• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Stacja Otwock (diorama/makieta)

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#1
Cześć wszystkim.
Modelarstwem krece się kilka lat a z przerwami to od dziecka. Kiedyś głównie kartonowe a ostatnio architektoniczne własnego projektu. Z makietami miałem kontakt przy sadzeniu drzewek do modeli budynków. Ale ciągnie do zrobienia kolejowej makiety. Rodzice kolejarze a na półce kilka wagonikow.
Publikowałem sporadycznie czasem własne pracę na facbooku ale brakowało trochę konstruktywnych komentarzy. Tyle wstępem.

Aktualnie chciałbym zaprezentować pracę nad makieta stacji w Otwocku. Z racji wielkości zdecydowałem w skali TT. Głównie chciałbym się skupić na dworcu a później zdecyduje o ile ja rozbuduje. Torowiska, perony, trakcje, otoczenie.

Zdjęcia dworca dostępne w necie. Dworzec od kilkudziesięciu lat wygląda tak samo, zmienia się tylko otoczenie w okol.
Zwykle zaczynam pracę nad modelem od dokumentacji fotograficznej skąd ściągam proporcje i wymiary. Tym razem pozyskałem komputerowy modelel zrobiony w catchu od pasjonata modeli 3d. Wymiary były. Zostało przygotować projekt do wycięcia laserem w różnej grubości tektury.
IMG_20160205_200137.JPG
IMG_20160205_200041.JPG
Po wycięciu i pierwszej przymiarki, okazało się jest trochę błędów. I część rzeczy wymaga poprawy. Składanie z zapartym tchem.
IMG_7755.jpg

Na razie tyle. Pozdrawiam
Artur
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#2
Dworzec w Otwocku jest prześliczny. Tym bardziej że to 3 stacje ode mnie ;-)
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#3
Mieszkałem w Otwocku do 32 tego roku życia. Trudności z wyborem tematu nie miałem.:)
Pewnie przy prostrzym dworcu można skupić się na detalach z otoczenia i nad nimi popracować.
Temat wybrałem trochę z sentymentu z myślą że będę starał wprowadzić pewne motywy z dioramy choć przyznam że trochę nie mam przemyslonej reszty poza dworcem. I zupełnie żadnego doświadczenia. :)
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#5
Wiadukt jest po drugiej stronie peronow. Sam dworzec ma około 40 cm, przy zachowaniu calej długości peronow dochodzi z 60-70 cm z wiaduktami w sumie ze 3 m calosci...
Ale wyzwanie niezle:)
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#6
Jak się zmieści wiadukt to i:
- podstacja energetyczna,
- budynek kolejowej przychodni lekarskiej,
- wieża ciśnień
- komisariat MO (ten spalony)
- nastawnia
A w przyszłości rozbudowa dioramy aż po stację Otwock Wąsk. :)
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#9
Witam
Udało sie skleic szkielet dachu. Całosc (scianki, okna i dach) czeka na oklejenie i pokrycie malowanymi tekturkami w konkretnych kolorach.
Najgorzej wyszlo sklejenie okien. Aby nie korzystac z grubej foli (przezroczyste okladki do dokumentow), kupilem folie do rzutnikow ktora oprocz tego jest cienka pokryta jest jakby delkatnym matowym nalotem. Wyglalo co calkiem obiecujaco, ale po sklejniu widac bylo kazdy odcisniety palec czy delikatne ilosci kleju. Przy sztucznym swietle w pokoju wyglada to jeszcze niezle ale pod naturalnym swiatlem ostro razi.
Szkielet okna został wydrukowany 3D. Pomysłbył zeby elementy plastikowe dopsowały sie z tektura (zabki na obwodzie) a pozniej ze soba jeszcze sklejone (mokre slady na plytach frontowych okien). Pozniej pomyslalem ze mozna bylo to zrobic troche inaczej oszczedzajac sobie sporo pracy.
To moja pierwsza relacja, nigdy nie pomyslalem ze moglbym konkurowac z pracami innych modelarzy prezentujacych zdjecia swoich prac w necie. Zastanawialem czy warto takie swoje niedorobki wklejac ale postanowilem ze bede starał projekt skonczyc.:) Jesli bede to jakos wygladac:)

