• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Dębnica Kaszubska -rekonstrukcja

AdrianL

Aktywny użytkownik
Reakcje
20 0 0
#1
Witam
Z racji nudniejszego dnia pokaże kilka zdjęć moich wypocin.Jest to rekonstrukcja nieistniejącej od wojny stacji Dębnica Kaszubska na linii Słupsk-Budowo . Makieta powstaje na podstawie kilku zachowanych pocztówek ,zwiadu w terenie oraz na podst. zdjęcia lotniczego wykonanego przez RAF w 1944 roku.Plan zakupiłem z archiwum w Anglii i widać na nim układ torowy i rozmieszczenie budynków a nawet wyposażenia. Zdjęcie takie jest nawet lepsze od planu uważam.
Na zdjęciach widać na razie tylko jeden fragment makiety bo całość będzie miała kilka metrów długości.Ten najważniejszy moduł z budynkiem dworcowym umieściłem w skrzyni i ogląda się go jak w "teatrze".Model wagonu motorowego TW 803 także powstał od podstaw. Skala makiety oczywiście 1:87. Brakuje jeszcze kilku drobiazgów i pędni drutowych z nastawni do naprężaczy,które powstaną na dniach. Jakość zdjęć chwilowo jest słaba z powodu dogorywającego aparatu...
Poniżej kilka zdjęć oraz fragment zdjęcia lotniczego.
Dodam,że w archiwum RAF znajdują się zdjęcia praktycznie z całej północnej Polski(wtedy Niemcy) i można zobaczyć jak wyglądały inne nie istniejące stacje i linie kolejowe których wtedy było w tym regionie naprawdę sporo.Czasem jednak interesujący nas fragment na tych zdjęciach przysłaniają chmury....
 

Załączniki

OP
OP
A

AdrianL

Aktywny użytkownik
Reakcje
20 0 0
#2
Stan obecny
[DOUBLEPOST=1512986142][/DOUBLEPOST]A tak to miejsce wygląda dziś..... Drzewa które widzicie na pierwszym planie to te dwa,które stoją przed budynkiem dworcowym na mojej makiecie.
 

Załączniki

Z

Zv

Gość
#3
Dodam,że w archiwum RAF znajdują się zdjęcia praktycznie z całej północnej Polski(wtedy Niemcy) i można zobaczyć jak wyglądały inne nie istniejące stacje i linie kolejowe
Kolego świetna robota! Budynki prezentują się fantastycznie. Napisz coś w jaki sposób powstały :) fajna archeologia kolejowa!
Powiedz jeszcze jak dostać się do wspomnianego archiwum RAF?
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#4
Rewelacja! Pamiętam jak kiedyś prezentowałeś swoje odkrycia w terenie, archiwalia i próby rekonstrukcji tej bardzo ciekawej stacji. Nie wiedziałem, że w międzyczasie rezultaty Twoich badań "oblekły się w ciało". Docelowo będziesz chciał pokazać na makiecie stację czy cały węzeł bocznic łącznie z jarem rzeki i fabryką?
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#7
Świetnie to wygląda już teraz a co będzie jak to ukończysz (y)
Powiedz proszę skąd jesteś, jest jakaś możliwość zobaczyć Twoją budowę na żywo ?
Pytam bo to niedaleko ode mnie.
 
OP
OP
A

AdrianL

Aktywny użytkownik
Reakcje
20 0 0
#8
Cześć
Fajnie że Wam sie podoba. Zacznę od tego,że od kilku lat "badam" kolej Słupsk-Budowo wraz z fabryką papieru w Dębnicy. Makieta będzie przedstawiać całą stację od semafora wjazdowego do drugiego po przeciwnej stronie.Bocznicę do fabryki bardzo chciałbym zrobić,ale nie wychylam sie w tak daleką przyszłość.
Część swoich wypocin pisałem tu http://wolneforumgdansk.pl/viewtopi...&start=0&sid=e385c383d2fdcf0e4d821f31714795d5
Zdjęcia archwilane RAFU można poszukać tutaj
http://ncap.org.uk/download/483399
przy czym uważajcie bo niestety dużo miejscowości jest źle opisana i źle przetłumaczona np zdjęcie miasta Lębork na którym pięknie widać cała stację z parowozownią opisano jako wieś Okalice.
Jedno takie zdjęcie w dużej rozdzielczości kosztuje ok 500zł po przeliczeniu z funtów-czyli nie mało jednak jest to podstawowy materiał badawczy(jak dla mnie) lepszy nawet od planów stacyjnych.
Teraz trochę o modelu
Budynki zrekonstruowałem i skleiłem od podstaw na podstawie 3 pocztówek i wymiarów głównych po przeliczeniu ze zdjęcia lotniczego i z natury.W detalach posiłkowałem się istniejącymi budynkami w takim stylu jak np te na gryfickiej kolejce wąskotorowej. Ten budynek jest faktycznie bardzo piękny za sprawą wbudowanej wieży ciśnień. budynki wykonałem z kartonu rzecz jasna, a cegły w budynku magazynowym są wygrawerowane laserem.Moim założeniem jest odzwierciedlić tą stację najbliżej jak się da.Nawet wagon motorowy zrobiłem od podstaw bo nie ma nawet podobnego w seryjnej produkcji H0.
Jestem z okolic Lęborka a plan mam taki,że makietę po wykonaniu rozłożę w plenerze na terenie byłej stacji (zdjęcie powyżej) i zrobię sesję.Dam na pewno znać.Od teraz postępy z prac będe tu zamieszczał.
Terebesz- makieta powstaje juz bardzo długo z powodu cięzkiego okresu w życiu(w pozytywnym znaczeniu) ale myślę że teraz troche to ruszy do przodu.
pozdrawiam
Adrian Wandtke
 

Podobne wątki