• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Polanica-Zdrój

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#21
Miałeś świetny pomysł z tą mapą, ale zamiast Google Maps podłoże pod CAD'a dokładną mapę wojskową i wtedy z geometrią będzie wszystko jak trzeba :)
Póki co widać wyraźnie, że wschodni najazd jest z głębszego łuku - trzeba będzie poprawić.

Polanica google.png
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#22
Dobrze Ci się to udało. Widać, że mniej więcej się zgadza... Choć widzę, że co nie co będzie trzeba zmienić. No ale czekam na efekt podłożenia pod mapę wojskową... ;)
 
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#24
Hmm... Wątpię, żeby tak łatwo udostępnili... Słyszałem jak to czasami bywa z udostępnianiem jakichkolwiek planów stacyjnych...
Myślę Konradzie, że tak, jak jest w tej chwili mogłoby spokojnie być. Wydłużyłbym jedynie tę najkrótszą bocznicę... a tak to reszta chyba jest do zaakceptowania :)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#25
Mapy stanu archiwalnego są dostępne publicznie wraz z torowiskami, mam takich map trochę, ale z terenu Warszawy. Ośrodki geodezyjne zasłaniają jedynie obiekty wojskowe i tajne. Jutro zadzwonię do Kłodzka i wszystko będzie jasne, w jakiej skali, za ile i na kiedy ?
Przynajmniej stacja będzie jak należy :) a nie jakaś tam popierdółka w skali … :D
Jeśli będzie mama w 1:500, to będą na niej kolejowe urządzenia terenowe, drogi, szlabany, skarpy, mosty, tunele, etc.
Sądzę że Tadeusz Domagalski też korzystał z takich map patrząc na jego projekt.
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#27
Zapytanie o mapę dla działki nr ew. 153/3 poszło do Wydziału Geodezji i Kartografii w Kłodzku. Czekam na odpowiedź za ile i na kiedy ?

A tu link, jak można wiele zobaczyć na oficjalnej i publicznie dostępnej ortofotomapie Polski :
http://www.geoportal2.pl/geo/mapa.php?CFGF=wms&winw=1488&winh=1203&mylayers= dzialki granice &myqlayers= dzialki

i dla przykładu wpisując : województwo dolnośląskie, powiat kłodzki, gmina Polanica-Zdrój
otrzymujemy ortofotomapę całej gminy, a tam powiększamy sobie w dowolnym zakresie i jest stacja, lepsza niż na google maps.

Zaznaczając aby przeglądarka wyświetlała granice działek i nr ewidencyjne, mamy informację niezbędną do zamówienia map zasadniczych np w skali 1:500 stanu archiwalnego.
Na tej ortofotomapie można pomierzyć wszystko przyrządem do mierzenia i wychodzi na to, że stacja Polanica-Zdrój ma rzeczywiście ok.480 m długości.
Mapy w skali 1:500 ( jeśli będą dostępne, bo czasami są tylko w skali 1:1000 ) będą miały długość do 2 m, więc nic takiego.

Stacja_Polanica.jpg
 
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#28
Ciekawa strona. Dobrze Konrad wygrzebałeś ;)
Choć chciałem podejrzeć moją rodzinną Ostrołękę i się niestety nie da. Białe puste pole. Widać dane muszą być utajnione...
To w takim razie czekamy na odpowiedź z Kłodzka :)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#29
Jest odpowiedź z Kłodzka, potrzebne są 2 ćwiartki sekcji po 45 zł i jedna cała sekcja za 75 zł, czyli razem 165 zł + koszt wysyłki. Jestem zdania, że warto.
Wtedy zeskanuję i podłożę pod projekt w CAD'zie, podzielimy cały projekt z mapą na segmenty i wydrukuję każdy segment osobno, a Ty przyłożysz na swoje skrzynki i odrysujesz.
Poza tym będzie miał ukształtowanie terenu wraz z rzędnymi, rowami itp.
Paweł, zamawiać mapę ?
Sekcje mapy Polanica.jpg


