• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Polanica-Zdrój

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#1
Witajcie :)

Po długich namowach Mateusza i poważnym kuszeniu przez niego, zdecydowałem się wejść w skalę 0. A ponieważ od zawsze na różnych płaszczyznach życia, interesowały mnie poważniejsze wyzwania, to i tym razem będzie podobnie.
Jakiś czas temu wpadł w moje ręce plan stacji Polanica Zdrój. Więc zdecydowałem się, iż ten właśnie plan wcielę w życie w skali 0. Tym bardziej, że ta stacja jakoś się odcisnęła w moim życiu, bowiem w dzieciństwie wielokrotnie tamtędy podróżowałem, zmierzając do Duszników Zdrój.

Plan stacji zmodyfikowałem o usunięcie jednej bocznicy (w stosunku do obecnego wyglądu stacji i tak nie jest źle, bo obecnie pozostała tylko jedna bocznica, a sama stacja i tak jest obecnie modernizowana).
Podobnie ma się rzecz z łukami z jednego i drugiej strony stacji. W założeniu modułu stacji takowych łuków nie przewiduję. Planują dodatkowo przygotować 2 moduły łukowe we współpracy z Mateuszem :), którego w tym miejscu bardzo serdecznie pozdrawiam.
Plan makiety zaprojektowałem w programie Scarm. Według obliczeń tego programu wychodzi, że moduł będzie miał szerokość 9123mm. Obecnie planuję odpowiednie, roztropne i mądre podzielenie całości na segmenty.

Dzięki wielkiej życzliwości Konrada i jego pomocy, planuję rozpocząć realizację tego planu po Nowym Roku. Ponieważ niebawem zawitają do mnie prawie wszystkie tory, będę mógł coś konkretnego podziałać.

Szczegółowszy plan, co i gdzie będzie się znajdowało, postaram się niebawem umieścić.
Oczywiście mile widziane rady i sugestie, będące owocem rzeczowej krytyki ;-)

Pozdrawiam wszystkich przeglądających :)
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#2
Fajnie, że wyprostowałeś te końce. Plan jest bardzo przestronny co się chwali. Moje jedne zastrzeżenie dotyczy zaznaczonego "kolanka" Osobiście proponował bym to wyprostować a przynajmniej wydłużyć krzywiznę na dłuższym odcinku.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#3
Śmiałe projekty, same stację, ciekawe jak będą się odbywały jazdy po połączeniu ewentualnym, ze stacji w stację i w stację,hej.:rolleyes:
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#4
Paweł, bardzo dobry wybór stacji !
Czy będziesz próbował odtworzyć oryginalny budynek stacji i wiatę ?
Osobiście próbował bym tak zrobić i zdecydowanie zaprojektowałbym najazdy jak w oryginale, z fragmentem łuku i mostem i po drugiej stronie z przejazdem.
I do tego wszystko na lekkiej skarpie - przepiękna stacja, widoczna dla widzów z każdej strony wręcz idealnie.

480 m długości w oryginale daje w skali 1:45 długość ok. 10,5 m. Jeśli skrócisz do ok. 8 m, to moim zdaniem nic się nie stanie.
W załączniku narysowałem przykładowy podział na segmenty albo po 100 cm albo po 150 cm długości. Szerokość stacji wychodzi 110 cm, ale poszerzyłbym do 120 cm.

Z uwag, to przesunął bym z lewej strony planu drugi rozjazd bliżej do pierwszego, wydłużając w ten sposób tory bocznicowe. Poza tym na bocznicy proponuję rozjazd podwójny, tak jak w oryginale.

Czy ktoś z Was ma skalowe rysunki układu torowego stacji Polanica ?

