• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Gołubie Kaszubskie

Paweł R

Znany użytkownik
Donator forum
ŁKMK
H0e
Ekspert
Darku,
wydaje mi się, że odległość m-dzy górną a dolną cyfrą jest o 0,02 mm za duża. Ponadto kąt ścięcia słupka u góry powinien być 37st a u Ciebie jest ewidentnie 45. no i trzcionka do poprawy ;)
Toś się teraz mądralo popisał, dostrzegłeś różnice 0,02 mm gratulacje, a ortografia to poziom denny jak na człowieka który ma 53 lata.

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Darku,
wydaje mi się, że odległość m-dzy górną a dolną cyfrą jest o 0,02 mm za duża. Ponadto kąt ścięcia słupka u góry powinien być 37st a u Ciebie jest ewidentnie 45. no i trzcionka do poprawy ;)
Przy budowie kolejnej stacji z linii nr 201 obiecuję się poprawić ... :niepewny:

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Mógłbyś napisać cos o technice wykonania?
Słupki zostały wykonane z polistyrenu o grubości 2mm. Przed wycięciem kształtów powierzchnię polistyrenu potraktowałem papierem ściernym o gradacji 800, aby ją zmatowić. Następnie wyciąłem z tego materiału ostrym nożykiem prostokąt o wymiarach: wysokość 8 mm, szerokość 3,5 mm. Następnie górną krawędź obrobiłem pilnikiem iglakiem tak, aby utworzyć trapezowe ścięcie. Wszystkie krawędzie również delikatnie należy potraktować papierem ściernym (cięcie nożykiem nie zawsze skutkuje dokładnością wycięcia). Następnie w wersji elektronicznej - ja użyłem zwykłego Worda - przygotowuję tabelę z liczbami / cyframi, powiększenie 500% - czcionka: PKP, rozmiar - bodajże 5 (wielkość cyfr to 1,6 mm). Drukuję na kartce papieru, wycinam nożykiem nieco większy rozmiar niż słupek, przyklejam do słupka, czekam aż klej złapie i odcinam równo z krawędzią słupka. Identycznie postępuję z drugą stroną słupka. Słupek wg normy dla polskiej makiety modułowej (str. 14) powinien mieć 5,2 mm wysokości, zatem ok. 3 mm zostaje na montaż na makiecie.

drab

Aktywny użytkownik
Nie budowałem skrzynek, na których oprócz trawy w zasadzie nic się nie dzieje, co pozwoliło mi na zaoszczędzenie miejsca. Gdybym miał zbudować tę stację idealnie zgodną z jej długością rzeczywistą, musiałbym mieć ok. 17 metrów w skrzynkach.
No właśnie, mam takie pytanie. Szczególnie w kontekście słupków hektometrowych.
Robiąc skróty, aby cała makieta miała sensowna długość, usuwa się zbędne fragmenty gdzie "nic się nie dzieje"/nie ma interesujących obiektów.
Zachowując proporcje, aby nie wygladało to karykaturialnie (promienie łuków, rozjazdów, peron do długości pociągu itp.)
Wszystko jasne, ale taki skrót ma sie do słupków hektometrowych?
W kolejnym poście pokazałeś, że takie przygotowałeś.
Tu nie można już zrezygnować z słupka bo są numerowane.
Owszem, można usunąć zbędne fragmenty, zmniejszyć odległości między słupami telegraficznymi do 50 cm, a nawet ich ilość, między początkiem-końcem stacji, ale ilości słupków hektometrowych już nie koniecznie.

Jak to rozwiązałeś?

OP
OP
dgajus

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
No właśnie, mam takie pytanie. Szczególnie w kontekście słupków hektometrowych.
Robiąc skróty, aby cała makieta miała sensowna długość, usuwa się zbędne fragmenty gdzie "nic się nie dzieje"/nie ma interesujących obiektów.
Zachowując proporcje, aby nie wygladało to karykaturialnie (promienie łuków, rozjazdów, peron do długości pociągu itp.)
Wszystko jasne, ale taki skrót ma sie do słupków hektometrowych?
W kolejnym poście pokazałeś, że takie przygotowałeś.
Tu nie można już zrezygnować z słupka bo są numerowane.
Owszem, można usunąć zbędne fragmenty, zmniejszyć odległości między słupami telegraficznymi do 50 cm, a nawet ich ilość, między początkiem-końcem stacji, ale ilości słupków hektometrowych już nie koniecznie.
Jak to rozwiązałeś?
Bardzo dobre pytanie.
Otóż, po rozmowie z doświadczonym modelarzem, któremu to przedstawiłem powyższy problem doszliśmy do wniosku, że trzeba pójść na kompromis. Będzie on polegał na tym, że wstawię słupki zgodnie z prawdziwą numeracją począwszy od głowicy z jednego kierunku i będą one ustawione w odpowiedniej odległości na makiecie (ok. 90-100 cm) z uwzględnieniem kolejności w numeracji. Zatem na drugiej głowicy rozbieżność w "km" będzie już nieadekwatna do oryginału.
Problem z ustawieniem słupków hektometrowych, a bardziej z ich oznaczeniami pojawia się również przy łączeniu poszczególnych, różnych segmentów w całej makiecie modułowej.