• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Stacja Łask - makieta i/lub po prostu kolejka

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,
jakiś czas temu zacząłem budować sobie w mieszkaniu coś po czym mają jeździć pociągi. Nie było wcześniej żadnych prób, małych makiet, dioram itp. od razu docelowa, moja pierwsza w życiu, wymarzona makieta. A błędy są przecież po to żeby je poprawiać :) .
Założenie było tylko jedno - ma to być w salonie (raczej izbie największej), w pełni funkcjonalna/jeżdżąca makieto/kolejka. Założenie jedno a kompromisów cała masa.
Ogólnie konstrukcja składa się ze stacji (układ rzeczywistej stacji Łask), dwutorowego szlaku na "parapetach" o szerokości 12/15cm i dwóch pętli zawracających. W środku jednej z nich obrotnica z lokomotywownią. Miejsca mało na szaleństwa, ale w sumie i tak interesuje mnie kolej a nie kurniki, resztę nadrobi wyobraźnia :D . Torowisko głównie Tillig, rozjazdy w większości EW1 + skrzyżowanie dróg równoległych Shinohara (porażka). Wariacja na temat wąskotorówki też się pojawiła w postaci splotu H0/H0e.

Na razie udało mi się stworzyć tylko(lub aż) dechę z torami. A i tak strasznie długo to trwało, trzeba najpierw było konstruować meble, dziurawić ściany itp. a potem jeszcze dużo kabli i elektroniki.
No dobra foty jakieś:
 

Załączniki

krecik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
No szacun. :roll: Za taki numer jak przebudowa mebli to mi by druga połowa rodziny głowę urwała.
Ponieważ ze mnie raczej amator to w sprawach technicznych się nie podejmuję wypowiadać.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Świetne rozwiązanie, można prosić o więcej fotek całości, pętli powrotnych oraz wymiary makiety?
 

Baciar

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
#5
Brawo!
Gratuluję zdrowego podejścia do sytuacji i fajnego pomysłu, który pewnie i Żonie się spodoba.

Tomek
 

patryk96

Znany użytkownik
Reakcje
36 3 0
#6
O super widzę,że powstaje stacja mojego miasta(kolumna jest to dzielnica łasku). :D :D
Trzymam kciuki i powodzenia :!: :LOL: :LOL:
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Kibicuje projektowi i oczekuje regularnych foto relacji z postępu prac :) zapowiada się rewelacyjnie
 
OP
OP
M

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Kamil Kopera napisał(a):
Świetne rozwiązanie, można prosić o więcej fotek całości, pętli powrotnych oraz wymiary makiety?
Ściana na której jest stacja ma 6,5m potem szlak dwutorowy prostopadły do niej 3,5m. Mosty na ścianie równoległej do stacji mają długość 1m, a całość mosty+zakręty+łuk to 3m. Najszersza cześć stacji ma 50cm. "Wintrack.jpg" jest w skali.
I kilka fotek
 

Załączniki

  • 365,7 KB Wyświetleń: 2.203
  • 363,6 KB Wyświetleń: 2.197
  • 216 KB Wyświetleń: 2.196
  • 390,3 KB Wyświetleń: 2.195
  • 406,7 KB Wyświetleń: 2.190
OP
OP
M

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Z cyklu jak z mieszkania zrobić muzeum kilka fotek gablotki. Jest to plexi 4mm gięta pod kątem 90deg plus zawiasy mocujące całość do ściany. Gablotka nad stacją składa się z czterech, oddzielnie otwieranych/podnoszonych części a jej wysokość to 26cm.
 

Załączniki

Reakcje
1.731 13 0
#15
A kiedy scenografia , infrastruktura i zieleń na tym pięknym architektonicznym dziele? :D .
Mam nadzieję ,że Cie to wyjdzie tak samo pięknie jak obecny stan gustownego ,modelarskiego artefaktu :D .
 
OP
OP
M

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Wielkie dzięki za słowa uznania.
Kurz kurzem ale największe straty mogą poczynić małe rączki i to, tak naprawdę, mnie zainspirowało:) Reszta makiety (szlak) będzie już tylko osłonięty z boku plexi 2mm (daje się giąć na łukach) o wysokości 16cm.

Mam nadzieję, że tej zimy zacznę już w końcu infrastrukturę choć przyznam, że tu mam najwięcej problemów z podjęciem decyzji. Wydawało mi się, że skoro to kopia stacji to wystarczy zrobić parę fotek a reszta zrobi się sama ale chyba jednak tak nie jest.

A tak przy okazji mam pytanie, czy ktoś może przerabiał już temat takiej nastawni i ma jakiegoś gotowca? np.plany?
 

Załączniki

AdamG

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Zdjęcia nie oddają praktycznego charakteru makiety, możliwości technicznych oraz wyjątkowych zdolności stwórcy - Łask wg Grzegorza będzie pięknym dziełem sztuki!!!
 
OP
OP
M

Mycowski

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
W końcu udało mi się poskładać semafory a wyjazdowe nawet zamontowałem na makiecie. Próby pomalowania toru też były no i niestety :)
Pomalowałem tory akrylowymi farbami Vallejo - aerografem (rozcieńczyłem zwykłą wodą), efekt jest super z tym że farba w ogóle się nie trzyma, można ją zdrapać paznokciem nawet bez jakiegokolwiek nacisku. Odtłuszczałem tory benzyną lakową jak i wodą z mydłem - bez znaczenia. Z całą pewnością wykolejony wagon będzie w stanie mocno zmienić walory estetyczne makiety. Czy ktoś może się domyślać o co chodzi?

DSC_0351g.jpg DSC_0357g.jpg DSC_0358g.jpg DSC_0361g.jpg
 

Podobne wątki