• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Skoda 706 MTC 5 lux

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#1
Witam wszystkich.
Z racji iż wieczory mam coraz dłuższe i czasu po pracy więcej postanowiłem zbudować swój pierwszy model samochodu.Postawiłem na model z tytułu wątku gdyż moja epoka kolejowa to 3 i 4 , chciałem auto które będzie pasować do czasów PRL-u.Na zdjęciach przedstawiam jak ma wyglądać i w tym miejscu będę wdzięczny za pomoc.
Czy klej typu "kropelka" będzie odpowiedni?
I czy ktoś mógłby pomóc mi w doborze koloru i marki farb?
Model jest z żywicy. Lepsze olejne czy akryle? Czy to nie ma znaczenia na samochodzie? Mam doświadczenie z domkami ,modułami itd. ale z samochodami prawie zerowe a chciałbym ,żeby model wyszedł naprawdę dobrze.
Kolory będą takie jak na zdjęciu , czy ktoś jest w stanie określić w miarę zbliżone kolory. Najlepiej może numer farby, bo co wejdę na inny komputer,tablet czy telefon ten kolor mi się wydaje inny.Biały to to niejest raczej tylko jakaś kość słoniowa, farbki będę kupował przez internet więc to mnie najwięcej boli że spiernicze model. Gdyby ktoś pomógł będę bardzo wdzięczny.
Jak ruszę z modelem będę wszystko opisywać w tym wątku.
imgres.jpg
mmb17430.jpg
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#2
Witam,

ponieważ samochodowe klimaty PRL-u nie są mi obce, postaram się odpowiedzieć.

Resinovky od MM Brno są dość porządnie wykonane i jest szansa że obejdzie się bez szpachlowania - ale radziłbym wstępnie złożyć model na sucho i sprawdzić pasowania i ogólne proporcje.

Do żywicy jedynym chyba klejem jest cyjanoakryl (kropelka, super glue) z tym że najlepiej kupić większe buteleczki (Wamod lub Joker) i różne gęstości - rzadki do penetracji szczelin i średni lub gęsty do nakładania wykałaczką.

Nie wiem, czy masz aerograf. Jeżeli nie, polecam podkład https://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Farba-podkladowa-w-sprayu/3524 (absolutnie niezbędny na żywicę) i lakiery akryle http://www.polexpo.com.pl/list,2_2_2_12_73.html. Kolorystyka - nie pamiętam takiego malowania z polskich ulic, ale nie znaczy to ze go nie było. W niedawno wydanym modelu Brekiny góra kabiny jest wyraźnie kremowa, więc strzelałbym RAL 5015 i 3020 a podwozie można zostawić w szarości podkładu.

Powodzenia. Czekamy na zdjęcia (y)
 
OP
OP
Iguanabrat

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#3
Odlew jest naprawdę bardzo ładny. Tak jak piszesz najpierw będę pasował elementy. Aerograf mam i chciałbym nim malować. Jakieś doświadczenie mam,choć zawsze stosowalem farby matowe tutaj bardziej będą w połysku.
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#4
W zasadzie zanim zaczniesz cokolwiek robić to najpierw sprawdź czy masz wszystkie elementy. U tego producenta zdarza się, że czegoś brakuje. Tak jak pisał Daniel ten kit jest bardzo dobrej jakości ale w razie gdyby jakieś części były mocno wygięte to możesz spróbować naprostować w gorącej wodzie.
Druga bardzo ważna rzecz, to polecam poświęcić ze dwa dni na przeglądnięcie całego działu modelarstwo. Pozwoli Ci to na uniknięcie setek pytań.
Pamiętaj że oczywiście możesz ale wcale nie musisz użyć schematu malowania z pudełka. Poszukaj w internecie zdjęć i informacji. Możesz mieć wtedy jedyny i zupełnie niepowtarzalny model.
Z czasem możesz próbować mieszać kolory. Ja rzadko używam gotowych, ok. 80-90% miksuję samemu
Z farb do aerografu polecam Mr Color ( uwaga śmierdzi niemiłosiernie) lub Tamiya.
W Skodach 706 z MMB zwróć szczególną uwagę na ustawienie przednich kół w stosunku do kabiny.
Przy odcinaniu większych elementów z nadlewów staraj się najpierw odciąć je z grubsza piłką z drobnymi ząbkami, bo przy samych szczypcach żywica lubi pękać.

To był chyba mój drugi model jaki robiłem. Jak będę w domu to sprawdzę, bo prawdopodobnie mam zdjęcia krok po kroku jak go składałem. Jak chcesz to Ci je mogę wysłać.

Powodzenia
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#5
A może pokazałbyś te zdjęcia na forum? Był taki etap, że miałem nakupowane sporo czeskich kitów i dość długo nie miałem odwagi się za nie zabrać. Jeżeli jest tu takich więcej Twoje doświadczenia będą bardzo pomocne.
 
OP
OP
Iguanabrat

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#6
Elementy wszystkie są , nic nie brakuje.
Spokojnie , pytań za wiele zadawał nie będę , forum samochodowe śledzę dość długo.Co do koloru to jeszcze zastanawiam się żeby zamiast czerwonego użyć niebieski ,bo takie malowania też były.Nie chcę stworzyć jakiejś "pstrokacizny" ( fikcji ). Chodzi mi o kolor w jakim wychodziły z fabryki.
Kolorów raczej nie będę sam mieszał , jak za mało umieszam to już identycznego koloru nie dorobię. I mam złe wspomnienia z mieszaniem kolorów,to trzeba umieć i się trochę na tym znać.
Jak masz zdjęcia to możesz wrzucać nawet do tego wątku.
 

