• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Modele Sosnowiec – Festiwal Kolej w Miniaturze, IV edycja – 16-17 marca 2019 r.

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#65
Panowie fantaści marzący o rozkładzie jazdy dla publiczności ze zdjęciami taboru opisami i innymi bajerami
proponuję,zgłoście się na najbliższą wystawę np w Krakowie jako kandydaci do jego wykonania,a dowiecie się wtedy
"które pół dnia dłuższe";).Każde"usprawnienie" to dodatkowa praca do której trzeba by zaprząc dodatkowe osoby
a zwykle przy organizacji wystawy jest kupa roboty i mała grupa osób do jej wykonania.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#66
Tu już widzę że nie miałem szczęścia obejrzeć kapitalnego składu Pana Harasska- Mistral jak sądzę
Miło mi, że skład się podobał, to faktycznie TEE "Mistral" z lat 1965-69, ale w znacznie skróconej wersji. Pełny skład na odcinku z Paryża do Lionu miał 16 wagonów, w tym dwa granatowe restauracyjne - drugi na samym końcu. Prezentowany na wystawie udawał skład na odcinku Marsylia - Nicea, gdzie był prowadzony lokomotywą spalinową, ale, oprócz wagonu generatorowego, Pullmana i restauracyjnego, miał zwykle 8 wagonów 1 klasy (DEV Inox).

A co do rozkładu jazdy, w dodatku z podaniem konkretnego taboru, to byłoby fajne, ale boję się, że to praktycznie niewykonalne. Pomijając problemy, wymienione już przez kolegów wyżej, to zmiany w ostatniej chwili są praktycznie nie do uniknięcia, więc wiarygodność takiego planu byłaby niezbyt duża. Sam tego doświadczyłem, bo 1) ze względów organizacyjnych konieczna była zmiana sesji, a 2) podczas mojej drugiej sesji na samym początku uległ awarii mój pociąg i musiałem go wycofać.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#67
Panowie fantaści marzący o rozkładzie jazdy dla publiczności ze zdjęciami taboru opisami i innymi bajerami proponuję,zgłoście się na najbliższą wystawę np w Krakowie jako kandydaci do jego wykonania,a dowiecie się wtedy
"które pół dnia dłuższe";).Każde"usprawnienie" to dodatkowa praca do której trzeba by zaprząc dodatkowe osoby
a zwykle przy organizacji wystawy jest kupa roboty i mała grupa osób do jej wykonania.
Panowie ja was rozumiem, bo wiem że chętnych do pomocy przy organizacji jakiejkolwiek imprezy na ogół jest mało. Nie wiedziałem, że z tym tyle problemu. Rozumiem, że wsadziłem kij w mrowisko :( ale cel miałem inny. To było spostrzeżenie kogoś z zewnątrz - widza.
Żeby nie być gołosłownym.
Rozkładu nigdy nie układałem, ale że Kraków ode mnie jest dość blisko(1,5 godziny autostradą) to czemu nie. Jeśli będzie taka potrzeba to możecie na mnie liczyć(dysponuję dobrym projektorem i ekranem 200x200). Jeśli ktoś mi pokaże lub opiszę to i rozkład mogę ogarnąć. Z zawodu jestem programistą aplikacji internetowych, więc myślę że umysł analityczny to ogarnie ;) z grafiką też sobie radzę całkiem sprawnie. Jednak w kalendarzu imprez na 2019 tu na forum w samym Krakowie nic nie widzę, a w Małopolsce to tylko 20-21.07. Chabówka - Parowozjada.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
314 13 0
#69
Myślę, kolegom jednak należy się trochę wyjaśnień. Zacznę od tego, że organizacja imprezy to spore przedsięwzięcie. Najpierw trzeba sobie zagwarantować salę, znaleźć termin, ogarnąć w jakiś sposób temat wyżywienia i noclegów dla przyjezdnych. Wymyślić formułę zabawy oraz sposób jej finansowania. Potem zgromadzić uczestników którzy zaakceptują zapropowaną formułę i finansowanie. Uczestników z modułami oraz z taborem. Ale tych z taborem takich, którzy faktycznie będą uczestniczyć w imprezie przez cały czas jej trwania a nie wpadną na jeden dzień na godzinkę lub dwie przewietrzyć skład lub dwa a potem cześć jak czapka. Jak już ma się to wszystko to.... dopiero zaczyna się robota. Trzeba wymierzyć i narysować salę, wpasować w nią linię kolejową poskładaną ze zgłoszonych modułów tak, żeby wyszła sensowna, z jak największą przepustowością. Mając projekt linii i zgromadzone zgłoszenia taboru można się wziąć za rozkład. Rozkład musi z jednej strony być tak napisany żeby jeździło, a z drugiej tak, żeby zgłoszonych uczestników i taboru wystarczyło do jego wykonania. W trakcie imprezy trzeba wszystko skoordynować i ogarnąć apo imprezie najczęściej jeszcze posprzątać. Tak mniej więcej (w dużym uproszczeniu bez wnikania w szczegóły) wygląda to od kuchni i dodam, że może się wysrać na praktycznie każdym z etapów. Znaczy jeśli pominąłem coś istotnego to proszę o uzupełnienie kto się tam na tym lepiej zna ode mnie.
 

