• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Stacja kolejowa Neisse 120x240

Reakcje
3 0 0
#1
Na wstępie witam całe grono użytkowników forum, które śledzę już od kilku lat. Do budowy makiety podchodziłem już kilkukrotnie, jednak warunki mieszkaniowe zawsze stawały na przeszkodzie mniej bądź bardziej ambitnym planom.
Obecnie przy mieszkaniu dysponuję małym poddaszem, w którym postanowiłem ulokować swoją makietę. Jak wiadomo nasze zamierzenia i plany w pierwszej kolejności ogranicza metraż, a w drugiej budżet. Z racji tego, iż mieszkam w Nysie (opolskie) zawsze marzyła mi się stacją kolejowa oczywiście z Nysy:) z okresu przedwojennego http://www.dolny-slask.org.pl/512998,Nysa,Stacja_kolejowa_Nysa.html Przeglądając ofertę modelarską znalazłem nawet podobną stację kolejową oraz perony, chociaż na makiecie zawsze marzyła mi się przeszklona hala. Na stacji oczywiście znajdzie się dworzec kolejowy oraz małe magazyny. Na lokomotywownie wachlarzowe na szlaku oczywiście zabraknie miejsca - wówczas makieta musiałaby mieć przynajmniej 6-7 metrów długości. Makieta będzie nieco niżej te kilka cm pozwoli na jakieś perony. Najbardziej mi zależy na stacji więc póki co tory z tyłu jakoś niespecjalnie mnie interesują.

Obecnie zakupiłem jeden z zestawów PIKO i wygrzebałem trochę torów z poprzednich projektów i wstępnie rozłożyłem sobie wszystko tak jak na załączonych zdjęciach. Póki co wewnętrzny owal torów jest niezależny i niepołączony z drugim owalem, który wyposażony jest w zwrotnice.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i porady (tak, wiem - trzeba to będzie zapewne zrobić w DCC). Oczywiście przeglądałem również i inne tematy dotyczące "tortów" nie mniej jednak każda makieta rządzi się swoimi prawami.



 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#2
Witam, miło widzieć kogoś z mojego województwa, na dodatek dysponujemy taką samą powierzchnią do zabudowy. Ten tor na skraju makiety to niezbyt mądry pomysł, no chyba, że zamierzasz postawić specjalną ściankę w ramach zabezpieczenia. Radziłbym Ci wykonać solidną podstawę pod makietę, to jest podstawa. Ja przy swojej makiecie nakląłem się później gdy okazało się, że trzeba ją dość mocno wzmocnić. Zdjęcia wrzucaj na przyszłość na forum jako załączniki.
 
OP
OP
tomey
Reakcje
3 0 0
#3
Podstawę będę tworzyć na pewno częściowo w modułach tak, aby można to było później rozebrać przynajmniej na 3 części. Wiem, że solidna podstawa to... podstawa hehe. Jednak dopóki nie rozplanuję na torów w 100% wstrzymam się z podziałem podstawy. Ten mocno skrajny tor po obniżeniu makiety zyska kilka cm, ponieważ po drugiej stronie jest skośna ściana - każdy cm niżej to centymetry więcej dla makiety.
 
OP
OP
tomey
Reakcje
3 0 0
#4
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi jeszcze na tym etapie, odnośnie układu torów itd. Czy doradzacie próbę odtworzenia konkretnej stacji czy też luźną interpretację danego okresu?
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#5
Witaj, żeby móc coś więcej powiedzieć, przydałby się ogólny plan tego, co chcesz zbudować.
Makieta rządzi się swoimi prawami i wymusza kompromisy. Na tak małej powierzchni nie siliłbym się na odwzorowanie układu torowego, bo i tak się nie uda.
Co najwyżej możesz odwzorować budynki i, jako tako, ich rozmieszczenie. Aby chociaż zbliżyć do oryginału, żeby mieć jako taką satysfakcję.
Jakoś mi "po japońsku" (jako tako) wyszedł ten wpis :D

