• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SP/SU45

Roberto0

Aktywny użytkownik
Reakcje
248 0 0
111012_RAIL_0779.jpg

Stacja Brodnica - 01.04.2000
SU45-021 wykonuje manewry po przyprowadzeniu pociągu osobowego z Sierpca.
Dwa dni później ruch pasażerski w kierunku Sierpca został zawieszony
 

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
Rzeszów, 19.08.2013 r. Taka sesja zdjęciowa mi się trafiła późnym popołudniem na rzeszowskim Dworcu Głównym. Było to moje pierwsze spotkanie z SU45 "oko w oko";). SU45-246 po postoju przed peronem dworca rusza w kierunku stojącego składu wagonów, żeby się ostatecznie do niego podpiąć.
Pozwolę sobie zwrócić tu uwagę na zdjęcie "w blasku słońca". W pierwszej chwili uznałem je za nieudane i wyrzuciłem do kosza, ale po pewnym czasie naszła mnie refleksja, że to (uchwycone całkiem przypadkowo) może być takie ciekawe, niecodzienne zdjęcie. Ciekawe jak Wam się podoba?

P1080092.JPG
P1080094.JPG
P1080101.JPG
P1080102.JPG
P1080105.JPG
P1080106.JPG
P1080107.JPG
P1080108.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Pozwolę sobie zwrócić tu uwagę na zdjęcie "w blasku słońca". W pierwszej chwili uznałem je za nieudane i wyrzuciłem do kosza, ale po pewnym czasie naszła mnie refleksja, że to (uchwycone całkiem przypadkowo) może być takie ciekawe, niecodzienne zdjęcie. Ciekawe jak Wam się podoba?
Bardzo fajna fotka. A gdyby ją trochę przyciemnić, byłaby jeszcze lepsza:

P1080105.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Tylko, że "oryginał" nie oddawał rzeczywistości, bo jak się patrzy na obiekt oświetlony od tyłu i w dodatku widzi się źródło światła (słońce), to część w cieniu wydaje się prawie czarna. Tak więc moim zdaniem przyciemnienie zbliża obraz do rzeczywistości (oryginału), a nie jest manipulacją, zmieniającą obraz rzeczywistości.
 

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.117 50 6
Tak się dzisiaj prezentuje oryginał wypuszczonego ostatnimi czasu modelu SU45-161:
Chojnice 20.09.2020. Mam nadzieję, że jakoś przetrwa. Obok stała jeszcze 168 w podobnej kondycji. ( nie mam przy sobie fotki)
SU45-161 Chojnice 2020.jpg
SU45-161 Chojnice 2020-2.jpg
SU45-161 Chojnice 2020-3.jpg
SU45-161 Chojnice 2020-4.jpg

PS. Model mozna nabyć w wersji z dźwiękiem lub bez. Oryginał niestety tylko bez dźwięku.
 
Ostatnio edytowane:

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.305 58 3
Taka ciekawa fotografia ze Stacji Muzeum
Warszawa Centralna SP45-124 druga połowa lat 70 XX w.
Mam pytanie w związku z tym zdjęciem. Czy często tabor spalinowy prowadzący pociągi pasażerskie wjeżdżał na Centralny ?
SP45- 124 Warszawa lata 70.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
Napisałem, że wcześniej regularnie a od końca lat 1970. już nie, ale chyba wymaga to wyjaśnienia. Jak wiemy, Dworzec Centralny został formalnie oddany do użytku w grudniu 1975 roku, choć już wcześniej na niewykończonej jeszcze stacji zatrzymywały się pociągi. Tak więc okres "do końca lat 1970." obejmuje raptem kilka lat. Ale faktycznie trakcja spalinowa po oddaniu nowego Dworca Centralnego raczej nie była wykorzystywana w ruchu przez tunel średnicowy. Nawiasem mówiąc, na zdjęciu wyżej jest dziwnie pusto mimo środka dnia (godzina 10.44, chyba, że zegar stoi), także na tablicach informacyjnych nie widać żadnych odjazdów czy przyjazdów, również na sąsiednim peronie. Nie wiem, czy zdjęcie nie zostało zrobione w trakcie prób przed ostatecznym otwarciem dworca.
 

MariuszU

Aktywny użytkownik
Reakcje
306 2 0
Napisałem, że wcześniej regularnie a od końca lat 1970. już nie, ale chyba wymaga to wyjaśnienia. Jak wiemy, Dworzec Centralny został formalnie oddany do użytku w grudniu 1975 roku, choć już wcześniej na niewykończonej jeszcze stacji zatrzymywały się pociągi. Tak więc okres "do końca lat 1970." obejmuje raptem kilka lat. Ale faktycznie trakcja spalinowa po oddaniu nowego Dworca Centralnego raczej nie była wykorzystywana w ruchu przez tunel średnicowy. Nawiasem mówiąc, na zdjęciu wyżej jest dziwnie pusto mimo środka dnia (godzina 10.44, chyba, że zegar stoi), także na tablicach informacyjnych nie widać żadnych odjazdów czy przyjazdów, również na sąsiednim peronie. Nie wiem, czy zdjęcie nie zostało zrobione w trakcie prób przed ostatecznym otwarciem dworca.
Masz racje Andrzeju. Na przykład Ex Kaszub po uruchomieniu Dworca Centralnego SP45 prowadziły go po całej linii średnicowej do czasu kryzysu paliwowego. Następnie przeciągano już SU46 wyłączone, później zmieniano lokomotywy w Nasielsku do czasu dalszej elektryfikacji linii. Temat wentylacji spalin połączył się z oszczędnością paliw płynnych.
 
Reakcje
3.349 16 0
To dla porównania - wypłynął 21 grudnia 2021 świetny film ze stacji Małkinia w 1981 roku.
Niezwykle interesujący film.

Fragmenty pokazane w filmie pochodzą z materiałów, które reżyser Claude Lanzmann kręcił do wstrząsającego dokumentu "Shoah". Film ma ponad 9 godz., jest bardzo trudny w odbiorze, zawiera wiele motywów kolejowych - niestety obecnie chyba nie jest dostępny w sieci, oglądałem go kilka lat temu. Np. pokazane w filmie "Shoah" sceny z Treblinki i okolic były kręcone latem 1978 r. Według informacji o filmie, Lanzmann pracował nad nim 11 lat, rozpoczął kręcenie w 1974 [nakręcił 350 godzin materiału (!) - zapewne film na yt to niewykorzystane materiały], a sam montaż trwał niemal 5 lat. Film miał swoją premierę w kwietniu 1985 r.

Myślę, że dobrym odnośnikiem do datowania filmu może być widoczna w 23/24 min. filmu scena z SP45-146 świadcząca, że to lato 1981 r. (bez wątpienia reżyser w stanie wojennym nie mógł już kręcić). Lokomotywa ta weszła na stan MD Białystok (herb Białegostoku ma na czole) z dniem 2.03.1981 r. Natomiast widoczna w 27 min. filmu SP45-005 ma na czole herb miasta Siedlce. Weszła ona na stan MD Siedlce 22.05.1980. Interesujące jest to, że w latach 80-tych miała jeszcze reflektory wbudowane w pudło.

SP45-146.jpg


SP45-005 (1).jpg


SP45-005 (2).jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Podobne wątki