• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Solaris Tramino S105p Poznań H0

OP
OP
jezyzie

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#41
Jakie posuwy ma ta niby tokarka i jakiej długości elementy mogą być obrabiane, bo o wierceniu to raczej trzeba zapomnieć?
Tokarka powstała dla zaspokojenia marzeń o prawdziwej hobbystycznej tokarce. Ale nawet taka za 5 tys. zł posiada wady i niedoskonałości.
W modelarstwie czasem potrzebne są toczenia lub wiercenia drobnych elementów np. sprzęgiełek, otworów w kółkach zębatych, zestawach kołowych itp. To fantazyjne urządzenie ma dać odpowiedź, czy da się pewne obróbki wykonać prostym domowym sposobem.
Wiercenie wykonać można górną częścią oryginalnej wiertarki i tu wiertarka wykazuje akceptowalną sztywność. Natomiast w dolnej części myślę o dodaniu czegoś na podobieństwo konika z napędzanym uchwytem wiertarskim.
Efektywna długość toczenia w tej chwili ok. 30 mm, maksymalna średnica 80 mm (nie przekraczając, wyznaczonej przez szpilki gwintowane, średnicy granicznej dla szczęk 115 mm). Uchwyt trójszczękowy K11-80 "SAN OU" z drugim kompletem szczęk i uchwyt cztero - szczękowy "SAN OU" K72-80. Toczenie wzdłużne realizowane jest przez przesuw wrzeciona wiertarki. Sześcio - stopniowa regulacja obrotów do 800 na minutę.
 
OP
OP
jezyzie

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#43
Mój ewentualny faworyt to "BERNARDO" HOBBY 500. Cena WRRR!!!
Mimo przedstawionych w filmie problemów, (wg. mnie bicie uchwytu i źle zeszlifowane szczęki lub wióry w uchwycie), najbliższa ideałowi.
PROXXON za mała moc, drogie specjalistyczne oprzyrządowanie i dodatki. Za mała waga. Korpus musi być żeliwny.
 
Ostatnio edytowane:

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#44
Tego Proxxona zdecydowanie odradzam, to raczej zabawka. Bicie uchwytu... w takiej tokarce nie powinno się zdarzyć. Ja mam Hobbymata z dawwnego NRD ale uchwyt wymieniłem na bardzo dobry polski Bison.
 
OP
OP
jezyzie

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#45
Pewnie skończy się na czymś takim:
Dane techniczne
Moc silnika: 550W DC jednofazowy
Prędkość wrzeciona: 0-2500 obr./min
Huśtawka nad łóżkiem: 180mm(7.09 ")
Huśtawka nad suportem: 110mm
Średnica uchwytu: 100mm(3.94 ")
Odległość centrów: 350mm(13.78 ")
Otwór wrzeciona: 21mm(0.82 ")
Stozek wrzeciona: Mt3
Konika stożek: Mt2
Przesuw poprzeczny: 65mm(2.53 ")
waga: ok. 40 kg

Tokarka do zakupu.png

Tu jest test podobnego urządzenia:
i następny odcinek.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
jezyzie

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#51
Dzisiaj jestem na etapie dopieszczania tokarki do roli frezarki:
20220207_134006r.jpg

Jednak najciekawsze operacje frezowania w fazie przygotowań, zostały wykonane na wiertarce BG-5157(1050W).
Planowanie powierzchni czołowej imaka dla zamocowania stolika krzyżowego. Wiertarka bez żadnych przeróbek, wyposażona w stół krzyżowy BG-6330 i imadełko. Frez 6 mm. Imak wypionowany i wypoziomowany. Pierwsze przejście środkiem - kierunek od kolumny. W drugiej kolejności boki. Operacja udała się przy minimalnym zdjęciu warstwy materiału:
20220205_124350r.jpg

Następną operacją było wyfrezowanie dwóch pół otworów, dla pomieszczenia śrub mocujących M6x80, zgodnie z dostępnym rozstawem w stole krzyżowym tokarki. Ta operacja również przebiegła bez kłopotów, pomimo zastosowania gorszego freza:
20220205_142318rr.jpg
 
OP
OP
jezyzie

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#52
Dzisiaj pierwsze testowe frezowania za pomocą tokarki.
Luzy na prowadnicach zablokowane. Frez fi 6 mm i drugi fi 12 mm 12P6M5. Obroty ok 300/min. Praca bardzo spokojna bez jakichkolwiek skłonności do wibracji.
20220209_180659r.jpg


20220209_180636r.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#53
A czy dyskusja o tokarkach, frezarkach i innych cudach musi się odbywać w dziale "Tabor" części dotyczącej wielkości H0? Może tak by to przenieść do działu "Techniki modelarskie"...
 
OP
OP
jezyzie

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
#54
A czy dyskusja o tokarkach, frezarkach i innych cudach musi się odbywać w dziale "Tabor" części dotyczącej wielkości H0? Może tak by to przenieść do działu "Techniki modelarskie"...
Dyskusja jak najbardziej może być przeniesiona od postu nr 8 do odpowiedniego działu: "Techniki modelarskie" z prefiksem "Narzędzia".
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 2

Podobne wątki