• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stacja Raduň ve Slezsku

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

Jako początkujący modelarz chcę się pochwalić swoimi pierwszymi (w zasadzie drugimi) wypocinami, które niegdyś postawię na swojej makiecie. Jako, że doświadczeni modelarze proponują wykonanie w pierwszej kolejności modułu szlakowego - tak też postąpię.

Z czasem jednak powstanie stacyjka na linii lokalnej pod zarządem ČD :) Wyprodukowałem już w 75% dla potrzeb owej stacji budynek który prezentują poniższe zdjęcia. Oczywiście będzie jeszcze dopracowany, więc proszę się nie nastawiać na to, że taki pozostanie ;)

Swoje plany związane z makietą zamieszczę w późniejszym czasie.

Pozdrawiam
 

Załączniki

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Nie wiem jak innym ,ale mnie ten budyneczek się podoba :smile:

Jeśli można spytać to czym malowałeś ten budynek??

Swoje plany związane z makietą zamieszczę w późniejszym czasie.
Ja już te plany znam :D ,więc mogę tylko powiedzieć że całkiem niezła makieta się szykuje :grin: :D
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Budynek prawie gotowy - jeszcze tylko waloryzacja :)

Oto zdjątko:

http://img138.imageshack.us/img138/9042/p7250002fs9.jpg

Ten czerwony obszar będzie zakryty oraz zarośnięty trawą, aby to tak dziwnie nie wyglądało ;)

A odnośnie planów, o których wspomina Patryk - zanim ja się podejmę budowy stacji, to zdążę ją ze 100 razy przeplanować ;) Tym bardziej, że obecny plan już mi się nie podoba i mam nowy, lepszy pomysł :p

I tak najpierw skupiam się na budowie modułu szlakowego. Myślicie, że moduł o dł. 80cm na początek wystarczy? Będzie na nim zawarta granica państwa (niestety bez przejścia granicznego :p) oraz przejazd kolejowy.

Aha, budynek malowałem akrylami, co widać na załączonym obrazku.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Budynek spoko choć można by popracować nad detalami. Ja się niekuszę na robienie takich budowli z kartonu. Niemam cierpliwości do cięcia okien albo drzwi. Lepiej mi to idzie z gotowym plastikiem.

Moduł 80 cm jaknajbardziej wystarczy do nauki. Mozna zrobić skrzynke i położyć tor. Potem się bawić na spotkaniach i w międzyczasie go zielenić itp.

Oczywiscie zapraszamy do nas na spotkanie. Każdy centymetr szlaku jest cenny :)
 

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Słowian napisał(a):
Budynek prawie gotowy - jeszcze tylko waloryzacja :)

Oto zdjątko:

Obrazek

Ten czerwony obszar będzie zakryty oraz zarośnięty trawą, aby to tak dziwnie nie wyglądało ;)
Fajnie Ci wyszedł ten budynek :smile: ,jeśli można spytać to ten budynek będzie służył jako co??

Słowian napisał(a):
A odnośnie planów, o których wspomina Patryk - zanim ja się podejmę budowy stacji, to zdążę ją ze 100 razy przeplanować ;) Tym bardziej, że obecny plan już mi się nie podoba i mam nowy, lepszy pomysł :p
Ja też zanim podjąłem się budowy mojej kopalni to plan poprawialem kilka razy ;)

Słowian napisał(a):
Myślicie, że moduł o dł. 80cm na początek wystarczy?
Ja myśle że na sam początek wzupełności wystarczy :smile:
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
pado napisał(a):
Budynek spoko choć można by popracować nad detalami. Ja się niekuszę na robienie takich budowli z kartonu. Niemam cierpliwości do cięcia okien albo drzwi.
Tak jak piszę, jest to pierwszy mój budynek w życiu, więc do ideału mu daleko ;) A jeśli chodzi o cięcie okien i drzwi, to tragedia ;) Po kilku godzinach roboty siada kręgosłup i łokcie.

Patryk.K napisał(a):
Fajnie Ci wyszedł ten budynek :smile: ,jeśli można spytać to ten budynek będzie służył jako co??
W sumie jako budka dróżnika, to nie ma szans, bo w Czechach niemalże wszystkie przejazdy kolejowe są zautomatyzowane. Jeszcze pomyślimy jaką funckję będzie pełnił. Może jakieś propozycje od Was? :)
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Też tak myślałem :) Taka miała być początkowa funkcja tego budynku, ale nie wiedziałem, czy jego gabaryty nie są zbyt małe do pełnienia tej funkcji ;)
 