Walter Völklein przysłał ofertę na rozjazd podwójny w dwóch wariantach :
- wersja halb Bausatz (do dokończenia) 250 € za 8*/R=1828 mm L=690 mm i 290 € za 8*/R=2500m/L=780 mm
- wersja na gotowo odpowiednio 500 € i 580 €.
Termin czerwiec 2014
Wydaje mi się, że halb Bausatz jest lepszym rozwiązaniem, nie wymaga dużo pracy jak pełny Bausatz, w którym wszystko jest w częściach.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#30
Zamawiaj Konradzie te plany, jak najbardziej :)
Koszta oczywiście pokrywam. Dogadajmy się co do szczegółów na PW.
Skoro opiniujesz, że najlepiej halb Bausatz to niech tak będzie. Pewnie należy wybrać tę drugą wersję na 290 euro... Czyli też możesz zamówić. Spokojnie do czerwca uda mi się uzbierać na wszystko :)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#31
Mapy z Urzędu w Kłodzku wyjdą w piątek pocztą. Odbiorę dopiero 7 stycznia na poczcie.
Wtedy skanuję i robimy dalej projekt… :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#33
Wygląda to imponująco... no i oczywiście nie mówiąc o tym, jak trzeba dokładności, precyzji, by to odpowiednio i zgodnie z rzeczywistością zbudować...
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#34
No i mamy mapę stacji Polanica Zdrój z prawdziwym ukształtowaniem terenu (rzędne wysokościowe), prawdziwym obrysem budynków i obecnym układem torów :

Polanica mapa.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#36
Pierwsza przymiarka mapy w skali 1:45 i segmentów stacji Polanica-Zdrój.
Odległość toru dolnego 100 mm od krawędzi skrzynki. Długość każdej ze skrzynek 1000 mm, szerokość stacji 1100 mm - poszerzyłbym do 1200 mm, aby dokładnie wszedł górny tor bocznicy i trochę placu przed budynkiem dworca - ale nie koniecznie i wtedy górny tor bocznicy dogiąłbym lekko w dół.
Końcówki FremO PL 600 mm.
Paweł, czy chcesz także objąć wiadukt nad drogą po prawej stronie ?

Polanica 1.jpg
 
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#37
Więc tak... :)
Wywołany do tablicy odpowiadam... Myślę, że grzechem byłoby pozbawić się tych 2 zapewne segmentów z wiaduktem :) więc chcę Konradzie, byś w projekcie objął i ten wiadukt. Co do poszerzania, to obstawiałbym jednak tę wersję 1200 mm, co by móc cieszyć się choć kawałkiem placu dworcowego ;)

Jeszcze raz Konradzie dziękuję za Twoje zaangażowanie i pomoc :)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#38
Projekt układu osiowego torowisk na geometrii Peco 8° R=1828 mm dla stacji Polanica gotowy (rys. Polanica2). Dłuższy peron ma aż 7,5 m.
Możesz rozważyć skrócenie stacji o 1 segment = 1 m (rys. Polanica3), co lepiej by komponowało by się w proporcji z długością szlaków pomiędzy stacjami.
Wprowadziłem dodatkowe dwa rozjazdy, które były w oryginalnym rozwiązaniu niemieckim. Nie wiem kiedy rozebrano te rozjazdy ? Ja bym je zrobił na makiecie.

Projekt wykonany na mapie w skali 1:45, powstałej z powiększenia mapy zasadniczej 1:500. Na mapie widoczne jest doskonale ukształtowanie terenu, lampy oświetleniowe, osie obecnego układu torowego, obrysy budynków, rzędne wysokościowe terenu, ulice, wiadukty, drzewa, etc…

Polanica2.jpg
Polanica3.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#39
Efektownie to wygląda. Wybiorę tę opcję krótszą o metr i oczywiście z tymi dodatkowymi 2 bocznicami. Z tego co gdzieś tam czytałem, te 2 bocznice zostały rozebrane chyba nie tak aż dawno....
Czyli mam rozumieć Konrad, że mogę się spokojnie zacząć rozglądać za materiałem na segmenty... ;)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#40
Zawęziłem stację do szerokości 1100 mm, sądzę że wystarczy. Projekt geometrii skrzynek wygląda następująco (wszędzie tam gdzie są widoczne są kąt proste).
W układzie torowiska zrezygnowałem z podwójnego rozjazdu na rzecz dwóch pojedynczych - prostych, ale jeśli chcesz podwójny, to mogę wrysować i wtedy zamówimy go u Waltera.
Paweł - możesz kupować sklejkę liściastą i zacząć działać :)

Polanica 4.jpg
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł 0 215
Makieta i moduł 0 15

Podobne wątki