• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Spalinowo-elektryczny hyde park (ale tylko nasze koleje i bez czasów współczesnych)

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
Wywołany do tablicy odpowiadam: o kopiowaniu zdjęć z innych stron internetowych powiedziano już na forum bardzo wiele i szkoda, że nawet wieloletni użytkownicy nie zawsze wyciągają z tego wnioski. Nie chcę już teraz robić zamieszania i usuwać tych wpisów, ale proszę wszystkich o zachowanie zasad, o których nie raz dyskutowaliśmy. Zdjęcia z internetu powinniśmy zamieszczać raczej wyjątkowo, podając zawsze źródło i w miarę możliwości informację o autorze (o ile jest znany). Ja sam też czasem wrzucam fotki z sieci, ale staram się to robić z jakichś konkretnych powodów, a nie tylko dlatego, że są ładne.

A drugą sprawą jest zamieszczanie zdjęć bez żadnego opisu, o czym pisał kolega luc1979. Nawet, gdy są to zdjęcia wykonane przez autora wpisu, to takie wrzucanie samych fotek bez żadnej informacji jest, moim zdaniem, trochę oznaką baraku szacunku do oglądających. Ponieważ zdarza się to na forum dość często, proszę o wzięcie tych słów pod uwagę, niezależnie, czy chodzi o fotki ściągnięte z sieci, czy o własne dzieła.

I na koniec proszę o niekontynuowanie tej dyskusji tutaj, w dziale "Gadki szmatki" i "Administracja" było zdaje się już kilka tematów o tym, więc ewentualną dalszą wymianę zdań proszę przenieść tam.
 

Domremy

Użytkownik
Reakcje
81 3 4
Medal ? A za co? Za kopiowanie wszystkiego co się zobaczy w internecie? To nie były pojedyncze zachęcające do odwiedzenia strony zdjęcia, zebrane z kilku źródeł dla pokazania tematu, ze stron które szybko znikają lub zrobione przez siebie czy też uzyskane z innych źródeł. Ciężko było zobaczyć wszystko z linku? I ta zachęta do śmiecenia dalej, no to powodzenia.
ps. Bardzo przepraszam administratora za nieszanowanie jego woli, to jedyny i ostatni raz. I jeszcze jedno. może jestem tu nieznany, ale to tylko dlatego, że rzadko zbieram głos gdyż są tu o wiele lepsi znawcy tematu niż ja, choć byłem o wiele aktywniejszy na innym wymarłym już forum / pod innym nickiem.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.373 463 29
Koledzy, bardzo proszę wszystkich, a zwłaszcza kolegę Szymona, o zaniechanie tej dyskusji, bo będę zmuszony usunąć całość (o ile wcześniej nie wkroczy tu administrator). A koledze Szymonowi właściwie należy się ostrzeżenie za namawianie do ignorowania prośby moderatora (nie chcę nazywać tego poleceniem, ale należałoby to tak traktować).

O umieszczaniu nie swoich materiałów wspomina też regulamin forum, choć nie wymienia się tam wprost kopiowania materiałów z internetu.

http://forum.modelarstwo.info/help/terms
 

Engineer

Aktywny użytkownik
Reakcje
520 41 1
Jeśli można to chciałem wtrącić jeszcze kilka słów, ad vocem tej dyskusji. A mianowicie: Czy jest możliwość wyrzucenia tej całej dyskusji tam gdzie jej miejsce, czyli na śmietnik, włącznie z moim wpisem? Bo rzeczywiście robi się śmietnik na kilka stron i to nie przez zdjęcia, które akurat są na temat tego wątku...
Nie pochwalam oczywiście hurtowej prezentacji innych galerii, na kliku stronach, ale ta dyskusja jest bardziej szkodliwa niż zdjęcia z tamtych lat.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Wywołany do tablicy odpowiadam: o kopiowaniu zdjęć z innych stron internetowych powiedziano już na forum bardzo wiele i szkoda, że nawet wieloletni użytkownicy nie zawsze wyciągają z tego wnioski. Nie chcę już teraz robić zamieszania i usuwać tych wpisów, ale proszę wszystkich o zachowanie zasad, o których nie raz dyskutowaliśmy. Zdjęcia z internetu powinniśmy zamieszczać raczej wyjątkowo, podając zawsze źródło i w miarę możliwości informację o autorze (o ile jest znany). Ja sam też czasem wrzucam fotki z sieci, ale staram się to robić z jakichś konkretnych powodów, a nie tylko dlatego, że są ładne.

A drugą sprawą jest zamieszczanie zdjęć bez żadnego opisu, o czym pisał kolega luc1979. Nawet, gdy są to zdjęcia wykonane przez autora wpisu, to takie wrzucanie samych fotek bez żadnej informacji jest, moim zdaniem, trochę oznaką baraku szacunku do oglądających. Ponieważ zdarza się to na forum dość często, proszę o wzięcie tych słów pod uwagę, niezależnie, czy chodzi o fotki ściągnięte z sieci, czy o własne dzieła.

