• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

UMF - modele lokomotyw serii SM48

OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Kanciasta wersja lokomotywy właśnie przyszła z trawialni. Będę ją składał na dniach i od razu wprowadzam do oferty.
Mamy też już matki wózków w TT i H0. Idą waśnie do odlewania.
WP_20160803_20_49_59_Pro.jpg
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
Wreszcie mam czas, by "coś niecoś" napisać. A jednocześnie przedstawić jeden z niedawno przybyłych do mnie modeli.

Jak już Konrad wcześniej pisał, Jego firma niedawno stworzyła miniaturę lokomotywy SM48 w wersji z zaokrąglonymi na krawędziach ścianami, w skali 1:87.

Ja byłem osobą zamawiającą. Chciałem bowiem dołączyć do kolekcji kolejną lokomotywę w malowaniu PKP CARGO. Jedynie tylko nie do końca podobała mi się szczegółowość wykonania przez tę firmę wcześniej wytwarzanych miniatur lokomotywy SM48. Miałem "nieco" zastrzeżeń. Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował wykonawcy przedstawić swoich uwag do modelu wraz z prośbą o poprawę wykonania w modelu dla mnie. Konrad nie miał nic przeciwko, bym swoje uwagi przekazał.

Ostatecznie, wykonałem dokumentację uwag, zawierającą ponad 30 punktów, podzielonych i osobno dotyczących ścian czołowych, bocznych oraz dachu. Plus specyfikacja zamówienia. Konrad dokładnie prześledził moje uwagi i zrozumiał, że wymagam modelu dokładniejszego i bardziej zdetalizowanego niż to, co wcześniej tworzyli. Uwagi dotyczyły bardzo wielu różnych spraw: kształtu i rozmieszczenia niektórych elementów, kolorów malowania detali jak i lokomotywy ogólnie, oznakowania, braków pewnych detali, czy też potrzeby usunięcia czegoś czego nie powinno być. Prosiłem także o jakieś wnętrza kabin, choćby nie bardzo skomplikowane, ale aby były, bo bez nich widok za oknami kabiny jest beznadziejny.

Po pewnym czasie i ustaleniach różnych spraw, model był gotowy. Po pewnym czasie powstały dodatkowo także imitacje wnętrz kabiny. Mój upór w tym temacie opłacił się. Czasami postępy w pracy były w tym wątku prezentowane przez Konrada. W końcu pokazał mi fotki gotowego modelu, bym mógł ocenić czy wszystko co chciałem jest zrobione i ogólnie czy widzę jeszcze jakieś błędy. Okazało się, że niemal wszystkie moje punkty zostały uwzględnione, wyłapałem także kilka drobnych błędów powstałych w trakcie montażu modelu, jakie Konrad na bieżąco podczas rozmowy eliminował. Dodał też od siebie jeszcze kilka drobnych poprawek. Poniżej przedstawiam fotografie modelu w jego ostatecznym wyglądzie.

Mimo, iż nie jestem szczególnym wielbicielem tych lokomotyw w tej wersji wykonania, mimo iż jestem detalistą, oraz mimo iż nie ma modeli idealnych i na pewno coś jeszcze można by tu zrobić lepiej, to ale zdecydowanie jestem z modelu zadowolony bo jest wykonany świetnie. Wszystko bardzo schludnie, równo i czysto. Naprawdę wysoka jakość wykonania. Kolejna ozdoba do kolekcji. Ja zaś po raz kolejny mogę potwierdzić swoją teorię, że każdy, nawet prosty model, jeśli doda mu się nieco detali, od razu zaczyna przyciągać oko. Na poprzedniej stronie są także zdjęcia podobnego modelu, ale wcześniej robionego. Po porównaniu z moim modelem widać naprawdę wielką różnicę.

Po tym co otrzymałem, na pewno będę chciał jeszcze inne wersje SM48 zamówić w UMF. Przy okazji chciałbym podziękować Konradowi za naprawdę miłą współpracę oraz za to, że mojej dokumentacji nie potraktował jako ujmy na swoim honorze, wytykanie błędów, ale wykorzystał ją najlepiej jak tylko mógł, tworząc wspaniały model, czym udowodnił nie tylko mnie ale i innym, że Jego firma potrafi tworzyć naprawdę super modele lokomotyw. Doceniam chęć rozwijania swojej produkcji, a nie udowadnianie wszystkim wokół że jest super i poprawek nie ma po co robić.

A teraz to co większość lubi najbardziej, czyli jak to zwykł Daniel mawiać - "fotenie".
01.jpg 02.jpg

W trakcie wykonywania zdjęć dołączyli dwaj pracownicy - pan Roman i pan Jacek. Wbrew pozorom nie była to dla nich okazja do sfotografowania się z nowo zakupioną lokomotywą, gdyż miewają dosyć olewacki stosunek do kolei. Za to pozwoliło to na ukazanie jak duża jest to lokomotywa, w stosunku do wielkości człowieka.
03.jpg
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
SM48 w wersji kanciastej gotowa. Podobnie jak jej "okrągła" wersja lokomotywa ma stalowe poręcze, uchwyty, klamki, żaluzje. Te ostatnie w wersji otwartej. Na górze przedziału maszynowego żaluzja z ukrytym pod nią wentylatorem w okrągłej obudowie.
Pod ramą komplet zbiorników, zawór rozrządczy powietrza. W kabinie pulpity maszynisty i pomocnika.
Do zbiornika paliwa trafił odlew. Jest komplet wieszaków, uchwytów, korków itd.

