• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SP47 na podwozie BR 132

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Zakładam nowy wątek aby się z wami podzielić wrażeniami z budowy kolejnego modelu w skali 1:220 ;) Tym razem nasze SP47. Okazuje się że podwozie BR 132 od Marklina wymiarami pasuje prawie idealnie pod SP47. Zaprojektowałem wstępnie budę do tego modelu
mod 05.jpg
i posłałem do próbnego wydruku w żywicy.
mod 07.jpg
Fotografia Mariusza Ł.
Dokładność jej druku jest niesamowita ;) Czekam teraz na wydruki tej samej budy z Shapeways.
Będę porównywał co lepsze ;)
Mam nadzieję że dzięki zmianie orientacji modelu do wydruku nie będę dużo gorzej ;)
Bałem sie że po pomalowaniu modelu farba zaleje ryfle i inne elementy na pudle wagonu. Jednak nie ;) Okazuje się że wcale tak nie jest i to mnie bardzo pozytywnie zaskoczylo. Jedno wiem że trzeba wyciąć wszystkie okna na wylo, albo je mocniej wpuścić w obrys budy.
mod 10.JPG
mod 11.JPG
mod 12.JPG
Zresztą co będę pisał. Sami oceńcie efekty.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#5
Jeszcze chwila jeszcze moment i gdy druk 3D stanie się dostępny dla szerszej grupy odbiorców producenci będą mogli co najwyżej ocierać łzy.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#6
Nie byłbym tego taki pewien :) Ile osób samodzielnie wykona model a ile kupi gotowy? Potrzebne podzespoły kupowane osobno niejednokrotnie kosztują tyle co cały fabryczny model. Żal mi tylko d...uszę ściska, że prezentowane dokonania nie są w skali 1:120 ;) Niesamowite, co potrafią nowoczesne "drukarki":eek:
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#10
Wydruki poszły do pomalowania podkładem. Z tego co zauważyłem to boczki prezentują się bardzo ładnie. Rzuciło mi się tez w oczy że jedno czoło jest troszkę zmatowione. Prawdopodobnie wynika to z technologii drukowania modelu w takiej orientacji a nie innej (na płasko). Na szczęście czoło jest w miarę płaskie więc łatwo się uda to zniwelować ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#11
Buda wymalowana podkładam. Uważam że właściwe zorientowanie modelu do wydruku daje dobre efekty ;) Niestety nie wiem dlaczego jest tak, że jeden bok wydruku jest gorszy - u mnie jedno czoło. Orientację taką wybrałem celowo, bowiem stwierdziłem że prędzej wyszlifuję czoło i dach do gładkości, jak ścianki boczne z ryflami. O ziwo ryfle także zostały odwzorowane i mają się bardzo dobrze. Są widoczne i zapewne po pomalowaniu farbą w kolorze nie znikną ;) Nie wiem dlaczego tylko posypało się coś z wydrukiem pod przednimi oknami. To te miejsca zaznaczone czerwonymi elipsami. Spróbuje teraz wydruk oszlifować i przygotować pod lakier w odpowiednim kolorze. Myślę że zwiedzony nie będę ;)
mod 15.JPG
gorsze czoło lokomotywy. Drugie jest tak samo ładne jak boki.
mod 16.JPG
widać pręgowany dach. Myślę że łatwy do wygładzenia.
mod 17.JPG
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#13
Poszedłem kok dalej ;) Zabrałem się za przymiarki budy do podwozia ;) Co prawda w podwoziu musiałem przyciąć to i owo, ale to mały problem bo ingerencja to tylko dwa ciecia ;)
Z tego co widzę to jak się popieści budę to i nawet dekoder dźwięku (Velmo) się nawet zmieści ;)
mod 18.JPG
mod 19.JPG
mod 20.JPG

Po paru pomiarach już wiemy co gdzie trzeba wyciąć aby się pomieściło to i owo ;)
mod 21.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#14
Jedziemy z koksem dalej. Dzięki przekrojowi powyżej rzuciło mi się w oczy że mamy kolizje z dekoderem dzwiękowym. Pomieszałem przy projekcie i wygląda na to że się wszystko zmieści ;) Planuje jeszcze dodać dziurę w dachu nad głośnikiem aby dźwięk lepiej się rozchodził wkoło. Całość będzie przykryta trawioną siatką....Mam nadzieję że patent się sprawdzi ;)
mod 22.jpg
Przekrój, jeden z wielu też pokazuje że wszystko jest ok.
mod 23.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#18
Czy przy tym rozmiarze i śladach po druku nie lepiej byłoby zrobić boki bryły na gładko i nakleić na nie trawione burty ze wszystkimi detalami?
Uważam osobiście że nie. Taka buda jest giętka. Nie wiem czy blaszka po czasie by nie odeszła od głównej skorupy. Mnie niedoskonałość drukku 3D na tym poziomie nie przeszkadza, zwłasCza że jest widoczna dopiero w obiektywie.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#20
Zrobiłem sobie dziś szkołę malowania wydruku 3D :) Powiem że jestem strasznie zadowolony z efektów ;)
Lepsze fotki porobię w świetle słonecznym. Jedyne co mogę stwierdzi to - mała rzecz a k....sko cieszy ;)
mod 27.JPG
mod 28.JPG
mod 30.JPG