Polanica x2.png
PolanicaZdrojPlan.png
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#5
Dziękuję Ci Konradzie. Bo właśnie mocowałem się od rana z podzieleniem makiety na segmenty, a Tobie to wyszło tak fajnie ;)
Co do rozjazdu, to w zasadzie można wstawić ten podwójny rozjazd... Co prawda będzie trzeba wtedy przesunąć odrobinę podział segmentów...
Co do najazdów. To oczywiście oba, a przynajmniej jeden most planowałem i przejazd też jak najbardziej.
Co do łuków to przyznam, że zrezygnowałem po prostu ze względu na kwestię ewentualnego przyłącza segmentów innych użytkowników... Wiem wiem, takie po prostu pójście na łatwiznę......
Zdjęć stacji Polanica kilka już zadobyłem... Szkic orientacyjny już dawno wpadł w moje ręce i podług niego właśnie komponowałem plan :)
Co do budownictwa... czy będzie ono zgodne z rzeczywistością... hmm... jeśli znajdą się pomocne głowy i ręce, to jestem gotów wziąć się za siebie i to zrobić :)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#7
Tu masz szybki przykład skrzynek z najazdami z lewej i z prawej zakończonymi profilami Fremo do przyłączenia się innych uczestników.

Polanica Fremo.png


A co do podwójnego rozjazdu - to Lenz w ostateczności, mam taki rozjazd EuroRail, ale poszukam coś dla Ciebie lepszego niż Lenz. Może być Weichen-Walter i może zrobić Ci na profilach code 124, tych samych, na których planujesz.


Moje rozjazdy do parowozowni są właśnie od niego :
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#9
To w takim razie czekam na wieści odnośnie tego podwójnego rozjazdu...

Po prostu jestem rad, co do projektu Tadeusza... Normalnie shockk... :)
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#10
Spróbuję narysować Ci w CAD'zie plan stacji na rozjazdach Peco 8*/R=1828 mm z podziałem na segmenty. Tylko jak długie chcesz te segmenty 900-1500 mm ?
Poza tym w oryginale chyba na głowicy wschodniej (prawej) jest rozjazd łukowy a nie prosty. Nie mam planów prawej głowicy Tadeusza, więc napisałem do niego, może udostępni.

A rozjazd podwójny musi być zamówiony pod geometrię projektu, więc najpierw projekt.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#11
Co do długości segmentów... W sumie to i tak, jeśłi będę je woził, to przyczepką. Ale chodzi o takie, by można było je swobodnie przenosić przez drzwi i po klatkach schodowych... Tego niestety nie uniknę... Pewnie 1500 mm może być za dużo, ale coś pośrodku... :)

Co do oryginału to tu można podejrzeć. Wychodzi na to, że prawa strona na moim planie jest to wjazd od Kłodzka. Ze zdjęć wynika raczej, że co do rozjazdu łukowego masz Konradzie rację. http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php/Polanica_Zdrój

Wielkie dzięki Konradzie za Twoje zaangażowanie :)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#14
No i jest projekt w CAD'zie stacji Polanica-Zdrój na geometrii Peco 8*/R=1828 mm (1:7).
Rozstawy torów zgodnie z NEM : 100 mm między torami i 200 mm torami z peronem, odległość toru od krawędzi skrzynki min. 100 mm.
Stacja szerokości 1100 mm, długość segmentów 1000 mm.
Mijanki zapewniają składy o długości min.4,0 m

Jeśli stacja w oryginale od głowicy do głowicy ma rzeczywiście 480 m długości, to makiecie na dolnym rysunku brakuje tylko 1,5 m długości, czyli 15%.

Można by wstawić jeszcze jeden moduł 1000 mm (rysunek górny) i będzie prawie jak w realu :)

Stacja Polanica PECO.png

Polanica głowica zach2.png
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#15
Po prostu nie mogę wyjść z podziwu :) Konradzie baaardzo Ci dziękuję ;)
Sądzę, że przy jakimś najbliższym spotkaniu, kiedy by ono nie było, zasługujesz na dobry kufel piwa, nawet na dwa :D
Dzięki Twojej pracy, mogę już w sumie biec do Castoramy i zamawiać odpowiednie deski... :)
Jakich profili desek się używa i jaką sklejkę na powierzchnię?
No i jeszcze jak się ma sprawa z nogami do segmentów..?
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#17
Paweł, z tą Castoramą to troszkę poczekaj ;)
Przemyśl najpierw długość segmentów, czy na pewno 1000 mm, czy nie np.1200, 1350 czy 1400 mm. Sprawdź najpierw wymiary przyczepy jaką masz, czy chcesz kupić, żeby weszły np.w poprzek.
http://www.przyczepy.info/?idz=oferta_menu&kat_1=Przyczepy&kat_2=TOWAROWE&kat_3=TOWAROWE DMC DO 750KG

