• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Gołubie Kaszubskie

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#81
Darku,
wydaje mi się, że odległość m-dzy górną a dolną cyfrą jest o 0,02 mm za duża. Ponadto kąt ścięcia słupka u góry powinien być 37st a u Ciebie jest ewidentnie 45. no i trzcionka do poprawy ;)
Toś się teraz mądralo popisał, dostrzegłeś różnice 0,02 mm gratulacje, a ortografia to poziom denny jak na człowieka który ma 53 lata.
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#84
Darku,
wydaje mi się, że odległość m-dzy górną a dolną cyfrą jest o 0,02 mm za duża. Ponadto kąt ścięcia słupka u góry powinien być 37st a u Ciebie jest ewidentnie 45. no i trzcionka do poprawy ;)
Przy budowie kolejnej stacji z linii nr 201 obiecuję się poprawić ... :niepewny:
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#85
Mógłbyś napisać cos o technice wykonania?
Słupki zostały wykonane z polistyrenu o grubości 2mm. Przed wycięciem kształtów powierzchnię polistyrenu potraktowałem papierem ściernym o gradacji 800, aby ją zmatowić. Następnie wyciąłem z tego materiału ostrym nożykiem prostokąt o wymiarach: wysokość 8 mm, szerokość 3,5 mm. Następnie górną krawędź obrobiłem pilnikiem iglakiem tak, aby utworzyć trapezowe ścięcie. Wszystkie krawędzie również delikatnie należy potraktować papierem ściernym (cięcie nożykiem nie zawsze skutkuje dokładnością wycięcia). Następnie w wersji elektronicznej - ja użyłem zwykłego Worda - przygotowuję tabelę z liczbami / cyframi, powiększenie 500% - czcionka: PKP, rozmiar - bodajże 5 (wielkość cyfr to 1,6 mm). Drukuję na kartce papieru, wycinam nożykiem nieco większy rozmiar niż słupek, przyklejam do słupka, czekam aż klej złapie i odcinam równo z krawędzią słupka. Identycznie postępuję z drugą stroną słupka. Słupek wg normy dla polskiej makiety modułowej (str. 14) powinien mieć 5,2 mm wysokości, zatem ok. 3 mm zostaje na montaż na makiecie.
 

drab

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#89
Nie budowałem skrzynek, na których oprócz trawy w zasadzie nic się nie dzieje, co pozwoliło mi na zaoszczędzenie miejsca. Gdybym miał zbudować tę stację idealnie zgodną z jej długością rzeczywistą, musiałbym mieć ok. 17 metrów w skrzynkach.
No właśnie, mam takie pytanie. Szczególnie w kontekście słupków hektometrowych.
Robiąc skróty, aby cała makieta miała sensowna długość, usuwa się zbędne fragmenty gdzie "nic się nie dzieje"/nie ma interesujących obiektów.
Zachowując proporcje, aby nie wygladało to karykaturialnie (promienie łuków, rozjazdów, peron do długości pociągu itp.)
Wszystko jasne, ale taki skrót ma sie do słupków hektometrowych?
W kolejnym poście pokazałeś, że takie przygotowałeś.
Tu nie można już zrezygnować z słupka bo są numerowane.
Owszem, można usunąć zbędne fragmenty, zmniejszyć odległości między słupami telegraficznymi do 50 cm, a nawet ich ilość, między początkiem-końcem stacji, ale ilości słupków hektometrowych już nie koniecznie.

Jak to rozwiązałeś?
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#90
No właśnie, mam takie pytanie. Szczególnie w kontekście słupków hektometrowych.
Robiąc skróty, aby cała makieta miała sensowna długość, usuwa się zbędne fragmenty gdzie "nic się nie dzieje"/nie ma interesujących obiektów.
Zachowując proporcje, aby nie wygladało to karykaturialnie (promienie łuków, rozjazdów, peron do długości pociągu itp.)
Wszystko jasne, ale taki skrót ma sie do słupków hektometrowych?
W kolejnym poście pokazałeś, że takie przygotowałeś.
Tu nie można już zrezygnować z słupka bo są numerowane.
Owszem, można usunąć zbędne fragmenty, zmniejszyć odległości między słupami telegraficznymi do 50 cm, a nawet ich ilość, między początkiem-końcem stacji, ale ilości słupków hektometrowych już nie koniecznie.
Jak to rozwiązałeś?
Bardzo dobre pytanie.
Otóż, po rozmowie z doświadczonym modelarzem, któremu to przedstawiłem powyższy problem doszliśmy do wniosku, że trzeba pójść na kompromis. Będzie on polegał na tym, że wstawię słupki zgodnie z prawdziwą numeracją począwszy od głowicy z jednego kierunku i będą one ustawione w odpowiedniej odległości na makiecie (ok. 90-100 cm) z uwzględnieniem kolejności w numeracji. Zatem na drugiej głowicy rozbieżność w "km" będzie już nieadekwatna do oryginału.
Problem z ustawieniem słupków hektometrowych, a bardziej z ich oznaczeniami pojawia się również przy łączeniu poszczególnych, różnych segmentów w całej makiecie modułowej.
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#92
Co nowego na Gołubiu Kaszubskim? :niepewny:
Powstały plany i chęci do realizacji jednego z ostatnich etapów budowy stacji. Skrzynka nr "0 oraz nr "1".
Skrzynka nr "0" to pierwszy segment stacji położony tuż za minimalistyczną skrzynką z semaforem wjazdowym (była już pokazana w tym wątku), o profilu przejściowym LL250 z obu stron. Długość tego segmentu: 800 mm, promień R3500. Segment nr 0 będzie miał możliwość dowolnej konfiguracji.
Skrzynka nr "1" to drugi segment stacji, na którym zostanie zamieszczony przejazd kolejowy z rogatkami (oczywiście ruchomymi, sterowanymi z pulpitu). Długość tego segmentu to również 800 mm.
GK 00_01.jpg

