• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

SM 42 od UMF by PADO

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#21
Ponieważ trochę kooperuję z Szymonem w sprawie ostatecznej wersji Stonki 1:220, która ma być mieszanką wytrawionej ramy, gotowych wózków Marklina oraz wydruku 3D to powróciłem do pracy z Waltem nad wydrukiem skorupy. Punktem wyjścia jest wersja 1.0. która jest niedoskonała (szczególnie lokalizacja kabiny). Ale żeby widzieć wszystko dobrze buda ta została pomalowana i specjalnie poza umyciem nie podlegała żadnej obróbce (szlifowanie) by zobaczyć jakość druku ze Shapeways. Wygląda to tak:

Buda1.jpg

Buda2.jpg

Buda3.jpg

Buda4.jpg

buda5.jpg
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#23
No jak na wydruk i pomalowanie surowego modelu to prezentuje siè bardzo fajnie. Myślę że jakby ją podrasować troszkę papierem ściernym tu i tam to będzie to świetna alternatywa dla nieumiejących lutować całych modeli. Czekam Pawle na dalsze relacje w sprawie korekt "karoserii" stonki :)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#24
Teraz trwa praca wirtualna. Po pierwszym zestawie uwag wygląda to tak:

SM42-general.jpg

Nastąpiła korekta lokalizacji kabiny i przygotowanie modelu pod montaż fototrawionej siatki wentylatora oraz poręczy przy drzwiach do zrobienia z drutu. Będzie opcja wyboru obudowy tłumika (kanciasty czy zaokrąglony od przodu) oraz dwóch różnych kształtów kominka. Ponadto można będzie też pójść w SP42 - wybierając inny dach (dwa wycięcia) i dodając obudowę zlokalizowaną za kabiną. Są też bufory "dla leniwych" - bo jak widzieliście będzie tez opcja tanich w wykonaniu metalowych buforów bazujących na szpilkach.

To nie jest jeszcze wersja do wydruku - będą kolejne poprawki. Jak na razie nie jest jeszcze zamknięta kwestia reflektorów które powinny znaleźć się na pomostach lokomotywy.
[DOUBLEPOST=1488266093][/DOUBLEPOST]
Rozważałeś użycie "gładkiej" budy i uzupełnienie jej el. fototrawionymi ( drzwiczki, żaluzje)?
Nie wykluczamy takiej opcji jak już zostanie domknięta kwestia projektu bazowego 3D - odchudzenie go tak by wkleić fototrawionki. Zobaczymy - jak napisałem wyżej - już w tym kierunku idzie myślenie o siatce wentylatora.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#25
Byłaby możliwość stworzenia tego projektu w skali 1:120? Chciałbym poskładać "stonkę" w TT-tce ale na blachy brak mi umiejętności a wydruk byłby super :)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#26
Byłaby możliwość stworzenia tego projektu w skali 1:120? Chciałbym poskładać "stonkę" w TT-tce ale na blachy brak mi umiejętności a wydruk byłby super :)
Tego nie wiem - oczywiście można poprosić ale:
Walt projektuje w Z i N - inne skale nie są jego domeną
Całość oznacza też ramę z blach, dodanie jakiś wózków i pracę nad silnikiem - no chyba, że jest jakiś dawca który zadziała bez przeróbek.

Oczywiście musimy w pierwszej kolejności domknąć temat naszego "Zetkowego" modelu.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#27
Tego nie wiem - oczywiście można poprosić ale:
Walt projektuje w Z i N - inne skale nie są jego domeną
Całość oznacza też ramę z blach, dodanie jakiś wózków i pracę nad silnikiem - no chyba, że jest jakiś dawca który zadziała bez przeróbek.

Oczywiście musimy w pierwszej kolejności domknąć temat naszego "Zetkowego" modelu.
Dawca w TT to nie problem. Wszystkie BR110 i pochodne.
Wydaje mi się że najłatwiejszą alternatywą by było buda z wydruku reszta detali z blaszek do przyklejenia.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#28
Dawca w TT to nie problem. Wszystkie BR110 i pochodne.
Wydaje mi się że najłatwiejszą alternatywą by było buda z wydruku reszta detali z blaszek do przyklejenia.
Nie mam modeli TT. U nas też dawca niby był (BR212 - to co do bryły praktycznie to samo co 110) ale... problemem jest lokalizacja kabiny i w skali 1:220 silnik który wykorzystywał szersze miejsce w kabinie. Jak damy skorupę Stonki to robi się problem bo ten silnik już nie wchodzi w węższe od kabiny przedziały silnikowe - w efekcie trzeba wstawić inny silnik .... i tak się zaczyna cała kołomyja która prowadzi do takich założeń jakie mamy obecnie: oryginalne wózki, rama trawiona, silnik - dobrany pod temat i buda 3D.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#31
Panowie zrobić taką wersję w TT to też nie problem. Wojtku jak tylko dostarczysz blaszki od UMF i dawcę napędu to popatrzymy do środka. Ja póki co w to nie zainwestuje. Najpierw chcę doprowadzić do końca Zkowy model a potem myślałem o Nkowym.
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
#32
Najpierw chcę doprowadzić do końca Zkowy model a potem myślałem o Nkowym.
I o to chodzi, i o to chodzi! Bardzo prawidłowa kolejność według mnie :D Trzymam kciuki!!!(y)

