• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ST 44 - 1:25

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#1
Od jakiegoś czasu opracowuję lokomotywę ST-44 w skali 1:25, na pierwszy ogień poszedł wózek z silnikami, rama już sklejona tak samo układ hamulcowy, próbnie na jedną stronę ponieważ ten egzemplarz jest testowy i do sprawdzenia części, docelowe wózki będą wycięte laserem. W tym tygodniu postaram się skończyć silniki i powoli opracowywać ramę. Wszelkie uwagi jak i ocena mile widziane :), ku woli ścisłości i odrobiny wyrozumiałości informuję iż model robię z tego co znajdę w sieci, nie mam dostępu do dokumentacji technicznej ani jakowych planów :) i w tym temacie serdeczne Bóg zapłać za pomoc w kompletowaniu planów :)
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#4
dmvip, bardzo fajnie, że opracowujesz taki model. Zapewne docelowo będzie miał być wydany jako "kartonówka"?
Jednak chciałbym Cię przed czymś nieco przestrzec. Niegdyś trochę czytałem recenzje i relacje z budowy kartonowych modeli lokomotyw w skali 1:25. Niektórzy niesłychanie wkurzali się na błędy i nieścisłości niektórych z wydanych modeli. I chociaż autorzy tłumaczyli się, że nie posiadając odpowiedniej dokumentacji, opierali się na tym co udało im się zdobyć oraz po prostu fotkach, to ale niektórzy pozostawali nieprzekonani, twierdząc, że jak ktoś opracowuje model, to ma być w nim wszystko idealne i zgodne z oryginałem. Sam fakt, że komuś się w ogóle chciało opracować model (a co się z tym łączy sam już wiesz), było za mało. Ja zawsze doceniałem wysiłek osób którym się chciało coś zrobić dla innych.
Oczywiście, że model im lepiej opracowany, tym cenniejszy. Ale oczywiście nawet w najlepiej opracowanym modelu, można coś dodać jeszcze od siebie. Jeśli ktoś dostrzega wady i potrafi je usunąć w trakcie sklejania, to zrobi to.
A zatem, super że coś robisz. Ale jak chcesz później wydać ten model, to skoro nie robisz go w oparciu o żadną dokumentację konkretną, co może za sobą pociągnąć pewne błędy i braki, to przygotuj się później na niezbyt miłe uwagi.

Swoją drogą, na tym forum jest chyba pewna osoba, która powinna bardzo dobrze wiedzieć o czym mówię, bo czegoś takiego doświadczyła.
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#5
Model oczywiście chciałbym aby został wydany ale najpierw trzeba go skończyć, swoją drogą jeżeli chodzi o odwzorowanie modelu, ugadując się z wydawcą 311stki sam mi powiedział że model to tylko model, a modelarze są od tego aby go udoskonalić, niema chyba na świecie kartonowego modelu super odwzorowanego tak aby po sklejeniu nic mu nie brakowało, fakt iż opracowuję model najlepiej jak potrafię, wiem że zawsze będzie coś do czego można się przyczepić :) i jakby to lekko i nieobraźliwie ująć .....? Skoro ktoś się czepia szczegółów niech sam pokażę co potrafi :) a jak nie niech wykaże troszkę szacunku i zrozumienia dla ludzi starających się coś zrobić najlepiej jak potrafią :)

i dwie szybkie fotki zmontowanego układu hamulcowego.
 

Załączniki

OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#6
No to przyszedł czas na zawieszenie :) na paru fotkach przedstawiam postępy prac, sprężyny widoczne na fotkach sklejone z papieru w finalnym modelu będą z drutu odpowiedniej średnicy :)
 

Załączniki

OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#9
Przez weekend udało mi się skończyć silnik trakcyjny, a oto i efekt :)
 

Załączniki

OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#11
Panowie szlachta :) poszukuję, zdjęć rysunków albo choć ołówkiem namalowanego kształtu belki zderzakowej do gagarina :) serdeczne bóg zapłać za pomoc :)
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#12
Dziś chciałbym pokazać dalszy ciąg pracy nad gagarinkiem, jak na razie tylko 3D wygladu ramy, i tu prośba do wszystkich którzy widzieli gagarina od spodu o pomoc czy cos trzeba dodać, czy odjąć itd. Niedługo wrzucę fotki gotowego podwozia rama plus wózki :) ale przed sklejeniem ramy chciałbym nanieść poprawki :)
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#13
Akurat dzisiaj w nocy szukałem zdjęć wraków lokomotyw M62, i się natknąłem na podaną niżej stronkę. Tutaj ładnie widać, co się kryje za blachami zasłaniającymi dolną część czoła, pod pudłem. I wygląda to troszkę inaczej niż u Ciebie.
Na zdjęciu "rama4.jpg" widać po bokach dwa otwory w ramie, w rzeczywistości są one ze soba połączone, tworząc jeden szeroki otwór.

http://www.m0ke.kolej.org.pl/galeria5/2 ... a2m62.html
 

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#14
Oj, chyba Cocu się jednak mylisz. Ja na tych zdjęciach widzę dwa otwory jak u Dmvip'a, przez które przechodzą jakiś rurki/kable powodujące złudzenie pojedynczego otworu.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#15
Ty wiesz co? Że Ty masz rację!
Teraz się lepiej poprzyglądałem i faktycznie jest jak piszesz.
A zatem przepraszam za zamieszanie, walnąłem gafę. Wstyd mi. :oops:
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#16
Ano otworki są dwa :) żeby nie pewny wypadek kolejowy do tej pory bym nie wiedział jak gagar wyglada od spodu. Poniżej parę fotek które mi pomogły w projekcie :).
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#18
To pierwsze zdjęcie jest super!
Niby to prawdziwa lokomotywa, a wygląda na tej fotce jak jakaś przewrócona zabawka leżąca na dywanie i z bliska sfotografowana.
 
OP
OP
dmvip

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#20
Witam po świętach i sylwestrze, czas wrócić do zabawy :) oto parę fotek prac nad ramą wraz ze skrzynią akumulatorową :). Wszystkie niedokładności głównie widoczne na zbiornikach zostały już poprawione, łączenia z poprawka łączenia elementów tak aby wszystkie poukrywać :).Do końca jeszcze troszkę ale na pewno coś wrzucę jak rama będzie gotowa :)
 

Załączniki