Patryk.K

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Słowian napisał(a):
, czy jego gabaryty nie są zbyt małe do pełnienia tej funkcji
Hmm.... tak się bliżej przyjżeć to chyba faktycznie jest trochę za mały ten budynek na dyżurnego ruchu :???: ,może zaadoptować to jako budynek dyżurnego ruchu pomocniczego :)
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Panowie, pojawił się kolejny problem. Otóż prawie już skończyłem stawiać budynek stacyjny i potrzebuję do niego tablice z nazwą stacji. Jednakże ma mieć ona wymiary około 6mm x 30mm. Problem polega na tym, że wydrukowanie tego porządnie na atramentówce graniczy z cudem. Więc jedno pytanko - czy są jakieś inne sposoby stworzenia tych tablic na podstawie załączonego rysunku? Na przykład jakaś firma zajmująca się grafiką czy też fotolab? Może Pado coś pomoże? ;) Bo widziałem u niego na fotach makiety, że ma ładne znaki drogowe ;)

A rysunek tablicy poniżej:

http://img170.imageshack.us/img170/1485/rvsmrd6.png
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Doris napisał(a):
Nie ma problemu, żeby taka tablicę wydrukować i wysłać (gratis).
Mam do wydrukowania oprócz pokazanej wyżej tablicy (której wygląd został już nieco zmieniony) jeszcze kilka innych. Wśród nich znajduje się rozkład jazdy o wymiarach rzeczywistych 50x80cm oraz 30x21cm, czy też oznaczenie przystanku autobusowego o średnicy 40cm. W jakiej formie należałoby to wszystko przygotować, aby po wydrukowaniu tego w skali 1:87 było widać dość dobrze efekty? Proszę o podanie jakichś minimalnych wymiarów. No i jakie są koszty wydruku. Zaznaczam, że niektóre tablice potrzebuję w ilości 4 - 5, a nawet 7 sztuk. Proszę również sprawdzić skrzynkę pocztową - wysłałem prywatną wiadomość.

Pozdrawiam.
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Wujek Słowian powraca po długiej nieobecności. Witam! :)

Mam pytanie, które dotyczy kabelków zasilających szyny. Czy są jakieś wymagania odnośnie rodzaju przewodu w kablu, czy wystarczy mieć zwykły kabelek z miedzianym przewodem?

I jaką minimalną długość zastosować, aby możnabyło je spokojnie podłączyć do źródła zasilania?
 

Marcin L

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Średnica kabla jest dosyć ważna... W nielubianej Polskiej normie H0 jest powiedziane że przekrój przewodu musi mieć pow. 1,5mm kw
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Skrzynię mam już gotową, właśnie jestem na etapie mocowania toru do skrzynki. Mam pytanie odnośnie przyklejania toru do podtorza. Czy wystarczy w kilku miejscach przykleić tor super klejem dla utrzymania prostej linii, a potem zalewać poszczególne okienka pomiędzy podkładami wikolem? Czy są może jakieś sprawdzone sposoby, całkiem inne niż ten, który wymieniłem?

Skrzynka na moduł wygląda jak na zdjęciu poniżej (w trakcie klejenia kartonu do sklejki).
 

Załączniki

OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Dzięki za radę.

A jeśli przykleję flexa super glu w paru miejscach, a potem zaleję okienka klejem, to czy on dobrze chwyci tego flexa? Nie trzeba wcześniej smarować podkładów od spodu? Niby taka prosta czynność, ale sprawia trochę problemów ;)
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#18
Słowian napisał(a):
A jeśli przykleję flexa super glu w paru miejscach, a potem zaleję okienka klejem, to czy on dobrze chwyci tego flexa? Nie trzeba wcześniej smarować podkładów od spodu? Niby taka prosta czynność, ale sprawia trochę problemów ;)
Ale marudzisz, po prostu przyklej tego flexa :)

Ja nawet nie zalewam większości okienek, tylko po bokach, ostatnio zrywałem tory,
były do wyrzucenia, pogiely się a nie oderwały.

Dokładne zalewanie wszystkich okienek to taka sama histeria jak rwanie maty na kawałeczki,
ja wole przerwy między podkładami wypełnić podsypką, wikol robi menisk i sa kłopoty z ułożeniem kamyczków.
Argument o oszczędności można sobie darować, czas to też pieniądz, a żwirek Polaka jest tani i wydajny (paczuszka 9zł wystarczyła na 3 moduły)
 
OP
OP
S

Słowian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
ciekma napisał(a):
(...) ostatnio zrywałem tory (...)
Właśnie to samo zrobiłem przed chwilą... Moja mama dzisiaj rano zahaczyła przypadkiem o moduł. Przyjeżdżam z uczelni, patrzę - wyrwana szyna z kilkunastu podkładów...
 

Podobne wątki