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#7
A może pokazałbyś te zdjęcia na forum? Był taki etap, że miałem nakupowane sporo czeskich kitów i dość długo nie miałem odwagi się za nie zabrać. Jeżeli jest tu takich więcej Twoje doświadczenia będą bardzo pomocne.
Elementy wszystkie są , nic nie brakuje.
Spokojnie , pytań za wiele zadawał nie będę , forum samochodowe śledzę dość długo.Co do koloru to jeszcze zastanawiam się żeby zamiast czerwonego użyć niebieski ,bo takie malowania też były.Nie chcę stworzyć jakiejś "pstrokacizny" ( fikcji ). Chodzi mi o kolor w jakim wychodziły z fabryki.
Kolorów raczej nie będę sam mieszał , jak za mało umieszam to już identycznego koloru nie dorobię. I mam złe wspomnienia z mieszaniem kolorów,to trzeba umieć i się trochę na tym znać.
Jak masz zdjęcia to możesz wrzucać nawet do tego wątku.
Odpowiedziałem na szybko i po zamieszczeniu posta zorientowałem się (wstyd mi się przyznać:X3:), że pochwaliłem czymś czego nie zrobiłem. Coś mi się popiórkowało bo na początku tego roku robiłem podobną, starą, "wąsatą" Skodę 706 z plandeką od MMB a niedługo potem Liaza JMPK z dokładnie taką samą zabudową jak w Skodzie Lux. Ten model za który się zabierasz czeka jeszcze na półce na swoją kolej. To nie zmienia jednak faktu, że te modele są dosyć podobne do siebie a trochę zdjęć z budowy znalazłem.
Nie ma chyba jednak sensu śmiecić Ci wątku i wcinać się z moim modelem i innym typem samochodu? jak chcesz to prześlę Ci te zdjęcia na priv. a jeżeli ktoś jeszcze byłby zainteresowany to mogę to zamieścić w moim warsztatowym temacie.
 
OP
OP
Iguanabrat

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#8
Jestem aktualnie na etapie przygotowań do malowania elementów podkładem, wycięcie i obszlifowanie z dopasowaniem zajęło mi jakieś 3 godzinki. W wekend dam fotki.Zastanawiam się jeszcze nad malowaniem czy czasem nie będzie niebieska.
 
OP
OP
Iguanabrat

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
#9
Jako ,że znalazłem chwilkę , i mam wolny komputer kilka słów o modelu.
Model skończyłem w styczniu niestety, jakieś tam zdjęcia robiłem w trakcie ale syn sformatował mi kartę w aparacie więc są tylko fotki modelu gotowego.
Ogólnie to mój pierwszy samochód ,gdyż chciałem się sprawdzić w tej branży.;) Odlew wykonany na prawdę bardzo dobrze , jedyne porównanie jakie mam co prawda to domki z plastiku ale wszystkie części po delikatnym szlifie pasowały prawie idealnie. Może tylko rama podwozia lekko w łuku (taka łyżwa)
Ogólnie składa się bardzo przyjemnie.Błędy jakie popełniłem to głównie podczas malowania. Użyłem niebieskiej farby która była matowa, więc mówię "co tam prysnę lakierem bezbarwnym" a ,że miałem taki samochodowy w sprayu który używam do zieleni na modułach ,to użyłem:ROFL: Stał w temp około 25 stopni, kilka dni,wstrząsałem go z 10 minut. Jak pomalowałem zauważyłem ,że bardzo "pluł" Jednak aero daję piękną mgiełkę i tego efektu by nie było. No to kupiłem do aero i pomalowałem ale wydaje mi się ,że trochę za grubo ale mi to nie przeszkadza.
Jeszcze parę rzeczy poprawię opony, lampy ,trochę patynki i jak na mój pierwszy raz myślę ,że najgorzej nie jest tak w skali 1-10 myślę ,że 5 bym dostał.:cool:
Aha. Wycieraczek nie ma bo jedna była uszkodzona a z drugą nie miałem cierpliwości....złożenie tego modelu pokazało mi ,a właściwie uświadomiło ,że to trudna branża modelarska.Nie ma tu miejsca na pomyłki i błędy.Sklejając domek jak okno jest krzywo to można powiedzieć"taki murarz to robił" w samochodach musi być "cacy" każdy błąd od razu widać.
Nabrałem dużego szacunku do modelarzy samochodowych ,to co robi np: adamwyt jest poza moim zasięgiem ,trzeba mieć ten dar.
IMG_0097.jpg
IMG_0099.jpg
 

Załączniki

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#10
Bardzo ładnie jak na pierwszy żywiczny samochód. Teraz już wiesz czego się spodziewać po tych zestawach. Powodzenia
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.548 386 20
#11
Kawał fajnego modelu zrobiłeś. Zwróć tylko uwagę kierowcy, bo jeździ tak, że pogiął lusterko... ;)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.760 301 15
#12
bardzo fanie wyszła ta skodzina...
osobiście to pokombinowałbym ze skrętnymi kołami, a najlepiej zapakowałbym jej silnik i akumulator. Potencjał ma, by ożyć.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 5
W robocie 29

Podobne wątki