• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Stacja głównie towarowa

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#1
Od pewnego czasu (jakieś pół roku :) ) siedziałem nad projektem mojej dioramy. Ponieważ lubię głównie składy towarowe, magazyny, place załadunkowe, itp. oraz ze względu na dostępną powierzchnię, planuję zbudować układ przedstawiony na zdjęciu. Torowisko i rozjazdy są od Lenz'a. Planuję umieścić dwa magazyny, na zdjęciu co prawd widać dwa dworce, ale to "wina" Wintrack'a, który w wersji demo ma tylko takie dwa budynki dla skali 0, geometria Lenz. Jest też mały peron dla jednowagonowego składu lub wagonu motorowego (btw, poszukuję VT 70.9 z DCC). Nastawnia, lokomotywownia jednostanowiskowa, plac załadunkowy, waga samochodowa i kilka małych budynków. Całość będzie się składała z 3-4 modułów. Wymiary dioramy 100 x 480. Wysokość planuję na 100, bo może będzie możliwość podpiąć się pod ring Tomka Stangla (na moją prośbę zaplanował i przygotował taką możliwość).
 

Załączniki

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#3
Paweł, ale na projekcie jest krótki odcinek tej makiety 480 cm. Pokaż proszę projekt całości. Czy magazyny powinny stać na końcu toru, przy kozłach oporowych ? chyba nie...
 
OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#4
Niestety całość będzie miała tylko 480 cm długości, bo nie mam więcej miejsca w pokoju. Magazyny stoją na końcu torów, bo jak się pewnie domyślasz, jest to ślepa stacja. Wjazd będzie jednotorowy, poprzez rozjazd podwójny. Może zdjęcie przybliży temat. Myślę, że będzie okazja porozmawiać w najbliższy poniedziałek.
 

Załączniki

OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#5
Jak to bywa z projektami z czasem pojawia się nowa koncepcja i tak można bez końca, ale myślę, że to będzie ostateczna wersja mojej dioramy. Dużo się pozmieniało, bo i znów dużo czasu spędziłem nad projektem ważąc dostępną w pokoju powierzchnię, możliwości umieszczenia zabudowy, wykorzystanie terenu i co najważniejsze, zabawę w manewry, tworzenie i zmienianie składów.
Przy okazji mam pytanie do Was, czy może natrafiliście gdzieś na jakiejś stronie na wart polecenia magazyn z rampą kolejową i samochodową i na lokomotywownię jednostanowiskową?
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#6
Jak chcesz pokazać to co masz na monitorze, wówczas możesz użyć klawisza PrintScr na klawiatórze. (Znajduje się on zazwyczaj pomiędzy F12 a Delete choć nie jest to regułą.)
później dajesz tylko wklej i wychodzi Ci coś takiego.
upload_2017-10-12_22-42-58.png
To taka mała podpowiedź bo widzę, że robisz fotki.
 
OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#8
Kolejna wersja, już ostateczna, raczej :)
Na układ torowiska naniosłem położenie budynków i urządzeń, które w większości już posiadam.
 

Załączniki

  • 83,9 KB Wyświetleń: 199
  • 51 KB Wyświetleń: 211
  • 221,7 KB Wyświetleń: 149
  • 141,4 KB Wyświetleń: 157
  • 30,1 KB Wyświetleń: 137
  • 142,9 KB Wyświetleń: 132
  • 28,3 KB Wyświetleń: 134
  • 7,8 KB Wyświetleń: 133
  • 208,8 KB Wyświetleń: 128
OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#13
Ups...nie przeczytałem wcześniejszego posta. Most mam, nie jest on może zbyt wyszukany, ale moje oko cieszy. Jeśli chodzi o magazyn, to powyżej jest jego zdjęcie, to model Tomka Stangla, specjalnie do niego zmieniłem układ torowiska tak, aby miał dwie rampy kolejowe, a po środku będzie rampa samochodowa. Rozmawiałem z Tomkiem na temat takiej opcji.
 

Załączniki

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#16
Zapytałem się ponieważ tego typu mosty są użytkowane przeważnie nad rzekami lub też zawieszone wysoko nad drogami. W tym miejscu taki typ mostu po prostu nie pasuje. Możesz jeżeli bardzo chcesz mieć przeprawę mostową zainstalować most Tomka Stangla i Inari, tylko ten dłuższy, bardziej będzie pasował do otoczenia i wieku budynków.
 
OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#17
Dziękuję za sugestje, rozważę tą propozycję, bo wykonanie dioramy jest jeszcze przede mną. Nie wiem jak się wszystkie elementy spasują, ale jestem otwarty na propozycje takie jak Twoja.
 
OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#18
Czas płynie, a z nim w głowie pojawił się nowy pomysł na układ torowiska - na fotce w załączeniu (tym razem raczej ostateczny :) ). Prace posuwają się wolniej niż oczekiwałem, a największą przeszkodą jest najmłodsza córka (4 lata), która jak tylko zacznę cokolwiek dłubać, to ona musi mi w tym "pomagać". Ciężki temat. Obecnie złożne mam trzy skrzynki do mniejszej części makiety i materiał do złożenia większych. Przybyło mi trochę detali w tym elementy takie, jak: wykolejnice, ich latarnie, latarnia do anglika, pudła i słupki pędniowe, itp. (ich zdjęcia są tu na forum, ale w innym wątku) oraz właśnie dzisiaj dostałem zdjęcia latarni końca toru i W4 - zdjęcia w załączeniu. Spatynowałem też sporo torów i rozjazdów. Jednak jeszcze wiele pracy przede mną, a najgorsze, że nie widać na horyzoncie odpowiedniego momentu na jej rozpoczęcie.
 

Załączniki

OP
OP
Paweł P1

Paweł P1

Aktywny użytkownik
Reakcje
409 0 0
#19
Wreszcie moduły wiszą na ścianie. Na razie tylko dwa, ale wkrótce dołączy trzeci i w ten sposób mniejsza część makiety będzie kompletna.
Dodatkowo skleiłem i zwaloryzowałem dwa budynki: waga kolejowa (odlew z żywicy - Real Model) i kompresorownię (wypalona sklejka - Wenz). Robiłem to pierwszy raz w życiu, nie wszystko wyszło idealnie i chyba zbyt mocno postarzyłem te budynki, ale ogólnie jestem zadowolony i o to chodzi. Za odlewami gipsowymi budynków od Wallera będzie tło o wymiarach 330x47 (być może jutro już wyląduje na ścianie). Muszę przyznać, że do pracy nakręciły mnie niedawne warsztaty u Tomka Stangla. :)
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł 0 270
Makieta i moduł 0 15

Podobne wątki