kolejTT

Aktywny użytkownik
Reakcje
95 10 1
#70
Oglądając filmy z wystawy zwróciłem uwagę na nieodpowiedzialne zachowania oglądających. Czy powstało dużo zniszczeń spowodowanych przez widzów ?
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.266 2 0
#71
Takie rozwiązanie było niestety tylko raz na wystawie Krakowie bodaj 2.lata temu. Jest to świetne rozwiązanie....
Co do rozkładu jazdy w Krakowie, to na pewno w 2015 roku w NCK wywiesiliśmy tablice z odjazdami i przyjazdami pociągów przy każdej stacji - podeprę się tu zdjęciem kolegi @elektryk33. Pamiętam, bo sam drukowałem.... Na pewno pomaga to publiczności zorientować się, kiedy i co odjedzie ze stacji/przyjedzie na stację, ale też wymaga poinformowania, gdzie, jak i czego szukać. Zwłaszcza, że przy stosowaniu przyspieszonego czasu modelarskiego trzeba też informować regularnie publiczność, na który zegar spoglądać :)

IMG_2523.JPG
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#72
Tyle tylko,że żeby zawrzeć informację o taborze trzeba by napisać i wydrukować dla każdej stacji tyle wersji ile jest sesji
a potem pilnować wywieszania właściwej dla danej sesji i stacji.Dodatkowo trzeba to zrobić w bardzo krótkim czasie.
Obawiam się,że jeden ekran by nie wystarczył do pokazania całości.
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#73
@ leszek-rzeszów: witam ziomala, jam przemyślanin czasowo w Krakowie.
Pomysł z rozkładami i prezentacją składów fajny, ale na pewno czegoś takiego w Krakowie nie było. Owszem praktykujemy od dawna jazdy z rozkładem jazdy, były już przymiarki do umieszczenia na stacji stacyjnego rozkładu jazdy (nieudane z różnych względów), były filmiki na ekranie nie mające nic wspólnego ze składami na makiecie w tym filmiki na ekranie z kamery na wagonie.
Rozkład jazdy jest układany pod kątem typu pociągu (lokalny, osobowy, ekspress, towarowy "wahadło" czyli towarowa wersja ekspressu, towarowy zbiorczy czyli towarowa wersja osobowego itd...). Ale co jedzie jako konkretny skład zmienia się co najmniej co sesję. Udawało się zaplanować że w tej sesji jedzie konkretnym pociągiem konkretna epoka, więc i pewnie udało by się bardziej to doprecyzować. Niemniej ryzyko awarii i konieczności zmiany będzie.
Ale gdyby: mieć filmiki z konkretnie zestawionymi składami, mieć programik wyciągający z rozkładu informację o składzie i godzinie i uruchamiający konkretny filmik... wg mnie szansa jest.
Pogadaj z kolegami Tomek K, Paweł, Jasiek5 - im się zdarzało często układać rozkłady, przybliżą Ci temat i może faktycznie Twoja wiedza i tu się przyda.
Wszystko wskazuje na to że w grudniu 2019 będzie w Krakowie impreza...

@ kolejTT: jakieś szkody zawsze będą. Czy to od małych rączek, czy od pasków przy aparatach rodziców... Dając swoje moduły /segmenty na imprezę trzeba się z tym liczyć. Barierki ochronne poddają się pod naciskiem publiki, co kilkanaście minut trzeba je odsuwać....
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.650 133 3
#75
Zerknijcie do wątku o TinyTimeTable jeżeli podczas tworzenia rozkładów wszyscy przejdą na wersję grafikonu 2.0 to program już jest i rozwija się pod kątem obsługi na posterunkach i oznaczania opóźnień. Wersja 2.0 grafikonu jest ważna bo generuje pliki ... zapomniałem ale excel też je otwiera. Potem do programu, na serwer i można każdy może wyświetlić na urządzeniach mobilnych i komputerach.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
281 1 1
#76
Tyle tylko,że żeby zawrzeć informację o taborze trzeba by napisać i wydrukować dla każdej stacji tyle wersji ile jest sesji a potem pilnować wywieszania właściwej dla danej sesji i stacji.Dodatkowo trzeba to zrobić w bardzo krótkim czasie.
Obawiam się,że jeden ekran by nie wystarczył do pokazania całości.
Dla mnie najważniejsze było to by wiedzieć co w ogóle będzie jeździć w danym dniu i przynajmniej godzinach(może sesjach). Zeszliśmy w rozkłady to fajnie jak takie coś jest bo jest jeszcze fajniej bo mamy jakiś czas itp. Szczegóły czy jeden ekran czy dwa, czy do każdej sesji drukować rozkład itd. to są już szczegóły, które trzeba rozważyć przy danej imprezie.

@cyruss witam kolegę z Przemyśla, chodziłem tu do elektronika na ul. Kilińskiego 10 :)

Dobrze zaprojektowana baza i można z niej wyciągnąć wszystko co się chce i kiedy się chce.
Powiedzcie mi jeszcze jaka jest korelacja czasu makietowego z czasem rzeczywistym - w sensie ile jedna minuta rzeczywista to czas makietowy?

Zerknijcie do wątku o TinyTimeTable jeżeli podczas tworzenia rozkładów wszyscy przejdą na wersję grafikonu 2.0 to program już jest i rozwija się pod kątem obsługi na posterunkach i oznaczania opóźnień. Wersja 2.0 grafikonu jest ważna bo generuje pliki ... zapomniałem ale excel też je otwiera. Potem do programu, na serwer i można każdy może wyświetlić na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Widziałem wątek, ale jeszcze nie rejestrowałem się, zrobię to wkrótce by zobaczyć co i jak. Pliki generuje chyba xml, a ten format to można przedstawiać nawet w postaci strony www i fajnie się importuje do baz.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#79
Reszta moich filmów, mam więcej, ale od czasu jak mi upadł aparat na koncercie coś się z nim niedobrego dzieje, czasem gubi ostrość i nie wszystkie wyszły.

Tę panią na drugim filmie, która opiera się o makietę całym ciężarem swego jestestwa, wytarmowiłbym za uszy co najmniej... czyjaś znajoma? Za blisko barierki i ktoś nie podłączył zasilania! Gdyby były pod prądem, byłby porządek... ;)
 

Podobne wątki