• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Spotkanie Spotkania przy makiecie Mazowieckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
Kolejne spotkanie klubu miało charakter porządkowo organizacyjny. Sam prezes złapał za miotłę i wziął się do roboty.
C88AFC7A-4FC4-4B2A-8AC9-604DBFF954F9.jpeg
56C9C102-5079-416C-8F57-0960E2BDF645.jpeg
655195FF-CCA1-42CB-ADFC-E644729DC882.jpeg

Przenieśliśmy regały do innej części i zrobiliśmy miejsce na moduły Mazowsza.
F196426D-D056-4E04-8B38-B3F8D4A2A8C4.jpeg

Cała robota została odpowiednio pobłogosławiona.
2FD6F2BB-48BE-48A0-9582-C72B48A1625A.jpeg

Szybki rzut oka na moduły makiety klubowej, robota pozwoli idzie do przodu.

A4B6241D-3899-4233-A01B-56E640C21E2B.jpeg
7A674643-58A3-40B6-8C04-937CD73C4920.jpeg
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
Bardzo dobry pomysł z rozpinalnymi łącznikami w puszkach. Macie na pokładzie fachowego elektryka.
Uchwyty kablowe radziłbym przykręcać wkrętami, takie fi 1,5 lub 2 mm pasują w miejsce gwoździ. Mniej to stresujące dla modułów a i łatwiejsze w razie potrzeby demontażu.
Pomieszczenia super, Kraków nie miał na razie tyle szczęścia.
W latach 80. XX w. jeździłem po zaopatrzenie w elementy elektroniczne dla firmy (Odcinek Łączności PKP) z Przemyśla do sklepu na Kasprowicza bodajże 65, pewnie już go nie ma.
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
Jakiś czas temu powstał plan przygotowania klubowych skrzynek łukowych. Plan zakładał żeby projekt był na tyle przemyślany żeby można było łuk wykorzystywać na spotkaniach z publiką w różnych konfiguracjach. To niestety powoduje że pewnych rzeczy modelowo nie zrobimy (krzywa przejściowa) ale całość powinna być interesująca. Docelowo ma powstać 180st makiety. Na ten moment mamy 90st. Inność tego projektu jest taka że posiada on równoległą linię wąskotorową oraz drogę, po której będą mogły jeździć auta Faller Car System.

Dlatego powstały elementy uniwersalne: na ten moment mamy 4 łuki po 22,5st oraz odrobinę inaczej wyglądające odejścia wąskiego toru oraz drogi pod FCS. Przejście FCS możliwe że też rozwiążemy odrobię inaczej ale to za jakiś czas. Teraz skupiamy się na 90st łuku oraz odejściach.
MSMK nowy projekt 1.jpeg



Z tych elementów będzie można układać np takie konfiguracje:
MSMK nowy projekt 9.2.jpeg
MSMK nowy projekt 5.jpeg
MSMK nowy projekt 6.jpeg
MSMK nowy projekt 7 (1).jpeg
MSMK nowy projekt 8.jpeg
MSMK nowy projekt 9.jpeg
MSMK nowy projekt 9.1.jpeg



Ostatnio przyszła pierwsza partia formatek i klubowicze wzięli się do pracy :)
Prace w klubie 3.jpeg
Prace w klubie 2.jpeg
Prace w klubie 1.jpeg



Dzięki czemu powstała pierwsza część skrzynek pod nową makietę.
efekty pracy 1.jpeg



Niestety pierwsze odejście pod wąski tor i FCS nie było najlepiej przemyślane dlatego powstała wersja 2.0, która pozwala jednocześnie poprawić nitkę wąskotorową oraz elementy standardu kolegów od samochodów i FCS. Dodatkowo jeżeli akurat kolegów z Samochodową Makietą Modułową nie będzie to sami będziemy dysponowali dwie pętlami do zawracania samochodów.
Poniżej odejście razem z elementem pętli pod FSC oraz przykładową skrzynką od wąskiego toru.
efekty pracy 2.jpeg



Równolegle trwają też dalsze prace mające na celu uruchomić klubową makietę Radiowa:
efekty pracy radiowo 3.jpeg
efekty pracy radiowo 2.jpeg
efekty pracy radiowo 1.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Jakiś czas temu powstał plan przygotowania klubowych skrzynek łukowych. Plan zakładał żeby projekt był na tyle przemyślany żeby można było łuk wykorzystywać na spotkaniach z publiką w różnych konfiguracjach. To niestety powoduje że pewnych rzeczy modelowo nie zrobimy (krzywa przejściowa) ale całość powinna być interesująca. Docelowo ma powstać 180st makiety. Na ten moment mamy 90st. Inność tego projektu jest taka że posiada on równoległą linię wąskotorową oraz drogę, po której będą mogły jeździć auta Faller Car System.

