. do tego opasła biblia z regulaminem.

20180202_214748.jpg
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Takie plany, to są dziś białe kruki. Byłoby ciekawym, spis tego co sie z tych dokumentów ostało i jest w archiwum SGKW w Bytomiu
 
Reakcje
109 0 0
@hamulcowy o Gliwice Zachodnie już kiedyś pytałeś - nie mam. Z Gliwic Wask. mam regulamin z planem oraz z tablicą zależności. Archiwum SGKW to w większości moje zbiory. Udało się trochę tego wyciągnąć z kupy przygotowanej do wywiezienia do zniszczenia jesienią 2001 roku. Na szczęście wtedy na Karbiu majątku pilnowała już ochrona z firmy zewnętrznej i za flaszkę ochroniarz pozwolił zabrać troche papierów. Pamiętam, że był bardzo zdziwiony, że chcę tylko jakieś stare papierzyska a nie np. narzędzia które tam leżały :) @Zvolack mam kilka takich regulaminów, w tym udostępnione już na Enkolu olbrzymie plany ZGH Orzeł Biały oraz ZGK Waryński. Z Gliwic - Linodrut i Huta 1 Maja. Muszę w końcu zrobić kiedyś spis tego wszystkiego, bo po prostu nie pamiętam co mam ;)
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Czy ten plan Gliwic Wąsk. to to samo, co jest na Enkolu?
Na podstawie dostępnych mi zdjęć, odtworzyłem wygląd budynku tej stacji. Największą dokładność ma elewacja frontowa, bo innych zdjęć nie mam, a pozostałych elewacji można się jedynie domyślać. Teraz na podstawie szkiców i notatek zamierzam zrobić rysunki tej budowli i ją zaprezentować w najbliższym czasie.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki