• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

BIAŁYSTOK CIEBACZKI (d. POPOWÓW FABRYCZNY)

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#1
Witam :D . Chciałbym założyć wątek (rozwojowy) dotyczący budowy szlaku jednotorowego i stacji towarowo-osobowej. Epoka IV /V. Trakcja spalinowa i elektryczna. Będzie on się składał wyłącznie z relacji (stąd jego umieszczenie w Relacjach). Projekty będą wykonane w trzech kategoriach: D - doświadczalny dotyczyć będzie fragmentów torów doświadczalnych i taboru oraz ich wzajemnej współpracy (głównie sieć - tabor), T - tymczasowy, tu przedstawiam poligon doświadczalny i pokazuję jak próbuję powoli uczyć się modelarstwa. Te projekty po zakończeniu pozostawię tylko na zdjęciach, gdyż dioramy będą rozebrane i M - modułowy - relacje z budowy modułów, tak, aby w przyszłości, gdybym zasłużył, mógł się dołączyć do jakiejś wspólnej zabawy.
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#2
Wagonownia Popowów Fabryczny - Projekt T

Hala wagonowni, to zaadaptowana do tego celu dawna lokomotywownia. Na zdjęciach tory odstawcze.
 

Załączniki

OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#3
I jeszcze dwa zdjęcia mniej ostre. Na jednym widać problem, nad którym będę się głowił i męczył :p , chyba że któryś z Forumowiczów wie jak sobie z tym poradzić i podpowie :idea: Chodzi mi o jasność diod w tarczy manewrowej. Świecą z mocą przynajmniej taką jak latarnia, co mocno zaburza realizm. A że w środku siedzą smd, nie można regulować ich jasności. Zapaćkać to jakoś farbą? Zdjęcia trochę nieostre - przepraszam.
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#4
Słyszałem ,że jest Popów ale Popowów? Czy to jakaś aluzja do mnie czyli popowe? :D
Wątek stacji towarowo-osobowej niech się rozwija bo jestem o krok od rozpoczęcia jej budowy.
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#5
Witam popowe :D. Wiedziałem, że mnie odwiedzisz jak tylko zobaczysz nazwę :D , ale już się usprawiedliwiałem wcześniej (przy okazji likwidacji stacji Popowów Kretowo i budowy tam Centrum Handlowego), że nazwa stacji związana jest z moim nazwiskiem, zaś przydomek (tu Fabryczny) to nawiązanie do zapomnianej stacji B-stok Fabr. Przepraszam za zbieżność, ale: zdaje się, że Twoja stacja ma inną (i to całkiem ciekawą nazwę), a w moich wszystkich rozkładach jazdy pisanych od lat (tak, tak miłość do kolei wyssałem z mlekiem Matki) figuruje Popowów. Jak bym to miał teraz zmieniać? Wiesz ile to pracy? 8) :D
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#6
A tak faktycznie coś było, aj człowiek czyta posty a myślami jest gdzie indziej :| :cry:
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#7
Nowe życie :roll: starych "pikolców"
Witam :D . Ponieważ bardzo mi było żal moich starych "pikolców", których, z uwagi na problemy z utrzymaniem skali, nie wypada łączyć z nowymi nabytkami w skali 1:87, postanowiłem znaleźć im robotę. Na razie wyszło jak wyszło, ale się uczę. Ponieważ dawne hale wagonowni zostały zburzone, wagony przeznaczone do kasacji zostały przeciągnięte na plac gdzię będą czekać na pocięcie na złom (z powodu wczesniej wspomnianego żalu, raczej nie doczekają się tego ;) )
 

Załączniki

OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#10
Witam :D szybko (wyrzucanie swego postu na pierwsze miejsce w trakcie trwania wymiany opinii i zachwytów nad genialnymi modułami z Milevska mogłoby być odebrane jako szczyt zarozumialstwa z mojej strony, ale ja tylko chciałbym odpowiedzieć na uwagi :oops: )
Pikolce zyskały trochę na swoim wyglądzie tylko dzięki optycznemu powiększeniu otworów okiennych poprzez usunięcie ram. Polepszyły się w ten sposób proporcje. Natomiast w mojej pamięci tkwi skład, który przywiózł do Łajtstoka "kibiców" pewnej drużyny, a w którym z pewnością palono ognisko i przeprowadzono gruntowne przemeblowanie, i w tym składzie ramy zostały (chyba jako jedyne). Jeśli by więc podjąć próbę zdemolowania pikolca na wersję "sportową" trzeba by pozostawić ramy, a wtedy proporcje nie są już takie korzystne (trochę to widać przy skasowanej i uszkodzonej w kolizji jedynce)
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#11
Witam :D (namolnie). Ja znów w sprawie pikolców. Odtwarzając zdjęcia "Pikolców w nowym wcieleniu" (chyba ze 200 "przeglądań" tego wątku to ja :roll: ) uznałem, że jednak to co zrobiłem i przedstawiłem niestety chyba jest niezgodne z prawami fizyki (kontrolowana korozja przypominająca jakby malowanie pędzelkiem :roll: ). Postanowiłem podjąć drugą próbę. Użyłem tych samych wagonów jeżdżacych w przeszłości, w tandemie, w relacji Popowów Kretowo - Telewizorowice ;) . Tym razem wykorzystałem podstępnie naturalny spływ rdzawej (pastele) wody z dachu na burty wagonów. Gdybym przypomniał sobie trochę fizykę ze szkoły, pewnie bym zaoszczędził czasu na walkę z siłami napięcia powierzchniowego wody. W końcu dotarło do mnie, że muszę znaleźć płyn o znacznie mniejszej gęstości. Ponieważ przypomniała mi się historia opowiadana w Polmosie Starogard Gd o tym, że nie da się pływać w zbiorniku z wódką, gdyż od razu idzie się na dno, wybór padł na gorzałkę. Niestety nadpiłem ździebko i miałem kolejne opóźnienie. Aby nie ulec pokusie zdobyłem w aptece skażony spirytus w spray`u. Skażony specjalnie - wiadomo dlaczego, a poza tym liczyłem też na osad, który zostawia. Oto efekty.

PS Prawie nikt po mnie "nie jeździ" - czy jestem traktowany ulgowo bo mam w avatarze kosmitę i obawiacie się, że mam "nie hallo" pod kopułką, i zrobię sobie coś złego?
 

Załączniki

OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#14
Uriel napisał(a):
Jeszcze jakieś 'graffiti' lub inne bohomazy i będzie "git" ;)
malizna napisał(a):
Przyznam, że fajnie to wygląda. Posłuchaj rad kolegów
Okay. Widziałem takie bohomazy chyba w którymś ze sklepów intenetowych - co prawda po niemiecku, ale może uda się poprzestawiać literki. Natomiast muszę napisać, że inspiracją do takiego postarzenia taboru była podróż tzw "Włóczęgą północy" (Białystok - Wrocław Gł.) w latach 80. Już chyba gdzieś pod Wrocławiem stały takie wagony (no może miały bardziej naturalny wygląd :roll: ) i czekały na swój koniec. Wtedy jeszcze twórczości artystycznej na burtach wagonów nie uskuteczniano (w ogóle wszystko było pilnowane i nie wolno było robić zdjęć), a jedyne malunki to biały krzyż na numerze ewidencyjnym i napis: "kasacja" :(
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#15
bstok70 napisał(a):
Wtedy jeszcze twórczości artystycznej na burtach wagonów nie uskuteczniano (w ogóle wszystko było pilnowane i nie wolno było robić zdjęć), a jedyne malunki to biały krzyż na numerze ewidencyjnym i napis: "kasacja" :(
O, i tak trzymać, precz z WWW (Wymazami Współczesnych Wandali),
jedynie oldschool'owe podpalenia i rozbicia szyb oraz napisy kredą i węglem!
Nie dość że szczeniaki sikają sprajem gdzie popadnie, aby zaznaczyć swoje terytorium,
to jeszcze promować to i przenosić na makiety? Przy okazji ograniczając epokę do współczesnej...

