• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? SM42 Piko - problem z elektryką

Cerel

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
W dniu dzisiejszym chciałem ucyfrowić moją SM42. Zamówiony dekoder Zimo MX645 przyszedł i został zamontowany. Model pojeździł może 10 minut na centralce Roco. I nagle zwarcie. W analogu jedzie tylko w jedną stronę.
Znacie Panowie może przyczynę problemu, lub może jest ktoś we Wrocławiu znający się na DCC ?
Z góry dziękuję za pomoc.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#4
@Cerel Nie chcę Ci zarzucać, że mogłeś źle podłączyć dekoder - ale MX645 jest też dostępny w wersji bez wtyczki, a wtedy nie można wykluczyć, że jakiś kabel dotknął gdzie nie trzeba... Masz możliwość sprawdzenia tego dekodera z innym modelem, albo sprawdzenia tego modelu z innym dekoderem? Masz dekoder z wtyczką, czy na kablach?
 
OP
OP
Cerel

Cerel

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dekoderzostał sprawdzony i działa w innym modelu bez problemu. Sam model natomiast na oryginalnej zworce jedzie w jedną stronę i świecą światła, w drugą brak jazdy i świateł. Znalazłem też zworke 8pin z jakiegoś modelu brawa i tu o dziwo model jeździ w obie strony, ale światła działają tylko w jednym kierunku.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#7
Schematy są proste.
Jazdę w obie strony i brak świateł w jednym kierunku można wytłumaczyć brakiem lub przerwą (to byłby bardzo rzadki przypadek, dioda przy przeciążeniu raczej dostaje zwarcie) jednej z diod zaślepki. Sprawdź schemat zworki ze schematem z obrazka.
Brak jazdy i świateł w jednym kierunku wskazuje na zwarcie jednej z diod zworki - ale wtedy lok powinien robić zwarcie w torach przy próbie jazdy w kierunku w którym nie jedzie, a o takim objawie nie piszesz. Sprawdź czy wtedy w torach jest napięcie i ile wynosi.
Diody w zworce powinno się dać wymienić / dołożyć.
Możliwe też uszkodzenie elementu na płytce loka, nie mam pod ręka schematu stonki więc tu nie pomogę.

dekoder dcc podłączenie 7 przewodów 2 światła.gif
dekoder dcc podłączenie 8 przewodów.gif
dekoder dcc z gniazdem 8 pin i zaślepką.gif
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.841 86 0
#8
uszkodzenie elementu na płytce loka
Raczej tak, bo kolega pisał, że z dekoderem robi zwarcie. A wtedy zworka nie bierze udziału w eksperymencie.

Ewentualnie sprawdziłbym sam silnik i zmierzył pobór prądu. Zwarcia mogą być też na komutatorze.

Pobór prądu z kół też może powodować problemy. Chociaż niekoniecznie akurat zwarcie.

Każdy element z osobna trzeba sprawdzić, aż do znalezienia uszkodzenia.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#10
Założyciel wątku coś zamilknął.
No więc wracając do pierwszego postu: we Wrocku jest silna grupa z KSK Wrocław - poszukaj ich na forum, może któryś potrafi pomóc.
Ja wprawdzie w stonce jeszcze nigdy nie grzebałem, ale jeśli bliżej nie znajdziesz pomocy to mogę spróbować. Sprzęt i doświadczenie w elektronice posiadam, swoją stonkę dla porównania jak i jakieś dekodery - też.
 
Reakcje
145 30 0
#11
Założyciel wątku coś zamilknął.
Bo pewnie rozwiązał problem i jak to bardzo ale to bardzo często bywa nie napisze jak. Nagminna praktyka, dlatego odcinam się od for i portali społecznościowych. To jest chyba ostatnie w jakim jestem aktywny ale i to się pewnie zmieni.

Zupełnie inaczej było jak Internet mieli nieliczni, teraz to taka sieczka, że aż strach. Nie dalej jak wczoraj na FB była "porada", że nie da się zrobić owalu w zestawie torów PIKO z łukami R2. Napisało to dwóch "ekspertów". ŻENADA! Jak się nie jest pewnym wystarczy napisać "Wydaje mi się" itp a nie "Nie da się".
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 14
DCC 0
DCC 63
DCC 3
DCC 6

Podobne wątki