I na koniec proszę o niekontynuowanie tej dyskusji tutaj, w dziale "Gadki szmatki" i "Administracja" było zdaje się już kilka tematów o tym, więc ewentualną dalszą wymianę zdań proszę przenieść tam.
Całkowicie popieram. Jestem za wrzucaniem zdjęć - ale zrobionych przez użytkownika forum, z opisem - a nie kopiowanie ich hurtem z innych galerii i to bez podania autora i opisu. Całkowicie popieram, że zdjęcia takie można by wrzucać tylko okazyjnie, np. przy okazji dyskusji o wyglądzie jakiegoś modelu, aby pokazać szczegół jak wyglądał na oryginale z danej epoki, tego typu sytuacje (i to też jeśli nota prawna w galerii źródłowej, bądź sam autor wyraźnie tego nie zabrania), a nie że hurtem wkleja się kopie zdjęć nierzadko bez podania autora, co może być niezgodne z prawem.
Sam na www.kolej.one.pl publikuję czasem zdjęcia własne i tam wybiera się adnotację przy publikacji zdjęć, że autor zdjęcia (ja) zgadza się na udostępnienie zdjęcia w innych serwisach z podaniem źródła i autora, nie zgadza się, bądź zgadza się po zapytaniu autora.... tego typu akcja. Być może kopiując takie zdjęcia z innych galerii, kopiująca je osoba wcale nie zwraca uwagi na taki fakt.

Z jednej więc strony dyskusyjny jest sens kopiowania czyichś zdjęć bez podania autora i opisu zdjęcia, a z drugiej strony mamy zagrożenie niezgodności z licencją na udostępnienie zdjęcia i możliwe tego konsekwencje dla użytkownika. Warto więc czasem dwa razy pomyśleć zanim beztrosko hurtem zacznie się kopiować zawartość innych serwerów bo na pewno jest to po pierwsze przykre dla autora zdjęcia, że ktoś nie podał źródła, a po drugie kto wie jak takowy autor na to zareaguje gdy się o tym dowie (tym bardziej jeśli trafi się na galerię gdzie autor wyraził zakaz kopiowania materiałów - a zdarzają się takie strony, np - co prawda nie kolejowy - ... http://www.titan.com.pl/nota-prawna---zakaz-kopiowania czy też inny przykład http://garnizon-swidwin.cba.pl/index.php/galeria )...

A tu przykład z lokalnego serwisu galerii kolejowych: https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=3831&okno=galeria&photoid=144954

Spójrzcie na opis pod zdjęciem:

licencja.jpg


...i zastanówcie się czasem co i jak wklejacie.

W świetle tego co napisałem, za całkowicie bzdurne i przesiąknięte beztroską ignorancją dla rzeczywistych autorów fotek uważam stwierdzenie, że:
Medal Ci się za te wszystkie fotki należy!!!
PS. nie przejmuj się tym co piszą!
 
Ostatnio edytowane:

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
Naprawdę upraszam miłośników praw autorskich o założenie własnego tematu, ja - i myślę że wielu innych- widząc nowe posty, zagląda tutaj w nadziei, że zobaczą ciekawe zdjęcia....
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Naprawdę upraszam miłośników praw autorskich o założenie własnego tematu, ja - i myślę że wielu innych- widząc nowe posty, zagląda tutaj w nadziei, że zobaczą ciekawe zdjęcia....
Ja też tu zaglądam w nadziei, że zobaczę ciekawe zdjęcia. I nie ma tu nic do rzeczy określanie kogoś prześmiewczym mianem miłośnika praw autorskich, gdyż takowe prawa to nie jest widzimisię kogokolwiek, tylko coś, co jest prawnie usankcjonowane i trzeba tego przestrzegać - mam na myśli wklejanie zdjęć bez podania autora, (miło by było gdyby także daty i miejsca zrobienia zdjęcia), a nie wkleja się nie swoje zdjęcia bez żadnego popisu, ani nawet linka do źródła.
Myślę więc kolego Bobik, że nie do końca zrozumiałeś sens wpisów kolegów luc1979, Andrzeja Harasska czy też moich. Nikt nikomu nie zabrania wklejać zdjęć.... ale.... no właśnie - jest to "ale".

Jak byś się czuł, gdybyś znalazł na jakimś np. niemieckim forum własne zdjęcie bez podania autora? Chyba nie było by do końca fajnie z tym, co? Za to gdyby ktoś podał źródło (autora), to już na pewno byłoby ci miło. Nie róbmy śmietnika z tego tematu i jeśli już bardzo chcemy wkleić jakieś zdjęcie, to przynajmniej podajmy autora zdjęcia i załączmy jakąś krótką adnotacje o dacie wykonania zdjęcia i miejscu, gdzie było zrobione (jeśli taka informacja u źródła jest). Wtedy ma to jakiś sens. A nie wklejanie masy czyichś zdjęć bez żadnego komentarza. Takie jest moje zdanie.
 
Ostatnio edytowane:

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
Ja nie neguję tego (chociaż wolałem ten kraj jak kasety można było za bezcen kupić na bazarku, a w pirackiej Tv Es obejrzeć równie pirackiego "Robocopa" o jakości VHS ) jednak administrator jasno sie wypowiedział, że jedyne dzialanie jakie mógłby powziąć w tej sprawie to zamknięcie forum, a apele i dyskusje na ten temat -jak widać- skutkują jedynie tym, że czynią wątki nieprzejrzystymi.
Amen i dawać (CONAJMNIEJ Z PODANYMI ŹRÓDŁAMI) foty ;)
 

Podobne wątki