• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? sposoby połączeń w makiecie HO

Bartek7604

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Jestem nowy na tym forum .
Po wielu latach doszedłem do wniosku że można wreszcie z synem zbudować jakąś makietę.
Czy ktoś ma jakieś plany podłączenia i sposobu działania makiet. Chodzi mi o przekazniki przelaczniki i ogólnie jakiś schemat działania. Chcę zrobić makietę w starym systemie , czyli ręcznie kierujemy polaryzację, przełączamy zwrotnice itp. nie chodzi mi o sterowanie cyfrowe. Jeżeli ktoś posiada takie plany chętnie je pooglądam.
Pozdrawiam Bartek
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#4
Kiedyś, dawno temu jak zaczynałem i chciałem coś wiedzieć to zakupiłem sobie książkę "Miniaturowe kolejnictwo" Tadeusza Dąbrowskiego. Dobra książka, akurat na początek jak się NIC nie wie. Książka już może bardzo stara ale dobre podstawy elektryki "kolejkowej" i pewnie na aukcjach niedroga. Na niniejszym forum jest także bardzo DUŻO podstawowych informacji. W sumie trzeba zacząć od początku. tzn, tani zestaw startowy i trochę torów, zasilacz, jakiś przekaźnik do zwrotnic i sygnalizatorów. Chyba PIKO kiedyś miało takie książeczki, ale to tylko chyba.
Od początków do makiety daleka droga, bardzo daleka ;-)
Zaczynałem od wspomnianej książki i ją polecam. Konkretne podstawy na podstawie norm modelarskich. Oczywiście dużo się od tego czasu zmieniło, niemniej bardzo dużo jest nadal aktualnych. Poza tym książka zawsze jest pod ręką a w necie trzeba szukać i szukać i w wielu przypadkach znajduje się więcej komentarzy niż faktycznej wiedzy.
No to kolego do roboty ;-)
 
OP
OP
B

Bartek7604

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Witam
Już jest zrobiona podstawa i zaczynam układać tory.
Czekam na pakę z USA bo zakupiłem trochę torów rozjazdow itp. Na razie poukładam tory i poszutruje. Potem pomyślę i połączę ... zasilacze mam 4.szt. rozjazdow chyba z 15 sztuk ( dojdą to sprawdzę stan).
Semafory widziałem na aliekspres , przekazniki są w sklepie, jakieś schematy już mam .... zobaczymy .
Dzięki za pomoc i pozdrawiam
 

Podobne wątki