Dlatego powstały elementy uniwersalne: na ten moment mamy 4 łuki po 22,5st oraz odrobinę inaczej wyglądające odejścia wąskiego toru oraz drogi pod FCS. Przejście FCS możliwe że też rozwiążemy odrobię inaczej ale to za jakiś czas. Teraz skupiamy się na 90st łuku oraz odejściach.
Zobacz załącznik 922246


Z tych elementów będzie można układać np takie konfiguracje:
Zobacz załącznik 922250 Zobacz załącznik 922251 Zobacz załącznik 922252 Zobacz załącznik 922253 Zobacz załącznik 922254 Zobacz załącznik 922255 Zobacz załącznik 922256


Ostatnio przyszła pierwsza partia formatek i klubowicze wzięli się do pracy :)
Zobacz załącznik 922257 Zobacz załącznik 922258 Zobacz załącznik 922259


Dzięki czemu powstała pierwsza część skrzynek pod nową makietę. Zobacz załącznik 922260


Niestety pierwsze odejście pod wąski tor i FCS nie było najlepiej przemyślane dlatego powstała wersja 2.0, która pozwala jednocześnie poprawić nitkę wąskotorową oraz elementy standardu kolegów od samochodów i FCS. Dodatkowo jeżeli akurat kolegów z Samochodową Makietą Modułową nie będzie to sami będziemy dysponowali dwie pętlami do zawracania samochodów.
Poniżej odejście razem z elementem pętli pod FSC oraz przykładową skrzynką od wąskiego toru.
Zobacz załącznik 922261


Równolegle trwają też dalsze prace mające na celu uruchomić klubową makietę Radiowa:
Zobacz załącznik 922262 Zobacz załącznik 922263 Zobacz załącznik 922264
ad 3 w 1...ciekawy pomysł jako całość...
Nie wychwyciłem tylko czy przejazd FCS przez tory ma być w jednym poziomie czy dwupoziomowo...

ad Radiowo... czy ja dobrze dostrzegłem, ze w poziomie - 1 jest technologiczna linia kolejowa??

Pozdr,...

ps. powodzenia w realizacji...
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
Obecnie na rysunkach przejazd FCS przez tory jest jako przejazd kolejowy ale rozważamy zrobić go jako tunel. Kawałek za tunelem zrobić przystanek osobowy, który jednym peronem połączy tor wąski i normalny.

Inspiracją było zdjęcie lub kadr z filmu, który utknął mi w głowie. Długo go szukałem nawet kolegów od wąskiego pytałem gdzie takie rozwiązanie mogło być.

Teraz już wiem co to za miejsce i wiem że był to kadr filmu. Teraz czas ten film znaleźć.
Kolega @Mafia znalazł zdjęcie w książce, które doprowadziło do miejsca, które siedziało mi w głowie :)

received_1259618804606627.jpeg


Co do Radiowa to jest przygotowane tak że na poziome 0 mamy układ radiowa (nie pamiętam z którego roku @Kempol). Na końcach pętlę, które prowadzą na poziom -2 i nim składy objadą stacje i wyjadą z drugiej strony.

Radiowo ma na forum swój wątek tam jest większość opisana ;)
https://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-klubowa-msmk-radiowo.54580/
 
Ostatnio edytowane:

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Obecnie na rysunkach przejazd FCS przez tory jest jako przejazd kolejowy ale rozważamy zrobić go jako tunel. Kawałek za tunelem zrobić przystanek osobowy, który jednym peronem połączy tor wąski i normalny.

Inspiracją było zdjęcie lub kadr z filmu, który utknął mi w głowie. Długo go szukałem nawet kolegów od wąskiego pytałem gdzie takie rozwiązanie mogło być.

Teraz już wiem co to za miejsce i wiem że był to kadr filmu. Teraz czas ten film znaleźć.
Kolega @Mafia znalazł zdjęcie w ksiażce, które doprowadziło do miejsca :)

Zobacz załącznik 922290

Co do Radiowa to jest przygotowane tak że na poziome 0 mamy układ radiowa (nie pamiętam z którego roku @Kempol). Na końcach pętlę, które prowadzą na poziom -2 i nim składy objadą stacje i wyjadą z drugiej strony.

Radiowo ma na forum swój wątek tam jest większość opisana ;)
https://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-klubowa-msmk-radiowo.54580/
Dzięki :)
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
Dziś 3-cia sobota miesiąca więc odbyło się spotkanie cykliczne w klubie. Frekwencja dopisała.
Zostały rozstawione i sprawdzone skrzynki szlakowe, które już za miesiąc pojadą do Sosnowca. Dostały też kołki pozycjonujące i zostały zrobione drobne korekty w elektryce i polaryzacji.
Powstały obudowy na dwa pulpity do makiety klubowej czyli stacji Radiowo oraz tartaku.
Zostały złożone ostatnie skrzynki do nowego klubowego łuku 90st z wąskim torem. Pracy było na kilka godzin. Ale sporo rzeczy udało się zrobić.
Następne prace możliwe że odbędą się już jutro chociaż w mniejszym gronie.
Dziś też dołączył do nas Radek z synem Adrianem.
Witamy na podkładzie


PS.
tak naprawdę to wszyscy po za @Peper bali się wyjść. Pilnował ich Furio


18.02.2023 - modelarnia 10.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 9 nowi.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 8.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 7.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 6.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 5.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 4.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 3.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 2.jpeg
18.02.2023 - modelarnia 1.jpeg
 
OP
OP
Artur

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.645 133 3
W ostatnią sobotę poprawiliśmy stolarkę na nowym module łuku 90st. z wąskim torem.
Trwają też prace nad segmentem z przejazdem kolejowym oraz pewną charakterystyczną zabudową.

Moduł 90st z H0e 5.jpeg
Moduł 90st z H0e 4.jpeg
Moduł 90st z H0e 3.jpeg
Moduł 90st z H0e 2.jpeg
Moduł 90st z H0e 1.jpeg
 

Podobne wątki