Doradzam CZYTANIE FORUM i zadawanie KONKRETNYCH pytań.
A w międzyczasie namaluj PLAN :)
(y)
 
OP
OP
tomey
Reakcje
3 0 0
#9
Tory na szlaku wyszły tak chyba z racji mojego dość słabego obeznania w Scramie - w rzeczywistości są oczywiście znacznie bliżej. Wewnętrzny szlak nie jest połączonych z resztą z prostego względu - miał stanowić osobną pętlę, ponieważ póki co najprawdopodobniej sterowanie będzie w analogu.
Po poprawkach:
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#10
Dlaczego tory na szlaku są w tak dużej odległości?
Są w dobrej odległości, tylko źle to zostało narysowane.
[DOUBLEPOST=1476095888,1476095449][/DOUBLEPOST] Nadal tory się nie łączą.
Żeby to było dobrze, to trzeba wymienić kilka torów G231 na G239, lub zastosować G107.
tomey-2.jpg tomey-1.jpg
póki co najprawdopodobniej sterowanie będzie w analogu.
Pętle można połączyć i na razie zrobić odcinki izolowane i sterować analogowo.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#12
Ten trapezik włączyłbym po wewnętrznej stronie i dał jakieś bocznice, bo nie za bardzo jest tam co robić. Tylko jeździć w kółko?
Połącz pętle, jak radzą koledzy i dodaj jakieś bocznice w środku, będzie opcja zabawy w kolej. Na razie masz opcję zabawy kolejką :)
 
OP
OP
tomey
Reakcje
3 0 0
#13
Powoli spływa część zamówionych rzeczy. Dworzec trzeba oczywiście zwaloryzować i zrobiłem pierwsze przymiarki. Nie chciałem zbytnio przesadzać ze "zmęczeniem" materiału ponieważ makieta ma nawiązywać do przełomu XIX/XX wieku, kiedy to budynek stacyjny nie miał nawet 50 lat.
 

Załączniki

Reakcje
2 0 0
#15
Nie polecam tak prostego kółka. Mam prawie takie samo i nuda na maksa. Ani to szlak ani tort ;) zastanów się prosze. Możesz zrobić na tej pow. ósemkę z widuktem lub cokolwiek co urozmaici Ci krajobraz. Polecam też wyprowadzić 1 lub 2 tory by można zjechać z makiety na dodatkową płytę lub stół by urozmaicić zabawę w przyszłości. Oczywiście to Twój cyrk Twoje zabawki ;)
 
OP
OP
tomey

tomey

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#16
Eh... chyba trzeba to będzie przenieść na jakiś czas do działu planuję hehe. Ostatnio po kolejnej rundzie pertraktacji wywalczyłem dodatkowe miejsce, co w sumie układa się dość dziwaczną całość. Na zielono zaznaczony jest filar, który wspiera strop poddasza. I naprawdę biję się z myślami jak tą powierzchnię zagospodarować jeśli chodzi o tory...
miejsce.jpg
 
OP
OP
tomey

tomey

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#17
Ostatecznie udało mi się uzyskać na innym poddaszu przestrzeń 120x250cm i takiej wielkości wstępnie ma być tort (zabezpieczone miejsce pod ewentualną rozbudowę.). Budynki i perony oczywiście nie stoją jeszcze na swoich docelowych miejscach, ale trzeba było przekonać żonę "że będzie ładnie" :) . Zapewne pojawią się jeszcze jakieś bocznie i lokomotywownia.
 

Załączniki

  • 268,7 KB Wyświetleń: 190

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#20
To wydaje mi się, że na wewnętrzny krąg tylko wjedziesz z zewnętrznego i już na nim zostaniesz lub tylko zjedziesz i nie wrócisz - zależy od kierunku jazdy. No chyba że będziesz cofał. Przydałoby się jeszcze jedno połączenie jak sądzę np. trapez na górze.
 

Podobne wątki