• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stacja kolejowa Chełmno

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#1
Witam. Od dłuższego czasu bezskutecznie przeszukuje internet w celu znalezienia jakiegokolwiek zdjęcia pociągu osobowego na w/w stacji. Dotychczas natknąłem się jedynie na parę fotografii przedstawiających załadowane ciągnikami rolniczymi wagony, wnętrze dworcowej restauracji, plac przydworcowy... ale zdjęcia pociągu osobowego w peronach niestety nijak nie mogę się doszukać. Zatem moje pytanie brzmi: Czy ktoś takowym zdjęciem dysponuje, no i oczywiście - czy zechciałby je zaprezentować?

Pozdrawiam Butter
P.S. Chodzi mi oczywiście o Chełmno w kujawsko - pomorskim.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#2
Wstawisz te zdjęcie z ciągnikami rolniczymi? Ja zdjęć nie posiadam żadnych, tylko kilka obrazków z pamięci z dzieciństwa, oraz taki opis pociągu z Kornatowa. SM41+SN61 jako wagon ogrzewczy+dwa wagony osobowe+kilka Eaos'ów. Łapiesz klimat?
 

Intruz

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
557 6 1
#3
Zdaje się że na forum WMTMK podane były zestawienia pociągów relacji Toruń-Chełmno z epoki IIIc jeśli Cię to interesuje... Oi2 z parowozowni Toruń Główny.

Oi2 + F + By + By + Ay + By + By (przez Kornatowo)

Oi2 + Fg + Gm + Bi + Bi + ABi + Bi + Bi (przez Unisław Pomorski)

A później to już tak jak napisał Zbyszek, SM41, SN61, ryflaki a w końcu agonia...
 

Intruz

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
557 6 1
#5
Ciekawy wagon do przewozu ciągników. Czteroosiowa węglarka amerykańskiej budowy, prawie nie ma zdjęć wagonów tego typu "z epoki"...
 
OP
OP
Butter

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#6
Swego czasu wpadł mi w ręce służbowy rozkład jazdy pociągów ważny od 1 lipca 1945 roku. Wykorzystując tą okazję postanowiłem przepisać trochę tabel zawierających serie parowozów przypisanych do obsługi poszczególnych linii.
W wypadku trasy do Chełmna miałem to szczęście, że w tabeli naniesione były przez kogoś (kolejarza?) odręcznie pewne poprawki. Tabela poniżej jest wersją zgodną z oryginałem, przy czym seria 24 została dopisana. Sugerując się poprawkami - na linii kursowały w tym okresie głównie Ti4 i parowozy serii 24 (późniejsze Oi2), natomiast zdecydowanie wykreślone zeń były Pd1.

Chełmno.png
 
OP
OP
Butter

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#7
No i jeszcze w ramach ciekawostki tabela z SRJP 1985/1986. Pewnie większość z was ma tę "cegłę", ale chyba wrzucić nie zaszkodzi.

chełmno 5.jpg
 

Marek Bydgoszcz

Aktywny użytkownik
Reakcje
21 1 0
#9
Wstawisz te zdjęcie z ciągnikami rolniczymi? Ja zdjęć nie posiadam żadnych, tylko kilka obrazków z pamięci z dzieciństwa, oraz taki opis pociągu z Kornatowa. SM41+SN61 jako wagon ogrzewczy+dwa wagony osobowe+kilka Eaos'ów. Łapiesz klimat?
... no to mamy to samo wspomnienie, taśtałem się tym do Ostromecka z peronu chyba 4A?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#10
Zdjęcia z tej strony suuuuper, muszę to podesłać kumplowi z Chełmna. Ja pamiętam jeszcze składy SM41+ doczepa od SN52.
W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych na trasie Malbork - Grudziądz (a więc nie tak bardzo daleko od omawianych tu okolic) normalnym widokiem był SN52 z dedykowaną doczepą. Czasem (domyślam się, że w razie awarii SN52) zamiast tego wyjeżdżał właśnie SM41 z dwiema doczepami.
 