Mniej więcej tak to wygląda w rzucie na mapie.
GK 00_02.jpg


Klubowy kolega @Emil zmotywował mnie do pracy i podarował pięknie wykonany budynek znajdujący się przy torze - segment nr 1, za co oczywiście dziękuję!
tn_DSC_2102.JPG
tn_DSC_2103.JPG
tn_DSC_2104.JPG
tn_DSC_2106.JPG


... i oryginał tego obiektu:
8528.jpg

8953.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#94
W latach 90' (na taki okres przypada odwzorowanie stacji i przyległości) chyba (?) jeszcze krat w okna nie wstawiali, więc raczej pominę ten szczegół.
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#95
Koronawirus :obcy: daje się we znaki, ale nie budowniczym makiet i modułów, rzekłbym nawet, że praca zdalna ma swoje uroki. :)
Powstał zapowiedziany już wcześniej pierwszy segment makiety Gołubia Kaszubskiego - ponumerowałem go sobie jako "0". Jest to fragment szlaku kolejowego na łuku, tuż za semaforem wjazdowym patrząc w stronę stacji, w kierunku Kościerzyny.
Z racji tego, że skrzynka ma być uniwersalna do łączenia z innymi segmentami, teren nie został odwzorowany zgodnie z oryginałem (zbyt duży uskok do odtworzenia przy nasypie z jednej strony na tak krótkiej długości, z drugiej zaś jakieś dziwne, dalsze umiejscowienie słupa telegraficznego). Dodano tereny bagienne, które będą oczywiście dopracowane większą ilością traw, dojdzie zieleń średnia, usunie się wszelkie niedoróbki. Dodam, że zieleń została wykonana ręcznie bez pomocy użycia elektrosadzarki, gdyż ta została na kwarantannie w modelarni, do której dostęp obecnie jest niemożliwy :(. Jedynie co to przy użyciu sadzarki typu "łapka na owady" wykonano drobną zieleń przy samym nasypie i na końcach skrzynki. Tor na łuku oczywiście w przechyłce ok. 2 mm.
Zostańcie w domu - budujcie!
tn_IMG_20200406_163623.jpg
 

Załączniki

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
#96
Pomimo czerwonej strefy, w pełnym reżimie sanitarnym powstaje w modelarni SKMK Sopot skrzynka numer "1". Będzie to dość trudny etap z uwagi na budowę przejazdu kolejowego z ul. Sambora II. Przejazd kolejowy zostanie wyposażony w ruchome rogatki. Trwa budowa podtorza, tor na łuku na przechyłce ...
tn_IMG_20200928_181406.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#98
Darku, jak zachowuje się ta płyta (bodaj hdf) na skrzynkach? Czy masz pod nią sklejkę, stelaż czy jakiś inny patent? Pytam, bo wczoraj wywaliłem z mojej makiety większość tych płyt na rzecz sklejki. Pouginała się pod własnym ciężarem (suchy strych, wilgotność minimalna), mimo stelaża 30x40cm porobiły się fale, nieduże ale dla torów zauważalne. Tak patrzę, że u ciebie tor również na płycie leży. Chyba że to inny produkt a moje oko jest w błędzie....
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Darku, jak zachowuje się ta płyta (bodaj hdf) na skrzynkach? Czy masz pod nią sklejkę, stelaż czy jakiś inny patent? Pytam, bo wczoraj wywaliłem z mojej makiety większość tych płyt na rzecz sklejki. Pouginała się pod własnym ciężarem (suchy strych, wilgotność minimalna), mimo stelaża 30x40cm porobiły się fale, nieduże ale dla torów zauważalne. Tak patrzę, że u ciebie tor również na płycie leży. Chyba że to inny produkt a moje oko jest w błędzie....
HDF-kę lakierujemy bezbarwnym lakierem, aby nie "piła" wilgoci. W środkowej części skrzynki stosuję podpórkę, która chroni przed ugięciem się. Dwie pierwsze skrzynki zrobiłem bez podpórki (błąd wynikający z braku doświadczenia) i ugięcie minimalne jest. Mnie to nie przeszkadza.
 

Podobne wątki