• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK ST44

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Postanowiłem otworzyc nowy wątek, gdyż zebrałem już parę materiałów, które pozwolą pokazać wam mój pomysł na tą lokomotywę. Zwłaszcza jak w parku maszyn mam SU45 i SU46 :) Tego loka nie moze zabraknąc zwlaszcza że 85% tego co potrzeba do jego budowy jest dostepne z oferty seryjnej.

Jako bazę akceptuje tylko model Fleischmanna i na nim chcę bazować. Model od konkurencyjnego TRIXa mi kompletnie nie odpowiada wyglądem i proporcją ... które mnie tylko drażnią :) Wiem ze sam dawca bazowy nie jest tani, oraz jego dostępnosć jest mizerna, ale co poradzić. Coś za coś. Lepiej zrobic jeden ladny model jak kilka brzydkich.

Sama buda modelu jest bardzo przystepna brakuje tylko naszych swiateł. Ten problem powoduje ze wielu nie ma pomyslu jak je zrobić. Majac lekkie doswiadczenie z budowy lokow w 3D stwierdziłem że to najlepsza opcja. Dorobię reflektory i je wkleję. Jednak jak je wkleic aby bylo ok. W tym celu wykombinowałem że zrobię kopytko z obrysem czoła a w nim piloty pod wiertla. Model 3d powstal w oparciu o kilka wypadkowych danych.
Samo modelowanie zajęło trochę czasu.... ale sie udało.
02-ST44-lampy.jpg
Oczywoscie po wykonaniu pierwszego protorypu lamp wpadłem na pomysł ze moze uda się zrobic swiatła czerwone aby model był ciekawszy. Model 3d też sie udało zrobić.
20200110_152554.jpg
Konstrukcja swiatła czerwonego zaklada użycie swiatlowodu o srednicy 0,4mm. W przekroju wyglada to tak jak na rysunku poniżej.
lampa1.png
Niebedąc pewnym czy dioda 2 w 1 sie sprawdzi zrobilem jeszcze drugi waeiant z osobnymi dziurami na diody 0402 i 0603.

Wydruki dotarły we wtorek. Nowości nie potrafią u mnie czekać, więc od razu zabrałem się za ich testowanie.
Kopytko na otwory/piloty (dwie srednice) działa i sie sprawuje...
20200107_185001.jpg
Dzieki nim udało sie wywiercić otwory pod lampy. Lampy pasują jak należy...
20200107_184951.jpg
20200107_184930.jpg
20200107_184919.jpg
I wg mnie są ok. Niestety przy bliższym oglądnięcia modelu okazało się że jedna lampa na czole jest delikatnie przestawiona. Stwierdziłem ze to wina wiercenia dziur z tzw. łapy. Zaklajstrowałem wszystko szpachlą
20200109_225005.jpg
celem wykonania nowych pilotów tym razem na specjalnie przygotowanym kopycie do tego. Wstepna faza wyklejania kopytka na zdjeciu.
20200110_154421.jpg
Całość schnie od wczoraj. O lampach napiszę a dniach jak ogarne to co wczoraj zrobiłem.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#3
Kopytko działa. Wywierciłem ponownie otwory. Niebawem zobaczymy czy dziury są równo i prosto, pewnie wtedy gdy model dostanie barwę docelową. Liczę jednak że są ok.....jednak to pierwszy model ST44, więc bedzie gdzieś jakaś lipa.

Co do samych lamp to stwierdziłem ze pasuję zrobić tak, aby się zapaliło czerwone na końcu lokomotywy. W tym celu zrobiłem 3 wersje swiateł na wydruk 3d. Jedna wersja bez dziury na czerwone światło i dwie lampy z dziurą na czerwone światło. Czerwony marker miał być zrobiony jako świecący punkt ze światłowodu o średnicy 0,4mm. Różnica w kloszach była taka że do jednej wersji wchodził jeden podwojny led biało-czerwony smd 0605. Do drugiej wersji klosza mają być montowane ledy osobno o rozmiarach 0402 i 0603.
Okazuje się ze pomysł na swiatłowód 0.4mm się sprawdza. Wydruki z Holandii przychodzą prawidłowe i swiatłowód elegancko wchodzi w dziurkę.

Pierwsze testy na podwojnej diodzie nie wypadły pomyślnie. Lepiej działa układ z dwoma, które są centrycznie w otworach.
Buda z surowymi wprawionymi lampami wygląda jak obcy..
20200112_203405.jpg
20200112_203415.jpg
Jednak gdy się wszystko wstępnie zamaluje czarnym kolorem i szarym, i gdy się doda swiatłowód i szklaną kulkę, to całość zaczyna wyglądać obiecujaco.
20200112_215336.jpg
20200112_215323.jpg

Proszę sie nie przerazić że w przypadku białych ledów coś przebija. Cała buda bedzie jeszcze malowana i kolorowana. Wtedy odbiór modelu się zmieni na lepsze.... a swiatła na finał zamaluję białym/szarym pierscieniem.

Z racji tej że samo swiatło to grubszy klocek montowany od wewnątrz pudła, bedzie konieczność wypiłowania kawałek ciężarka.
Bebechy po rozebraniu wyglądają tak....gdyby ktoś pytał.
20200114_010257.jpg
A po wyjęciu wszystkiego tak. Ramę się udało wstępnie opiłować.... ale jeszcze brakuje...
20200114_005010.jpg
... muszę jeszcze usunąć te fragmenty zaznaczone na czarno. Zawsze brakuje tego 1mm :/
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Jak sie popieści to sie zmieści :) pudło siadło na ramie.
20200115_101139.jpg
Teraz je umyc i pomalowac na czarno. Ma ktos jakis pomysl czym zmyc farbe z odlewy Flesia i czym to pomalować aby bylo dobrze?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
K
Tabor 48
A
Tabor 14

Podobne wątki

  • K
    ST44 (numer)
  • A
    ST44