IMG_7764.jpg

IMG_7765.jpg

Na razie tyle pozdrawiam
Artur
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.030 494 29
#10
Popraw okna, my tego nie widzimy na tych zdjęciach, ale Twoja relacja nam wystarczy, szkoda psuć to co zapowiada się obiecująco.
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#11
Z racji ze zona decyduje w coraz wiekszej ilosci aspektow zycia. Dzisiaj zostala ekspertem od modeli. Wzgledna ocena wypadla pozytywnie i sugerowala konytuwanie prac:)
Tyle humorystycznie choc przerazajaco powaznie:)
A poza tym to nie ma tego jak poprawic, nie mozna od tak wyrwac okna i zastapic nowym. Mozna zaczac zabawe od nowa. Troche pomoglo czyszczenie wilgotnym gazikiem do uszu.
Z okien dachowych kiepsko wyglada 1 z 10 do 2 kolenych tez na mozna miec jakies uwagi. Reszta jest do akceptacji. Ale widac te 1 kiepskie :)
Sprawa rozbija sie czy decyduje sie na montaz oswietlenia wewnatarz budynku czy nie. Przy oswietleniu bedzie widoczne najmniejsze niedociagniecie na oknach. Brak swiatla i nikt nie zobaczy tych okien
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#12
To załóżmy, że na poddaszu normalnie światłą są zgaszone i oświetlmy tylko parter. ;) A na poważnie, zapowiada się świetnie.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#14
Będzie się rzucać :) Ale Artur może zastosować metodę wagonową..."przecież nie we wszystkich przedziałach jest zapalone światło, niektórzy wolą...po ciemku....spać" ;)
:D

A dworzec zapowiada się mniamuśnie (y)
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#15
Okna dachowe to gorne okna głównej hali dworca. Szkielet dachu ma otwarty dół. Tak więc nie można wyłączyć oświetlenia częściowo. Parter ma co prawda pomieszczenia boczne gdzie trzeba wprowadzić osobne światło ale....
Jakkolwiek miałoby to wyglądać to trochę przeraża mnie wizja oświetlenia. Dobór ilości żarówek, prowadzenia przewodów, lutowanie połączeń, lokalizacja i mocowanie żarówek. Dostępne są. Wyglądało by pewnie fajnie. Nieprzetarte szlaki. Żona zdecyduje:)
Z chęcią udostępnienie model po skończeniu prac jakby ktoś chciał wyciągnąć z tego więcej :)
Dzięki za miłe slowa
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#16
Do kartonowego modelu nie dawałbym żarówek - grzeją się i trzeba je dystansować od konstrukcji. Zrób LEDy, będziesz miał spokój do końca życia. A jeżeli będą świeciły za mocno albo nienaturalnym kolorem, możesz pomazać je nawet zwykłą żółtą lub pomarańczową plakatówką i też będzie dobrze.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#17
Okna dachowe to gorne okna głównej hali dworca. Szkielet dachu ma otwarty dół. Tak więc nie można wyłączyć oświetlenia częściowo.
Już nie pamiętam, kiedy ostatno byłem na stacji w Otwocku, ale nie przypuszczam, żeby oświetlenie głównej hali było wysoko, pod samym sufitem. W takiej hali jest zwykle lekki półmrok i światło, przedostające się na zewnątrz zwłaszcza przez te górne okna jest bardzo słabe. Do oświetlenia użyłbym LEDów, jak radzi kolega Terebesz i umieściłbym je poniżej poziomu tych górnych okien. Warto jednak zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości.
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#18
Aspiracje aspiracjami ale trzeba mieć na uwadze swoje ograniczenia. Trudno myśleć o konkretnej makiecie kiedy nie ułożyło się nigdy kawałka torow. :) Skupie się na dokładnym wykonaniu samego modelu dworca, sprawdzając poprawność projektu. Dla mnie to największa satysfakcja weryfikacja pomysłu. Zamysłem bylo sklejenie i dołożenie kilku torow wsadzenie do gabloty i prezentacja w dworcowej kawiarni. Po sprawdzeniu chęcią po tym udostępnienie całość jakby ktoś był zainteresowany wykonaniem bardziej profesjonalnej dioramy czy makiety. Możnaby pomyśleć o innej skali. Zostanę przy projektowaniu modeli dworców może się jeszcze komuś przydam :)
 
OP
OP
arturhej

arturhej

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#19
Witam
Udało sie pare rzeczy pomalowac i posklejac. Zamowilem elementy do szekieletu naroznych daszkow, poprzednie musialem przebudowac z uwagi na kiepskie skladanie na modelu.
Zupelnie poległem na malowaniu dachu. Ladnie wyszly oklejki czerwone i troche pospieszylem sie z ich przyklejeniem, natomiast nie udaje mi sie pomalowac jednolicie (rowno kryjac) wielogabarytowych plaskich czesci dachu. Przy polozeniu kilku warstw wychodzi znacznie lepiej ale zupelnie inny kolor niz przyklejonej czesci. Troche zmarnowalem arkuszy. Dalszy plan to cwiczenia na czystych brystolach. Areograf grawitacyjny zaczelem uzywac nie tak dawno. Wiec doswiadczenie niewielkie.
Z jednej strony nawet fajnie wyszlo ze popsuł sie arkusz dachu bo w rzeczywistosci nie ma jednolitej faktury tylko krawedzie wiec postanowilem zrobic grawerowanie czesci i go poprz\ecinac. Testowy wydruk wyszedl bardzo obiecujaco.

IMG_7851.jpg

IMG_7850.jpg

Na razie tyle, dzieki
 

Podobne wątki