Z moich przymiarek projektowych wychodzi całkiem nieźle na 1400 mm, ale może być i na dowolnie mniejszy wymiar. Poza tym zastanów się, jak długą stację chcesz budować ?
Zrobię Ci projekt w CAD'zie na wersję ostateczną i wydrukuję na rolce na ploterze każdy segment osobno, wtedy przyłożysz odrysujesz osie torów na sklejkę i można kleić tory.
W załączeniu wersja 1400 mm x 1100 mm i zdjęcia podwójnego rozjazdu EuroRail.
Co do rozjazdu podwójnego, to najlepiej będzie zamówić u Waltera taki jak wcześniej Ci pokazałem, tylko na geometrii 8*/R=1828 mm i profilach Peco code 124. Wtedy będziesz miał komplet torowiska na makiecie na jednym profilu szyny.
Wyślę mu zapytanie, ile będzie chciał za taki rozjazd w wersji na gotowo i w wersji do dokończenia samemu (jak na zdjęciu wcześniej) ?

Polanica 1400.png


3-Wege.jpg
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#18
Okiey. To poczekam z Castoramą.
Co do długości segmentów to powiem tak. Nie mam przyczepki, nawet nie zamierzam póki co kupować, ewentualnie pożyczać... Myślę, że trzeba by dopasować tę długość do jakiejś standardowej przyczepki... nie znam się na standardach. Na pewno co chcę dodatkowo zrobić to odpowiedni stojak czy dwa na te segmenty. W kwestii długości i szerokości segmentów, ważne też jest to, żebym mógł ewentualnie w miarę swobodnie mógł przenosić przez drzwi, klatkę schodową, etc.... Myślę więc, że te 1400 może być za dużo, zwłaszcza, że sporo segmentów ma długość 1100... Skupiałbym się na przedziale pomiędzy 1000 a 1200 mm..
Co do długości stacji, to myślałem o tej I przygotowanej przez Ciebie, Konradzie, wersji, mianowicie tak, żeby zamiast wartości 7000 mm było 8000 mm.... :)
Nie jest to wielka różnica, ale jak już robić, to dobrze... Wyznaję zasadę: nie stać nas na dziadostwo. Co oczywiście nie oznacza, że w wersji 7m byłoby to dziadostwo...
Oczywiście co do tego podwójnego rozjazdu to skorzystam z Twej pomocy Konradzie :)
Pytanie jeszcze o profile desek i sklejki do wykonania segmentów...?
 
Ostatnio edytowane:

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#19
Zrobiłem segmenty 1200 mm, stacja wyszła o długości od głowicy do głowicy 466 m. Jeśli w naturze naprawdę jest 480 m, to mamy praktycznie modelowo.
Na rysunku zamieściłem dla porównania geometrii powiększony do skali 0 fragment projektu Tadeusza Domagalskiego zrobiony w skali TT i na rozjazdach 9* i 10* Tilliga.
Trzeba sprawdzić jeszcze jak to jest z tym łukiem szlaku od Kłodzka. Założyłem na razie kąt 15*, ale zapewne wymaga to jeszcze poprawienia.

Torów wyszło 35 mb, czyli ok. 10 mb będziesz musiał jeszcze dokupić.
Zapytanie do Waltera o rozjazd podwójny 8*/R=1828 mm już poszło.


Polanica skala 0.png
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
PadreP

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#20
Warto Konradzie zajrzeć do GoogleMap i spojrzeć jak to wygląda na widoku z satelity. Możesz ocenić swym fachowym okiem. Na moje oko wygląda to mniej więcej dobrze. Choć kąt łuku wydaje się trochę większy niż 15 stopni. Dałbym na oko z 10 stopni więcej... choć mogę się mylić..
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł 0 215
Makieta i moduł 0 15

Podobne wątki