• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Sprzęgi oczkowe ROCO nie pasują do PIKO!

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#1
Kupiłem niedawno zestaw startowy ROCO 51312, głównie dla sterowania Z21 ale i pociąg towarowy z BR 218 całkiem mi się spodobał. Dzisiaj zestaw do mnie dotarł i przykra niespodzianka.. po 1. lokomotywa uszkodzona (umówiłem się ze sprzedawcą że wyśle mi inną sztukę) a po 2. NIE MOGĘ SPRZEGNĄĆ WAGONÓW ROCO Z WAGONAMI I LOKAMI PIKO!

Miałem kiedyś wagony ROCO, które sprzedałem i z nimi takiego problemu nie było... A tu problem jest. Ze wszystkimi 3 wagonami z zestawu. Sprawdzałem z lokami PIKO SM42 i EU07 oraz wagonami Y oraz z jednym wagonem Tilliga...
Widoczna jest różnica wysokości oczka sprzęgu, mimo, że samo gniazdo (część od KKK) jest na tej samej wysokości..

Będę wdzięczny za informację czy mam jakiegoś pecha, czy faktycznie sprzęgi "uniwersalne" wcale takie nie są.

130878453_1334234470267667_4522722193164232802_n.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#2
Ja zaś posiadam tabor tego samego producenta-Piko i sprzęgi ( oczkowe)też do siebie nie pasują. Najgorzej to działa podczas spychania a następnie ciągnięcia taboru przez lokomotywę, następuje z reguły rozpięcie wagonów.:niepewny::confused:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#6
W większości modeli trzeba regulować sprzęgi, czasem regulacji wymaga również kinematyka krótkiego sprzęgu, zgodnie z punktem 6. normy NEM360.
Przepraszam za post pod postem.
A jak to wyregulować? Są one plastikowe więc dogięcie raczej nie wchodzi w rachubę. Do tej pory takich problemów nie miałem, więc niezbyt wiem jak sobie z tym poradzić.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#7
Przepraszam za post pod postem.
A jak to wyregulować? Są one plastikowe więc dogięcie raczej nie wchodzi w rachubę. Do tej pory takich problemów nie miałem, więc niezbyt wiem jak sobie z tym poradzić.
Ale pałączki(oczka jak to napisałeś ) w sprzęgach nie są plastikowe ;) Jaki to problem podgiąć pałąk lekko w górę ? :niepewny:
A w ogóle to powinieneś postawić lokomotywę i wagon na tor aby to ocenić.
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#8
Ale pałączki(oczka jak to napisałeś ) w sprzęgach nie są plastikowe ;) Jaki to problem podgiąć pałąk lekko w górę ? :niepewny:
A w ogóle to powinieneś postawić lokomotywę i wagon na tor aby to ocenić.
Na torze testowałem, akurat do zdjęcia zdjąłem z toru (stół jednak prostszy niż tory chowane 100x do pudełka..). Te oczka są niestety plastikowe, więc jakakolwiek próba naginania raczej skończy się pęknięciem.
Miałem wcześniej wagony ROCO (sprzedałem niestety) i nie przypominam sobie takich problemów jak mam teraz... :(
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#11
Widoczna jest różnica wysokości oczka sprzęgu
powinieneś postawić lokomotywę i wagon na tor aby to ocenić.
No właśnie, wprawdzie nie sądzę, żeby w tym akurat wypadku miało to wielkie znaczenie, ale zasadniczo wszystkie te wymiary są mierzone od poziomu główki szyny, więc wysokość obrzeży może mieć pewien wpływ na wynik.

Sprawdziłem jedną ze swoich SM42 Piko z kilkoma wagonami Roco. Wszystkie wagony Roco, które sprawdziłem, mają uszko sprzęgu niżej, niż w SM42 Piko i faktycznie, jest mały problem ze sprzęganiem bez lekkiego uniesienia uszka sprzęgu Roco. Pytanie, czy w Roco jest za nisko, czy w Piko za wysoko? Ale nie mierzyłem zgodności z NEM, więc na to pytanie nie mam odpowiedzi. Ale wszystkie te wagony Roco mają sprzęgi z uszkami metalowymi, więc lekkie podgięcie do góry uszka załatwia sprawę.
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#12
No właśnie, wprawdzie nie sądzę, żeby w tym akurat wypadku miało to wielkie znaczenie, ale zasadniczo wszystkie te wymiary są mierzone od poziomu główki szyny, więc wysokość obrzeży może mieć pewien wpływ na wynik.

