• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Stacja Bukowno

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich!
Niektórzy już zdołali Mnie poznać w poprzednim wątku, lecz jeśli ktoś nie miał okazji to zrobię to raz jeszcze :) Mam na imię Piotr. Na tym forum jestem nowy (poprzednio udzielałem się nieistniejącym już forum modelarskim) Swoją przygodę z modelarstwem rozpocząłem 7-8 lat temu. Swoje pierwsze kroki stawiałem na niewielkiej dioramie, a kilka lat temu powstały moje pierwsze dwa moduły stacyjne, dzięki którym przekonałem się, że nie jest to takie prosta sprawa, a jednocześnie ta "dłubanina" metodą prób i błędów, jeszcze bardziej rozkochała mnie w modelarstwie kolejowym. teraz do rzeczy:

Rok temu postanowiłem, że najbliższe kilka lat poświecę na zbudowanie makiety modułowej, przedstawiającej Stacje w Bukownie, w latach 1972-1975 pod zarządem Lubelskiej DOKP. Nie będzie odwzorowana w stu procentach, ze względu na jej skrócenie w długości torów użytkowych, oraz braku budowy toru LHS.

schemat kolejowy.jpg

Będzie to stacja węzłowa, wyposażona w sygnalizacje świetlną i urządzenia przekaźnikowe. Dwa perony dwu krawędziowe. Dojście do peronów, jak w oryginale będzie poprowadzone tunelem (szczerze mówiąc nie widziałem, jeszcze modułu z takim rozwiązaniem), Torowisko Roco-Line. Trzy zakończenia profilami przejściowymi FREMO 2E99.

Przez rozmiary całego projektu jaki i moje doświadczenie, tylko przysporzy mi hejtów, lecz zdaje sobie sprawę z ogromu pracy.


Buk A12.jpg


Moduły o wymiarach 100x60, choć to tylko mżonki, gdyż większość będzie miało nieregularny kształt.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#2
Witaj. Pierwsze pytania. Czy jesteś świadomy rozmachu inwestycji.
Czy jesteś świadomy, że taka stacja zajmie CI minimum 6-8m żeby to jakoś wyglądało?
 
OP
OP
roman

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witaj. Pierwsze pytania. Czy jesteś świadomy rozmachu inwestycji.
Czy jesteś świadomy, że taka stacja zajmie CI minimum 6-8m żeby to jakoś wyglądało?
nie będzie zajmować 6-8 m.


będzie zajmować 10 :D

tak. Wiem na co się porywam, jakie będą koszta (żona już nie chce o tym słyszeć :p ) jak i czasochłonność. Zanim podjąłem decyzję przez kilka miesięcy wszystko sobie przekalkulowałem.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#5
Będzie to stacja węzłowa, wyposażona w sygnalizacje świetlną i urządzenia przekaźnikowe.
Skoro planujesz odwzorować urządzenia srk przekaźnikowe, to wystarczy jedna nastawnia, bowiem w tych urządzeniach takie - a nawet większe stacje - stanowią jeden okręg nastawczy. Nie wiem, z którego roku pochodzi skan planu schematycznego stacji Bukowno, a na planie tym są dwie nastawnie - dysponująca BO i wykonawcza BO1, ponieważ stacja na tym skanie posiada mechaniczne scentralizowane urządzenia srk z sygnalizacją świetlną, a w tym typie urządzeń i na takiej stacji muszą być dwie nastawnie, bo długość pędni do zwrotnic i rygli jest ograniczona.
 