OP
OP
Butter

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#11
Cisza.. Czyli rozumiem, że o zdjęcie pociągu osobowego w Chełmnie będzie ciężko? W takim wypadku bardzo prosiłbym osoby dysponujące "cegłami" z okresu normalnego ruchu na tej linii o jakieś skany tabel z rozkładem... tego także poszukuję. Mam rozkłady 1985/85 i 90/92. No i wspomnienia Panowie... wspomnienia - to także cenne wiadomości. A, i jeszcze jedno - niezwykle interesuję mnie temat parowozowni(??) znajdującej się na stacji w Chełmnie, czytałem coś o tym na forum Ruciane-Nida, ale zastanawia mnie, kiedy ten obiekt fizycznie zlikwidowano, no i kiedy ostatecznie przestano go użytkować.
Pozdrawiam
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#12
Co do parowozowni, to tylna część, ta przybudówka stała jeszcze z 10 lat temu, stał też budynek pierwszego dworca, ale już opuszczony. Nastawnia poległa ok. 3 lat temu. Wiadukt posiadał typową barierkę z epoki, ale tylko tam widziałem secesyjne zdobienia kwiatowe. Zresztą na dworcu są zachowane oryginalne, secesyjne kraty w kilku oknach.
 
OP
OP
Butter

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#13
Masz może jakieś zdjęcia tej przybudówki? Bo przyznam, że nie kojarzę. Pierwszy raz fotografowałem w Chełmnie w 2002/2003 i wtedy nic takiego nie zauważyłem, no chyba, że jakimś cudem ten obiekt przeoczyłem.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#14
Masz może jakieś zdjęcia tej przybudówki? Bo przyznam, że nie kojarzę. Pierwszy raz fotografowałem w Chełmnie w 2002/2003 i wtedy nic takiego nie zauważyłem, no chyba, że jakimś cudem ten obiekt przeoczyłem.
Mogłeś jej nie przyuważyć, bo stała zupełnie na końcu stacji od strony miasta, w morzu łopianów. Od strony widza była, obdrapana, otynkowana resztka wewnętrznej strony parowozowni.
 
OP
OP
Butter

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#15
W sumie fakt. Wtedy byłem zachwycony istnieniem nastawni, zaś o parowozowni nie miałem bladego pojęcia. Zapewne nawet jakbym zobaczył wtedy te pozostałości to nie byłbym w stanie ich zidentyfikować... a szkoda.
 

escobar

Znany użytkownik
Reakcje
137 3 0
#16
spróbuj skontaktować się z kimś z Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei (mają w budynku dworca Bydgoszcz Wschód Izbę Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych)
ja z racji wieku:p nie pamiętam kolei w Chełmnie... jedyne fotki z dworcem w tle (bez torów i pociągów) są fotkami miłośników komunikacji którzy robią zdjęcia autobusom (teraz jest tam dworzec autobusowy i sklep z meblami) masz tutaj: http://phototrans.pl
pozdrawiam
 
OP
OP
Butter

Butter

Użytkownik
Reakcje
103 0 0
#17
Podbijam temat. Jako, że ostatnio zaczęło pojawiać się na forum dużo świetnych zdjęć z przeszłości to i może coś związanego z powyższym zagadnieniem się znajdzie ;)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#18
Na zdjęciu masz prawdopodobnie budynek pierwszego dworca w Chełmnie, nie wiem czy istnieje fizycznie dziś, 6 lat temu był już postępującą ruiną.
Miałem kiedyś pocztówkę przedstawiajacą pierwszy dworzec i był to typowy, pruski dworzec barakowy. Trzeba by dotrzeć do jakiejś ikonografii tego dworca i ew. porównać, czy mam rację.
Obraz 546.jpg Obraz 547.jpg
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#20
A czy 'pruskie budynki barakowe' to nie były drewniane jak ten w Myślicach?
Były i taki był na pocztówce, pocztówka zaginęła na uszkodzonym dysku. Tylko, że ten budynek formą taki dworzec przypomina. Jeszcze innym rozwiązaniem jest dotarcie do jakiegoś planu stacji z XIXw. i porównanie usytuowanie budynku. Ten stoi na samym końcu stacji, na wysokości wspominanej już parowozowni.
 

Podobne wątki