Sprawdziłem jedną ze swoich SM42 Piko z kilkoma wagonami Roco. Wszystkie wagony Roco, które sprawdziłem, mają uszko sprzęgu niżej, niż w SM42 Piko i faktycznie, jest mały problem ze sprzęganiem bez lekkiego uniesienia uszka sprzęgu Roco. Pytanie, czy w Roco jest za nisko, czy w Piko za wysoko? Ale nie mierzyłem zgodności z NEM, więc na to pytanie nie mam odpowiedzi. Ale wszystkie te wagony Roco mają sprzęgi z uszkami metalowymi, więc lekkie podgięcie do góry uszka załatwia sprawę.
Te wagony mają uszka plastikowe. Pewnie dlatego że są z zestawu startowego więc to jakieś "Roco Start". Ale zastanawia mnie to, bo stare (z 2017 roku) Eaosy ROCO sprzęgały mi się z Husarzem i SM42 PIKO bez problemu.

Skoro gniazda są na tej samej wysokości to nie możesz po prostu zamontować w wagonach ROCO takich samych sprzęgów jak są w PIKO ?
Owszem mogę i wtedy jest ok, ale z drugiej strony dopłacać za sprzęgi do każdego modelu? Te sprzęgi "uniwersalne" powinny być uniwersalne!
 

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#14
Wybaczcie post pod postem, ale wygrzebałem dioramę żeby jednak zrobić zdjęcie:

Zobacz załącznik 775401
Według mnie ewidentnie źle wykonane są sprzęgi Roco. Nawet dwa wagony Roco ze sobą się nie połączą za każdym razem. Sposobu naprawy szukał bym pod pudłem wagonu. Czy tam nie ma nadmiernego luzu w pionie dla mechanizmu sprzęgowego? Takie opadnięcie na torach Marklina to kolizja na rozjeździe o grzybki.
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#15
Według mnie ewidentnie źle wykonane są sprzęgi Roco. Nawet dwa wagony Roco ze sobą się nie połączą za każdym razem. Sposobu naprawy szukał bym pod pudłem wagonu. Czy tam nie ma nadmiernego luzu w pionie dla mechanizmu sprzęgowego? Takie opadnięcie na torach Marklina to kolizja na rozjeździe o grzybki.
Żadnego luzu nie ma. Do tego wygląda to na dość delikatny plastik i mam wrażenie jakbym zaraz miał to ułamać przy jakimkolwiek doginaniu. I ponownie dodam - tyczy się to wszystkich (3) wagonów z zestawu. Ze sobą łączą się bez problemu, z lokomotywą z zestawu też ale z niczym innym już nie.
 

Krzysztof Fiałka

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
1.096 19 0
#18
Byłem pod wielkim wrażeniem na Fremo'wskiej imprezie gdy na stację techniczną przyjeżdżały różne wagony różnych producentów, nowe i bardzo stare, różnych zarządów i właścicieli, i sprzęgały się przy bardzo delikatnym zetknięciu. Większość z nich miały jedną wspólną rzecz, sprzęgi oczkowe Fleischmann 6511. Jest to standard Fremo. Oczywiście inne oczkowe też są dopuszczalne. Inną sprawą jest, że zgodnie z tym standardem sprzęgi powinny być skrócone i zamontowane na sztywno, problem jest tylko taki, że tak przerobione wagony jeżdżą bez problemowo po łukach, powiedzmy od R900 mm w górę, a wg normy min. R1000 mm.
ROCO są za nisko o ok. 1,5 mm.
Rozbierz wagon i sprawdź czy da się zamontować, podkleić, podkładkę pod mechanizm. Czy pogrubiony element nie będzie haczył o podłogę wagonu.
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#20
Byłem pod wielkim wrażeniem na Fremo'wskiej imprezie gdy na stację techniczną przyjeżdżały różne wagony różnych producentów, nowe i bardzo stare, różnych zarządów i właścicieli, i sprzęgały się przy bardzo delikatnym zetknięciu. Większość z nich miały jedną wspólną rzecz, sprzęgi oczkowe Fleischmann 6511. Jest to standard Fremo. Oczywiście inne oczkowe też są dopuszczalne. Inną sprawą jest, że zgodnie z tym standardem sprzęgi powinny być skrócone i zamontowane na sztywno, problem jest tylko taki, że tak przerobione wagony jeżdżą bez problemowo po łukach, powiedzmy od R900 mm w górę, a wg normy min. R1000 mm.

Rozbierz wagon i sprawdź czy da się zamontować, podkleić, podkładkę pod mechanizm. Czy pogrubiony element nie będzie haczył o podłogę wagonu.
Raczej nie ma takiej możliwości. Dziwny jest tutaj ten mechanizm KKK swoją drogą, ale niby działa.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 4
Tabor 18
Tabor 13
Tabor 1
Tabor 53

Podobne wątki