• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stacja Gdańsk-Osowa, budynek dworca

Reakcje
193 1 0
#1
Witam w nowym wątku i przedstawiam moje dotychczasowe opus magnum. Gratuluję wszystkim którzy odważyli się kliknąć, jeśli ktoś obawiał się mętnego oświadczenia woli i jałowej dyskusji w stylu "w Osowie czy w Osowej" to z tym większą satysfakcją informuję - tu naprawdę będzie stacja, a nawet jest już dziś. Jakem mkraskow deklaruję, że jak napiszę stacja to będzie przynajmniej dworzec.

Model przedstawia dworzec stacji na linii Nowa Wieś Wielka - Gdynia Port Centralny, tej samej co popularne Gołubie Kaszubskie kolegi dgajus. Zaczęło się od luźnego stwierdzenia koleżanki świadomej mojej działalności podczas gawędy przy kawie - Osowa też jest fajna.... Łatwo zaobserwować, że dworców tego typu jest sporo, podobno ten styl ma nawet swoją nazwę - "Bydgoszcz - Gdynia". Dwóch identycznych nie ma, ale są bardzo podobne - Wielki Kack, Babi Dół, Wieżyca czy też niemiłosiernie zdemolowane Zarośle. Wybór padł na ten dworzec jako (na oko) najmniej poprzerabiany, do tego miałem w planie błysnąć na spotkaniach modelarzy w Osowej.

Cyt - uwaga, zaczynamy.....








Tu widać wprowadzone uproszczenia - model zrobiłem na płasko, oryginał stoi na lekkiej górce, no i odpuściłem "wole oczka" w dachu (tu podziękowania dla kolegi Terebesz za ten praktyczny termin), formować coś takiego z płytek Auhagena - dziękuję pięknie, a wkomponować coś w nie - wyglądałoby gorzej niż ich brak.

Idźmy dalej:



Kraty w oknach po raz pierwszy z drutu - prostowanego techniką od kolegi plastikowca: łapiemy drut w dwie pary szczypiec i rozciągamy aż poczujemy płynięcie plastyczne, puszczamy i drut jest prosty jak, nomem omen, drut.







Megafony od kolegi popowe, no i mój ulubiony motyw - napis "INFORMATION" nad wejściem dla podróżnych. Myśl o próbie zasięgnięcia informacji na takiej stacji nawet w mniej egzotycznym języku musi budzić rozbawienie, ale napis wygląda dumnie. Jeszcze bardziej szyderczo wygląda podobna tabliczka na stacji Cekcyn:

https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=6570&&okno=galeria&photoid=5939&uid=





Póki co tyle jeśli chodzi o dworzec. Przyszłość modelu nie jest jeszcze znana. Obecnie stacja Gdańsk Osowa należy do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, została odświeżona, wszystko nowe, działające, nie śmierdzi, i zupełnie pozbawione uroku. Ale nie zawsze tak było - popatrzcie na to:





To już jest, jak widzicie, właśnie to co tygrysy lubią najbardziej.

Tyle na dziś, pozdrawiam Nostalgię, SKMK i modelarzy z Trójmiasta w ogólności.
 

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#2
Piękna robota.
Aktualnie sam zabrałem się za swój pierwszy budynek z kartonu, wiec mam kilka pytań.
1 Czym impregnujesz karton?
2 okna. Z czego zrobione. Jak cięte? Wyglądają pięknie.
3 parapety. Tez będę musiał zrobić podobne, wiec podpytam czego użyłeś?
4 jakiego rodzaju drut został użyty do ciągnięcia na kraty?

Jeszcze raz gratuluję pięknego modelu.
Pozdrawiam
Tomasz
 
OP
OP
mkraskow
Reakcje
193 1 0
#3
Cześć,


%%Piękna robota.

Dziękuję!.

%%Aktualnie sam zabrałem się za swój pierwszy budynek z kartonu, wiec mam kilka pytań.
%%1 Czym impregnujesz karton?

Klejem cyjanoakrylowym - w moim przypadku jest to Cyjanopan do połączeń sztywnych lub najrzadszy WAMOD.

%%2 okna. Z czego zrobione. Jak cięte? Wyglądają pięknie.

Okna są zrobione z dwóch warstw kartonu o grubości 0.5mm ciętego laserowo przez firmę DRAF MODEL według mojego projektu. Na tym zdjęciu widać jeszcze trzecią warstwę pogrubiającą ścianę w miejscu gdzie jest okno. Tego rozwiązania obecnie nie polecam - ściany lepiej zrobić grubsze na całej powierzchni.


%%3 parapety. Tez będę musiał zrobić podobne, wiec podpytam czego użyłeś?

Użyłem papieru do ksero nasączonego cyjanoakrylem. Ważna była kolejność - najpierw zagiąć na ładną równą krawędź, potem zaimpregnować, potem ciąć.

%%4 jakiego rodzaju drut został użyty do ciągnięcia na kraty?

Drut miedziany 0.2mm.

Pozdrawiam!
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.512 31 1
#4
Witam w nowym wątku i przedstawiam moje dotychczasowe opus magnum. Gratuluję wszystkim którzy odważyli się kliknąć, jeśli ktoś obawiał się mętnego oświadczenia woli i jałowej dyskusji w stylu "w Osowie czy w Osowej" to z tym większą satysfakcją informuję - tu naprawdę będzie stacja, a nawet jest już dziś. Jakem mkraskow deklaruję, że jak napiszę stacja to będzie przynajmniej dworzec.
Na takie wątki jak ten warto czekać.
Kolejny wspaniały model, dużo zdjęć, a tekst w 100% wypełniony treścią.
( Obawy co do wejścia to można mieć, ale w przypadku innych tematów ;) )
Dworzec zacny.
Pozdrawiam.
 

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
#5
Kolejny budynek dworcowy z linii nr 201 okiełznany - moje gratulacje, piękna robota! (y)
W SKMK Sopot rozmawialiśmy o budowie tej stacji jak również i Gdynia Wielki Kack, ale, że to już dotyczy linii dwutorowej (trochę nie nasze klimaty) - odpuściliśmy.
 

Podobne wątki