PS. Każda cena konkurencyjna (i rozsądna) względem 2900 zł za kompletny model ;) będzie dla zachętą do powiększenia zbieractwa :)
 
Ostatnio edytowane:

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#33
Panowie zrobić taką wersję w TT to też nie problem. Wojtku jak tylko dostarczysz blaszki od UMF i dawcę napędu to popatrzymy do środka. Ja póki co w to nie zainwestuje. Najpierw chcę doprowadzić do końca Zkowy model a potem myślałem o Nkowym.
Mam i dawcę i pełne blachy (tzn cala buda z blachy) więc pewnie sie za to kiedyś zabiorę. Czekają na swoja kolej.
Natomiast zobaczymy jak wyjdzie mi wydruk ST43 i wtedy będzie wiadomo czy jest sens sie zabierać za stonkę w druku .
A może do tego czasu jakaś duża firma w końcu wypuści ten model w ludzkich pieniądzach...
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#34
Koledzy wy tu gadu gadu o stonce w innej skali, a ja chcę ukończyć najpierw tą w Z ;) Korzystając z odrobiny wolnego czasu na urlopie, dostosowałem projekt elementów 3D do nowo zaprojektowanej ramy na jaką czekam od Konrada z UMF.
Póki co to prezentuje sie to tak.
18-korekty modelu elementów do ramy cz1.jpg

19-korekty modelu elementów do ramy cz2.jpg

Jak wszystkie elementy (łącznie ze mną :LOL:) będą na miejscu w domu to zdam relacje ze składania tych puzzli w całość . Mam nadzieję że poprawek już nie będzie żadnych ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#38
JEST NADZIEJA:LOL:

Wczoraj doszła odcKonrada UMF wytrawiona ostoja i rama (po koretach). Poskładanie tych dwu elementów łącznie zajęło mi z 30 minut (nie msm zaginarki do blaszek).
20170311_101301-1.jpg
Po tej szybkiej obróbce okazało się że moje wydruki nie wchodzą w ramę z luzem. Po przeszlifowaniu otworów pilnikiem (z 5 min) wszystko wchodzi i pasuje jak należy.
20170311_101316-1.jpg

20170311_101343-1.jpg

20170311_101400-1.jpg

od dołu widać miejsce na nakrętki celem skręcenia wieszaka z łożem tak jak w mafklinowskim modelu. Nakrętki schowałem w ramę aby nie wadziły wózkowi.
20170311_101412-1.jpg

niestety przeoczyłem jeden otwór w wieszakach na wózki. Po analizie spasowanie silnika i łoża czekam na skorygowane wydruki. I testy napędowe.
Całość po złożeniu wygląda tak i nawet wydaje się że ma dobrą wysokość.
20170310_222512.jpg

niebawem cd. Mam nadzieję że się uda.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#39
No to buda (projekt) po kolejnych poprawkach i uzupełnieniu o reflektory. Pewnie za chwilę pójdzie do pierwszego wydruku:

SM42-Walter3.png
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
#40
Podoba mi sie ten wasz projekt stonki chociaż w tej skali nie działam. Zastanawiam się tylko czy model nie będzie miał zbyt małej masy, która jak wiadomo może mocno poprawić właściwości jezdne, szczególnie w modelach robionych warsztatowo gdzie spasowanie części nigdy nie jest idealne jak w modelach fabrycznych. Może warto rozważyć opcję budy odlanej z mosiądzu, ja robię wiele części w ten sposób do moich modeli w H0e. Na fotce wózek wagonu. Mógłbym wam też zaoferować odlanie balastów z ołowiu, macie już wydruki więc zrobienie formy byłoby proste. Jeśli na model byłoby kilkunastu chętnych to może się już opłacić.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 50

Podobne wątki