Po montażu mogę napisać, że zestaw składa się dobrze. Nie napotkałem problemów. Jest też nowy patent na lutowanie stalowych elementów. Polega na przeszlifowaniu ich dość szorstkim papierem aby narobić rysek. Potem lutuje się gładka nawet cyną ołowiową. Patent dla osób bojących się, że nie dadzą rady przylutować stalowych elementów.

Chętnych na zestawy zapraszam na PW.

Lokomotywa jest w TT. W H0 różni się tylko wielkością. Złożę ją już dla pierwszego klienta.
WP_20160813_14_31_50_Pro.jpg WP_20160813_14_32_03_Pro.jpg WP_20160813_14_32_37_Pro.jpg WP_20160813_14_33_03_Pro.jpg WP_20160813_14_34_14_Pro.jpg WP_20160813_14_36_09_Pro.jpg WP_20160813_14_36_22_Pro.jpg WP_20160813_14_36_43_Pro.jpg WP_20160813_14_37_07_Pro.jpg WP_20160813_14_37_46_Pro.jpg WP_20160813_14_38_27_Pro.jpg WP_20160813_14_39_02_Pro.jpg WP_20160813_14_41_49_Pro.jpg WP_20160813_14_42_11_Pro.jpg WP_20160813_14_46_27_Pro.jpg WP_20160813_14_49_38_Pro.jpg
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Nowe maskownice wózków już odlane. Pierwsze są już pomalowane ale wstawię ich fotki wraz z gotowym modelem. Prezentują się mam nadzieje o wiele lepiej niż Roco. Mocowanie pasujące do korpusów napędowych Roco.
WP_20160921_14_51_47_Pro.jpg WP_20160921_14_51_54_Pro.jpg
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Udało mi się zakończyć SM48 w wersji kanciastej de luxe. Lokomotywa posiada wszystkie polskie światła, dekoder dźwięku, kabinę, stalowe barierki, wszystkie detale typu poręcz, uchwyty, w pełni odwzorowaną ramę, wentylator pod żaluzją itd. Do tego ma już nasze odlewane wózki.

Niestety pokazany egzemplarz ma już swojego właściciela


Po więcej fotek zapraszam do tematu na stronie.

Na razie wersja TT, jest identyczna jak H0. W H0 pokażę niebieską Cargo.
DSC06552.JPG DSC06555.JPG DSC06558.JPG DSC06562.JPG DSC06566.JPG DSC06573.JPG DSC06633.JPG
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
Fajna Konrad, TEM2 mojego projektu wyjdzie niebawem, schodzi się żeby dopracować model ehh :) dopracowuję kabinę maszynisty, podświetlany pulpit i inne detale, w tych pieniążkach musi to być zrobione lepiej niż bardzo dobrze
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Nowa kanciasta wersja SM48 gotowa. Pełna rama, osprzęt, instalacje, stalowe barierki, wszystkie uchwyty, poręcze, kabiny - to już znacie. Z nowości odbłyśniki, własne odlewane z mosiądzu maskownice wózków, oszklone "telewizory", dedykowane kalki PKP Cargo.
Zapraszam do oglądania
DSC06682.JPG DSC06684.JPG DSC06687.JPG DSC06695.JPG DSC06698.JPG DSC06705.JPG DSC06711.JPG
Więcej fotek w temacie u nas na stronie.

ZAPRASZAM DO ZAMAWIANIA ZESTAWÓW, PIERWSZE ZOSTAŁY DZISIAJ WYSŁANE DO ZAINTERESOWANYCH. :)
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
SM48-043 H0 w patynie wg. Freda.
Przyznam, że autor patynowania zaskoczył mnie faktem jak można wyciągnąć niektóre detale tej lokomotywy
:)
Rdzawe zacieki tłumika, pył hamulcowy na wózkach oraz zacieki z paliwa oraz smarów to jedynie ułamek smaczków w tym modelu.
W standardzie wszystkie polskie światła oraz dźwięk.
DSC07898.JPG DSC07901.JPG DSC07904.JPG DSC07905.JPG DSC07907.JPG DSC07909.JPG DSC07910.JPG DSC07911.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
To nie do końca jest tak. Rama w ST48 jest już również mocno zmodyfikowana w stosunku do oryginału. Model mamy już rozrysowany ale cięgle brak czasu na zrobienie blach.
Poza tym czy byli by chętni na taki model oprócz 2-3 osób? Bo jeśli to szkoda czasu. Taki model to masa pracy.
 

Podobne wątki