• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Stacja Dolna

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#22
Zdjęcie fatalne i efekt trudno ocenić... Zrób w jakimś normalnym świetle i nie z góry. Tak na pierwszy rzut oka mogłoby być gorzej. Niewiele gorzej, trzeba przyznać, ale jednak.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#25
Teraz widać lepiej... Nieźle. Boki pryzmy powinny być usypane trochę wyżej, do wierzchu podkładów. Przestrzenie pomiędzy podkładami też, zwłaszcza że wtedy nie będzie widać plastiku pod szyną.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#26
Generalnie tłuczeń powinien sięgać najwyżej, do górnej powierzchni podkładów, wzdłuż szyn i od czoła podkładów, w środku powinien być najniżej (ok. 5 cm poniżej podkładów) - tu wydaje się być odwrotnie.
 
OP
OP
Akronaut

Akronaut

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#27
Nie uwzględniłem, że tłuczeń obniży się po zakropleniu wikolem. Będę o tym pamiętał.
Gdzieś na forum znalazłem informację, że na środku toru tłuczeń powinien sięgać wyżej niż w okolicy szyny i tym się zasugerowałem. Dziękuję za uwagi. Podzielę się następnymi efektami.
 
OP
OP
Akronaut

Akronaut

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#28
Skrzynki na dolną część już są, elementy torowiska na jedną stronę stacji też. Będzie informacja o zajętości odcinków i sterowanie z PC.
Czy ten schemat nadaje się do zabawy: przetaczanie, zestawianie składów i jazda w koło. Plan na kilka lat, pewnie wcześniej będą wnuki niż zamknę "kółko" (mam nadzieje, że własne dzieci w kwestii wnuków nie zweryfikują moich planów ;))
Będę wdzięczny za uwagi.
 

Załączniki

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#29
Nie mam jakiejś szalonej wiedzy na temat linii kolejowych, ale zdaje się, że potrójne rozjazdy prowadzące na stację to rzecz niespotykana w rzeczywistości. Choć możliwe, że zdarzają się jakieś wyjątki. Sugeruję to jeszcze dobrze przemyśleć.
 
OP
OP
Akronaut

Akronaut

Aktywny użytkownik
Reakcje
167 2 0
#30
Można już jeździć na 20% docelowego układu.
Zrobiłem sobie taki przyrząd do celowniczy. Przydatny.
20180215_195235.jpg 20180215_195303.jpg
Jutro kolejne 2 tory (po jednym z lewej i prawej), w poniedziałek kolejne 2 i środa jeszcze 1.
 

Drzewiarz

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.066 14 0
#32
Bardzo mi się podoba :)

Mam pytanie dotyczące kontroli zajętości torów, moduły od którego producenta?
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#37
Nie malujesz torów? Z mojego doświadczenia zwykłe tory (nie flexy) łatwiej pomalować przed zamontowaniem na makiecie.
używałem tego samego szutru co ty, po zaszutrowaniu traci sporo swojego koloru, ale co ciekawe odzyskuje go troszke po roku :)
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#40
Może wyciągniesz wnioski z moich błędów, zanim sam popełnisz swoje.
Na pierwszym zdjęciu torowisko nie pomalowane, zaszutrowane rok temu. ten sam szuter co ty (POLAK 5452)
WP_20181104_11_05_31_Pro.jpg
Zdjęcie numer 2 (tor przy rampie) to właśnie palowane pigmentem torowisko. Jak widzisz bardzo łatwo nałożyć miejscowo zdyt dużo rozrobionego pudru i przez to tworzy się jednolita zbita masa. Z daleka nie wygląda to źle, ale z bliska to po prostu papka. Wiem że paru forumowiczów osiąga w ten sposób zadowalające efekty, ale mi się udało koncertowo to skopać.
WP_20181104_11_05_17_Pro.jpg
Trzecie zdjęcie to zaszutrowane torowisko i spryskane farbą w sprayu. Humbrol 29 Dark Earth. Moim zdaniem da to najlepszy efekt jeśli chcemy zmienić barwę gotowego już torowiska. Intensywność koloru regulujesz przez odległość pryskania farbą, przy czym robisz po prostu jedno mini pryśnięcie na odcinek. Jeśli zrobisz to z bliska, będziesz miał efekt jak przy rozrobionym pigmencie, pryskanie z odległości pozwala zachować głębię torowiska. Drugie zdjęcie(powyżej) pozwoli ci porównać obie metody. Tor po lewej stronie jest spryskany Humbrolem 29.
WP_20181104_11_05_02_Pro.jpg
Same tory mam pomalowane pędzelkiem farbą Pactra51 Rust. bardzo polecam ten odcień. Jeśli wydaje ci się zbyt rudy, można zmieszać z Pactra58.

Jeśli odcinka torów jeszcze nie zaszutrowałeś, ale już przykleiłeś, to polecam prysnąć lekko humbrol 29 w spraju po podkładach, bęsziesz miał je lekko przybrudzone rdzą, pomalować szyny Pactra51, a szuter dobrać w odpowiednim kolorze i go nie malować. Kolor rdzawy i melafyr wyglądają dość dobrze. Można również do rdzawego dosypać odrobinę 5452, którego używasz, dzięki czemu przełamiesz kolor. Tak to już jest że najlepsze rozwiązania znajduje się wówczas kiedy jest już za późno. Moim zdaniem podstawa to nie malować szutru
Twoja praca zapowiada się bardzo dobrze,
Powodzenia.
 

Podobne wątki