OP
OP
roman

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Skoro planujesz odwzorować urządzenia srk przekaźnikowe, to wystarczy jedna nastawnia, bowiem w tych urządzeniach takie - a nawet większe stacje - stanowią jeden okręg nastawczy. Nie wiem, z którego roku pochodzi skan planu schematycznego stacji Bukowno, a na planie tym są dwie nastawnie - dysponująca BO i wykonawcza BO1, ponieważ stacja na tym skanie posiada mechaniczne scentralizowane urządzenia srk z sygnalizacją świetlną, a w tym typie urządzeń i na takiej stacji muszą być dwie nastawnie, bo długość pędni do zwrotnic i rygli jest ograniczona.
plan pochodzi z 62 roku, kolejnymi poprawkami. Z tego co wiem, to nastawnia ta sterowała częścią rozjazdów we wschodniej głowicy podczas wzmożonych manewrów. Tak mi to wyjaśniał za dziecka zaprzyjaźniony dyżurny :) obecnie nadal stoi, lecz przekształcono ją w SKP.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#7
obecnie nadal stoi, lecz przekształcono ją w SKP.
I wszystko się zgadza - w urządzeniach srk przekaźnikowych stację objęto jednym okręgiem nastawczym (sterującym wszystkimi zwrotnicami i sygnalizatorami), a pozostały budynek po drugiej nastawni wykorzystano, jako posterunek SKP. :)
 
OP
OP
roman

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
zaczalem sie zastanawiać nad zmianą torowiska z Roco na Tillig'a ze względu na rozjazdy o kącie 12'. Roco chyba nic nie oferuje, a niestety nie mogę sobie pozwolić na kącie mniejszym niż 12, z powodu długości modułów.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
roman

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Jestem nadal w trakcie liczenia, choć i tak trudno oszacować pełny koszt. Z pewnością będzie to kwota 5-cio cyfrowa. Samo torowisko to okolica 5 tysięcy... Trzeba zrozumieć że jestem w stanie projektu.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#16
Ja tego nie widzę. Pomijając koszty [a to jest punkt 1] i czasochłonność. Czy na pewno to dobrze obliczyłeś na długość i szerokość. Nawet bez LHS masz z 11 torów i perony. Jak szeroki musi być moduł, chyba że szerokość podzielisz na 2 części - osobową i towarową [i nawiasem mówiąc to może Cię potem uratować]. Czy rozrysowałeś to na moduły? Gdzie to wszystko rozłożysz i czy sam będziesz w stanie przewozić? Taki projekt jest na grupę ludzi.
Rozumiem, że mieszkasz w Bukownie i dlatego chcesz tą stację. Ale może lepiej trochę mniejszą z okolicy - Sławków albo Jaroszowiec.
Popatrz na pierwotny projekt Heńka Stara - też miała być stacja [chyba Andrychów], odłożony na rzecz innych form.
 
OP
OP
roman

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Ja tego nie widzę. Pomijając koszty [a to jest punkt 1] i czasochłonność. Czy na pewno to dobrze obliczyłeś na długość i szerokość. Nawet bez LHS masz z 11 torów i perony. Jak szeroki musi być moduł, chyba że szerokość podzielisz na 2 części - osobową i towarową [i nawiasem mówiąc to może Cię potem uratować]. Czy rozrysowałeś to na moduły? Gdzie to wszystko rozłożysz i czy sam będziesz w stanie przewozić? Taki projekt jest na grupę ludzi.
Rozumiem, że mieszkasz w Bukownie i dlatego chcesz tą stację. Ale może lepiej trochę mniejszą z okolicy - Sławków albo Jaroszowiec.
Popatrz na pierwotny projekt Heńka Stara - też miała być stacja [chyba Andrychów], odłożony na rzecz innych form.
tak cała stacja ma być również podzielona na szerokość na dwa moduły. Mam to rozrysowane, ale nie będę tego narazie publikował, gdyż to tylko szkic. Od rana próbuje to sklecić z Scarm'ie.
[DOUBLEPOST=1480016945][/DOUBLEPOST]
Ja kiedyś myślałem nad Bukowno-Przymiarki. Może to na początek?
przystanki przerabiałem już na początku kariery :)
 
OP
OP
roman

roman

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Wiesz... Po Twoim wpisie uświadomiłem sobie dwie rzeczy. Że to robota dla grupy ludzi, oraz mobilność całego projektu... Wypalając dwa papierosy, postanowiłem, że to może nie wypalić. Ale gdyby zaprojektować stacje na wzór Bukowna, pozostawiając całą infrastukturę i uszczuplając układ torów? co sądzicie o takiej wersji? (Tak. Paint poszedł w ruch :p ) Myślałem, również, aby wylot (w prawej górnej części rysunku) przerobić z dwutorowej, na jednotorową?
 

Załączniki

Podobne wątki