• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Gołubie Kaszubskie

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Powoli, powoli, byle do przodu. Przepust pod jezdnią wykonany, tor położony i pomalowany. Teren wstępnie wyprofilowany.
 

Załączniki

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Jeszcze Ci nie pisałem. Ciebie też nie lubię. Jesteś na liście :p
Czy trzeba gdzieś ową listę ... podpisać? :podstepny:

Tymczasem na wjeździe do Gołubia maluczkie postępy ...
Trawa się zazieleniła, spokojnie - to tylko początkowy jej etap, wykonano drogę o charakterze polnym do budynku, który na razie został wstępnie osadzony. W rowie zdążyła wyschnąć woda, co mi się bardzo nie podoba :ostrozny:. Dużo tu jeszcze roboty by jakoś to wyglądało ...
 

Załączniki

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Tymczasem na Gołubiu, a w zasadzie kilka metrów przed stacją zbudowano wreszcie najmniejsze z możliwych segmentów.
Wymiary skrzynek to: szerokość 250, wysokość 100 (w torze), 80 (w terenie), długość 100. Profil czołowy LL250 z obu stron.
Możliwość wyświetlania na dwukomorowych tarczach ostrzegawczych sygnałów: Os1, Os2, Os4 sprzężone w zależności oczywiście od podania sygnału na semaforze wjazdowym. Skrzyneczki można umieścić w dowolnej odległości od semafora wjazdowego (ogranicza tylko przewód zasilający o długości ok. 5 metrów). Oznaczenia tarcz ostrzegawczych zgodnie z oryginałem: ToA (w kierunku Gdyni) oraz ToH (w kierunku Kościerzyny) + wskaźniki W1. Producentem tarcz jest oczywiście p. Zbigniew Kluba. Pomysł i realizacja projektu - niezastąpiony Felix J.
DSC_2644.JPG
DSC_2646.JPG
DSC_2647.JPG
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Nie wiem czy w latach 1995-1999 w Gołubiu Kaszubskim celebrowano jak w dzisiejszych czasach rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ... zaś biało czerwona flaga na tym filigranowym budyneczku wisiała od zawsze.
DSC_2648.JPG
DSC_2649.JPG
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Koronawirus :obcy: daje się we znaki, ale nie budowniczym makiet i modułów, rzekłbym nawet, że praca zdalna ma swoje uroki. :)
Powstał zapowiedziany już wcześniej pierwszy segment makiety Gołubia Kaszubskiego - ponumerowałem go sobie jako "0". Jest to fragment szlaku kolejowego na łuku, tuż za semaforem wjazdowym patrząc w stronę stacji, w kierunku Kościerzyny.
Z racji tego, że skrzynka ma być uniwersalna do łączenia z innymi segmentami, teren nie został odwzorowany zgodnie z oryginałem (zbyt duży uskok do odtworzenia przy nasypie z jednej strony na tak krótkiej długości, z drugiej zaś jakieś dziwne, dalsze umiejscowienie słupa telegraficznego). Dodano tereny bagienne, które będą oczywiście dopracowane większą ilością traw, dojdzie zieleń średnia, usunie się wszelkie niedoróbki. Dodam, że zieleń została wykonana ręcznie bez pomocy użycia elektrosadzarki, gdyż ta została na kwarantannie w modelarni, do której dostęp obecnie jest niemożliwy :(. Jedynie co to przy użyciu sadzarki typu "łapka na owady" wykonano drobną zieleń przy samym nasypie i na końcach skrzynki. Tor na łuku oczywiście w przechyłce ok. 2 mm.
Zostańcie w domu - budujcie!
Zobacz załącznik 721687
Kawał pracy za tobą, ale napiszę - za duże kontrasty przy przejściach zieleni moim zdaniem. Wiem, że łatwo pisać gorzej zrobić, ale patrząc na całość z góry wali to po oczach.

zi.jpg


A teraz napisz.... te ostatnie zdjęcia pokazują o wiele lepszą zieleń. Nie widać tam drastycznych przejść kolorów. To zieleń na bazie tego co cytuję - tzn. poprawiałeś to elektrosadzarką dosadzając trawę na to, czy to zupełnie inne skrzynki robione tylko trawosadzarką bez ręcznego sadzenia?
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Kawał pracy za tobą, ale napiszę - za duże kontrasty przy przejściach zieleni moim zdaniem. Wiem, że łatwo pisać gorzej zrobić, ale patrząc na całość z góry wali to po oczach.
A teraz napisz.... te ostatnie zdjęcia pokazują o wiele lepszą zieleń. Nie widać tam drastycznych przejść kolorów. To zieleń na bazie tego co cytuję - tzn. poprawiałeś to elektrosadzarką dosadzając trawę na to, czy to zupełnie inne skrzynki robione tylko trawosadzarką bez ręcznego sadzenia?
Masz kolego wcześniej napisane wytłumaczenie:
Dodano tereny bagienne, które będą oczywiście dopracowane większą ilością traw, dojdzie zieleń średnia, usunie się wszelkie niedoróbki. Dodam, że zieleń została wykonana ręcznie bez pomocy użycia elektrosadzarki, gdyż ta została na kwarantannie w modelarni, do której dostęp obecnie jest niemożliwy :(
 
OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.153 42 1
Zawsze kręciły mnie długie, smukłe nogi ... :podstepny:
Na wystawie w Iławie, makieta wreszcie stanie na swoich nóżkach ...
IMG_20210619_133023.jpg

Wykonanie dzięki wykonanemu przez Jarosława @Jarosta projektowi graficznemu. Materiał: kantówka sosnowa, trochę kołków, wkrętów, muf i stopek. Cięte w popularnym markecie budowlanym, zbudowane przy użyciu wiertarki, wkrętarki, młotka i odrobiny wikolu. W zanadrzu są jeszcze do poprzeczek po trzy łączniki, których nie ma na fotografii. Czas wykonania ok. 20 godzin roboczych.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.293 459 29
A to ciekawe. Skąd na FB znalazło się moje zdjęcie? Nie mam konta na FB i niczego tam nie zamieszczałem. Ktoś bezczelnie ściągnął to zdjęcie z naszego forum (kiedyś je tu zamieściłem) i wykorzystał bez mojej wiedzy (o pozwoleniu nie wspominając). Ciekawe, czy chociaż podał autora? Czy ktoś może pomóc w doprowadzeniu do usunięcia tego zdjęcia z FB?

Zdjęcie jest minimalnie skadrowane, więc dla udowodnienia, że to moje, niżej wersja mniej skadrowana, widać więcej krzaków na górze po prawej i nad wiaduktem po lewej stronie. A zdjęcie zostało zrobione w lecie 1991 roku na dziś już chyba nieistniejącym przystanku koło ośrodka wczasowego PKP, ok. 3 km na południe od stacji Gołubie Kaszubskie.

12 (4)a.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.293 459 29
Fanpage ''Z krawędzi peronu'' podało autora oraz wstawiło taki opis :)
To zmienia nieco postać rzeczy. Nie wiem, jak prawo reguluje możliwość wstawiania zdjęć z naszego forum na FB, ale jeśli na FB podano źródło i autora zdjęcia, to uznaję to za spełnienie podstawowych wymagań przyzwoitości. Dziękuję koledze @Pawelec PKP za tę informację, szkoda jednak, że kolega @mikl wrzucił samo zdjęcie bez podania tych szczegółów. Ale autor tekstu na FB się myli: przystanek, pokazany na zdjęciu, nie był w Krzesznej. Miejscowość Krzeszna leży na północ od Gołubia, w kierunku Gdyni, a na mapie Google jest także dziś zaznaczony przystanek kolejowy o takiej nazwie. Nie wiem zresztą, czy w Krzesznej był kiedykolwiek ośrodek wczasowy PKP, a jeżeli tak, to czy istnieje do dziś (oczywiście już nie PKP). Tymczasem prowizoryczny przystanek z mojego zdjęcia leżał po przeciwnej stronie Gołubia, ok. 2,5 - 3 km na południe, w kierunku Kościerzyny i znajdował się w pobliżu ośrodka wczasowego PKP nad Jeziorem Dąbrowskim. Ściślej mówiąc, był to ośrodek kempingowy, a właściwie pole namiotowe. Spędziłem tam urlop w 1991 roku. Stał tam tylko duży pawilon z sanitariatami i stołówką, ale w 1991 roku nieczynną. Podobno miały tam powstać domki letniskowe i cała infrastruktura, ale czy do tego doszło, nie wiem, nigdy potem już tam nie byłem.
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
Niestety @Andrzej Harassek ja opisu tez nie bylem swiadomy, gdyż Fejsbuk działa również jak "gluchy telefon". Sam link że zdjęciem został zapożyczony przez inny profil (o lokomotywach HCP i to oni właśnie wrzuciliśmy zdjęcie z profilu "na krawędzi peronu". Ale najważniejsze że samo zdjęcie zostało przynajmniej co do autora zdjęcia dobrze podpisane
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
Gdzieś, kiedyś czytałem, że zamieszczając zdjęcie na fb, daje się temuż fb prawo do dysponowania tym zdjęciem, nawet w chwili wycofania się z tego interesu. Czy jakoś tak.
Generalnie nie zdziwiłbym się, gdyby to zdjęcie było teraz własnością fb.
Ale to by musieli potwierdzić bywalcy fb, znający jego regulamin.
 

Podobne wątki