Ps. jakby co - lubię popatrzeć na ładne graffiti - ale takie powstaje zazwyczaj "na legalu" i z tagami nie ma nic wspólnego oprócz nośnika i farby.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#16
Witam,

bstok70 napisał(a):
podróż tzw "Włóczęgą północy" (Białystok - Wrocław Gł.) w latach 80
Z tamtych czasów pamiętam inny pociąg, zwany "Włóczęgą Północy". Był to nocny pociąg z Lublina do Gdyni przez Białystok, Ełk, Korsze, Olsztyn, Elbląg, Tczew. W latach 1981-82 widywałem go prawie codziennie jak prowadzony olsztyńską Pt47 wpadał około 7 rano pełną prędkością na stację Malbork, gdzie wówczas pracowałem, hamując dopiero przed samymi peronami (wjazd od Elbląga był wtedy po prostej i jedyne ograniczenie to 100 km/h po rozjazdach krzyżowych na wprost, a stacja jest długa, tak, że przez pół długości pociąg jeszcze nie hamował). Ponieważ pociąg był zwykle spóźniony około godziny, więc maszynista robił co mógł, by spóźnienie nadrobić. Jak skład ruszał dalej w kierunku Tczewa, parowóz było słychać w całym mieście, a pióropusz dymu sięgał nieba.

No ale odbiegłem trochę od tematu, a chciałem powiedziec, że efekty prób kolegi bstok70 sa imponujące.

Pozdrawiam
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#17
Witam miło :D . Muszę przyznać, że o tym nie wiedziałem. Może było tak, że w Białymstoku (do którego wtedy rzadko docierały prawdziwie dalekobieżne pociągi, a wyjątki oprócz wspomnianych to Leningrad Express, B-stok - Szczecin Gł i Łodź Fabr. - Suwałki) każdy dalekobieżny pociąg w kierunku Ełku i Olsztyna był zwany "Włóczęgą Pólnocy"? Tego nie pamiętam - byłem nastolatkiem. Natomiast wspomniany przeze mnie Bstok Centr - Wrocław Gł. oczywiście nie jechał najprostszą drogą, lecz z prędkością 80km/h najpierw jechał do Ełku i Olsztyna Gł. (prowadzony olsztyńską SU46 - tego Olsztynowi zazdrościłem zawsze), a póżniej przez Torun Gł i Poznań Gł. do Wrocławia Gł. Czyli naprawdę był włóczęgą i naprawdę północy i co ciekawe byli tacy którzy jechali od pierwszej do ostatniej stacji - np ja ;) Dziękuję za to sprostowanie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#18
Trudno to nawać "sprostowaniem", to raczej po prostu moje wspomnienia. Myślę, że było tak, jak Kolega napisał: niejeden pociąg był pewnie nazywany "Włóczęgą Północy". A SU46 były w tych latach także w Malborku, ale obsługiwały głównie warszawskie pospieszne i ekspresy na odcinku Nasielsk - Tczew, po elektryfikacji linii Tczew - Malbork skróconym do Malborka.

Pozdrawiam
 

spex

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#19
Ubródź choć jednolicie jeszcze środek wagonu, bo ten biały za czysto wygląda.

bstok70 napisał(a):
PS Prawie nikt po mnie "nie jeździ" - czy jestem traktowany ulgowo bo mam w avatarze kosmitę i obawiacie się, że mam "nie hallo" pod kopułką, i zrobię sobie coś złego?
Trzeba było sobie replikować odpowiednie płyny. SG wiecznie żywe :p
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#20
spex napisał(a):
Ubródź choć jednolicie jeszcze środek wagonu, bo ten biały za czysto wygląda.
Witam :D . Dzięki, bardzo słuszna uwaga, choć starałem się "usyfić" także środek, to rzeczywiście tego nie widać (w ogóle pierwotnie ścianki działowe były z pomarańczowego, przezroczystego tworzywa sztucznego).


spex napisał(a):
SG wiecznie żywe :p
Jak dla mnie to :p :p :p :p :p :p :p przy tym serialu naprawdę odpoczywam.