• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Konwersja SM42 zestaw konwersyjny

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#1
Żarty żartami, a teraz coś na poważnie.
Trwają prace nad zestawem konwersyjnym do SM42 Piko na niskie numery.
Zestaw w planach ma zwierać: blaszkę z elementami fototrawionymi (boki ostoi), 4 wydruki boczków wózków cięższego typu, kalkomanie na ostoję i wydruk "osłony" tłumika? (chyba tak to się nazywa). Planuję żeby jak najmniej ingerować w model, dlatego wciąż usilnie dumam nad kwestią żaluzji.
Czy wersje SM42 z "wąską" i "szeroką" ostoją różniły się wizualnie czymś jeszcze oprócz:
-Ostoja
20190203_104149.jpg

-Żaluzje przedziału "elektrycznego"
20190205_121609.jpg

-Wózki
20190203_110156.jpg

-Klapki na narożach
20190205_121520.jpg

-Osłony tłumika
20190205_122010.jpg

?

W chwili obecnej przerysowałem ostoję do cdr. i pomniejszyłem do skali 1:87. Nałożony próbny wydruk na model uwidocznił szereg nieścisłości modelu/oryginał.
20190206_154438.jpg

Docelowo ostoja ma wyglądać tak:
ostoja.jpg

Czyli trzeba by było trochę spiłować to części przy schodkach i nałożyć blachę. Pokrywki będą jako oddzielne do zamontowania.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#2
Na chwilę obecną ostoja wygląda tak. Udało mi się ją skrócić dopasowując do modelu Piko. Jutro wydrukuję, wytnę i próbnie porównam z modelem.
ostoja.jpg

Czerwony prostokąt to wycięcie pod rozszerzenie pomostu pod kabiną. W modelu dość grubawe.
 
OP
OP
Piotr M.

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#3
Na chwilę obecną wygląda to tak:
20190207_173541.jpg

Teraz będę porównywał co z czym się pokrywa. Jak ktoś dostrzega jakieś nieścisłości, proszę niech wskaże.
Z racji że papier przestaje być odpowiednim medium na tym etapie, czas przerzucić się na blachę. Czy jest ktoś tutaj kto trawi lub zna kogoś kto trawi w miarę od ręki?
 

BartekR

Nowy użytkownik
BGM
Reakcje
26 0 1
#4
Ciekawie ciekawie, sam brałem się za konwersję na tego typu ostoję ale na druku się skończyło. Osobiscie reflektuję na tego typu kit co najmniej w 3 egzemplarzach.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#7
W kwestii żaluzji ja nie widzę rozwiązania bez ingerencji w pudło. Trzeba by 'ścinać' plastik i wklejać w to miejsce wytrawione blachy. A to już grubsza robótka.
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
#12
Dlaczego zatem nie ma śrub w przypadku górnej wersji? Wytrawiłyby się.
Swoją drogą jakość tej trawionki typowa dla firmy w której była robiona. Pozrywane łączniki i odpryśnięty i przyklejony fotopolimer :p
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#13
Czemu tak uważasz?
Pionowe listwy w wariancie dolnym są do zamontowania jeżeli o to chodzi. W górnym nie ma też łbów śrub.
A widzisz, nie zwróciłem uwagę na dodatki, choć jak faktycznie zauważył Ranger można było śruby wytrawić w górnej wersji. Wtedy śruby by wystawały a nie były tylko otwory. Oczywiście jeżeli jest możliwość wytrawienia takich drobiazgów bo nie znam możliwości.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#14
Nie wiem jakie otworki na tej ostojnicy są w projekcie Piotra ( piszę o wersji dolnej ) i czy są to otworki na wylot.
Istnieje możliwość wlutowania w ostojnicę miniaturowych nitów i wówczas ostojnica wyglądała by super.
Pozdrawiam
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
#15
Troche to jednak sztuka dla sztuki by była. Wytrawione nity w tej skali będą wyglądały lepiej, gdyż raczej nikt nie zdoła wlutować tylu nitów identycznie i będzie to widoczne.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#16
Troche to jednak sztuka dla sztuki by była. Wytrawione nity w tej skali będą wyglądały lepiej, gdyż raczej nikt nie zdoła wlutować tylu nitów identycznie i będzie to widoczne.
Piotrek to już rzecz gustu i zdolności tego kto konwersję chce wykonać. Takie malutkie nity można kupić za zachodnią granicą 0,3-0,5 mm.
Nie trzeba ich nawet lutować wystarczy wkleić w przygotowany otworek , lub powklejać kulki do lutowania ( bodajże BGA ) które idealnie odwzorowują nity. A samo powklejanie w przygotowane podczas trawienia otworki nie jest już wielką sztuką.
 

Podobne wątki