• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

sklejka

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
#1
- substytutem owej sklejki w skali H0 według mnie jest PAPIER w danym kolorze swoim naturalnym . Mnóstwo jest wszelkiej grubości i gotowca jeśli "chodzi' o kolor drewna owych "sklejek" ,. - papier malujemy - matowym lakierem bezbarwnym nitro i mam/y sklejkę H0.Słupy wycięte laserem ze sklejki dla siebie - ja nie brrr- owszem , ale jak się człowiek śpieszy i "robi " scenografię gdzie i tak nikt na to nie spojrzy - to tak , tak , tak, tak.
 

Mariusz C

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Hoart napisał(a):
- substytutem owej sklejki w skali H0 według mnie jest PAPIER w danym kolorze swoim naturalnym . Mnóstwo jest wszelkiej grubości i gotowca jeśli "chodzi' o kolor drewna owych "sklejek" ,. - papier malujemy - matowym lakierem bezbarwnym nitro i mam/y sklejkę H0.Słupy wycięte laserem ze sklejki dla siebie - ja nie brrr- owszem , ale jak się człowiek śpieszy i "robi " scenografię gdzie i tak nikt na to nie spojrzy - to tak , tak , tak, tak.
Bardzo ciekawa teoria :shock:
A ja tępa masa do dzisiaj myślałem ,że najlepiej wygląda drewno drewniane .
A tu się okazuje jednak że nie ,że papierowe drewno jest lepsze ;)
Jak uzyskasz taki sam efekt z papieru ,to pochylę czoła ,
a jak nie, to śmiem twierdzić że bajki opowiadasz i ludzi w błąd wprowadzasz.
 

Załączniki

Mariusz C

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Hoart napisał(a):
można zbliżenie podłogi wagonika?
Proszę bardzo, ale już inny typ platformy ,lekko postarzony z uwidocznieniem obsypu rdzy od kłonic .
Patyna wykonana na bazie naturalnych minerałów .
Ja pokazałem drewno drewniane ,teraz Ty pokaż drewno kartonowe :roll:
Jakość fotek jest taka sobie ,sztuczne światło ale coś tam widać .
 

Załączniki

Trurl

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Jak się stosuje naturalne drewno, to słoje drewna nie są
w skali. Dokładnie taki sam problem występuje podczas
modelowania pokładów drewnianych statków i okrętów.
 

Mariusz C

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Trurl napisał(a):
Jak się stosuje naturalne drewno, to słoje drewna nie są
w skali. Dokładnie taki sam problem występuje podczas
modelowania pokładów drewnianych statków i okrętów.
Umiejętność polega na doborze odpowiedniego drewna lub sklejki ,gdzie słoje są mało widoczne ,albo praktycznie nie występują wcale ,a drewno spostrzegane jest jako jednolita masa .
Osobiście to ja wolę naturalne deski nawet z przeskalowanym słojem ,jak papierowe bez słoju
W moich poszukiwaniach nie znalazłem materiału który by lepiej imitował drewno od drewna .
Czekam na przykłady mojego błędnego zdania . :roll:
 
OP
OP
H

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
#7
Zatem Twoim ideałem jest druga wersja podłogi platformy , której to masz zaszczyt być autorem w swojej osobie, jeżeli tak , to super .Teraz kolej na mnie , pokażę to na przykładzie działania podtytułem " odeskowanie podłogi i burt zabytkowej węglarki W38" **mojego modelu z moich zbiorów .Z deskami przechodzimy do tematu "drewno" .
postskriptum- sprawa występowania sklejki w prawdziwej kolei z tego co ja wiem , to rzecz sporadyczna , z wyjątkiem wagonów krytych , towarowych , dwuosiowych , amerykańskich składanych w Anglii dla korpusu transportu , a po wojnie w dużej ilości dostarczone Polsce w ramach pomocy odbudowy-(UNRRA) a miały owe wagony właśnie poszycie ścian bocznych z owej sklejki prawdziwej , zastępowane poszyciem deskowym podczas remontów kapitalnych, może jakieś inne przykłady ktoś zna ?
**fotka W38 w Taborze pt. "Tabor PTK Chrobry"
postskriptum - autor Mariusz C . -cytat/ fragment "Umiejętność polega na doborze odpowiedniego drewna lub sklejki ,gdzie słoje są mało widoczne ,albo praktycznie nie występują wcale ,a drewno spostrzegane jest jako jednolita masa .
Osobiście to ja wolę naturalne deski nawet z przeskalowanym słojem ,jak papierowe bez słoju " koniec cytatu fragmentu.
 

Mariusz C

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
Mariusz C napisał(a):
Czekam na przykłady mojego błędnego zdania
ale dla scisłości- o drewnie, czy o sklejce mowa?
bo jednak jedno i drugie mocno się różnią.
jeżeli jednak o sklejce, to nie spotkałem się z efektem, który by bardziej do mnie przemawiał niźli to:
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=26570#p26570
To nie jest przykład przeskalowania słoja ,w zastosowanych materiałach do modelarstwa kolejowego ,wykopałeś coś skrajnie odmiennego jako przykład .
I trzeba by być prawdziwym tępakiem ,żeby taki rodzaj sklejki zastosować na podłogę do wagonu .
Przykłady poprawnego doboru materiału pokazałem powyżej na zdjęciach ,
czy tam widać przeskalowany słój :?: .
Drewno zawsze pozostanie drewnem ,i nie wiem jak byście kombinowali to nie zastąpicie
niczym efektu wizualnego oryginalnego drewna.
 

Mariusz C

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Kamil Feliks Sztarbala napisał(a):
Mariusz C napisał(a):
żeby taki rodzaj sklejki zastosować na podłogę do wagonu
a to podłogi wagonów są ze sklejki?
Wiesz w takiej dyskusji zawsze się znajdzie jakiś filozof co ma swoje zdanie ,to normalne .
Zrób i pokaż coś z innego materiału co będzie wyglądało lepiej od drewna a potem sobie pogadamy.
Teraz to jest jałowa dyskusja .Tylko pokaż swoje ,a nie wyszukaną fotę z netu .
 
Reakcje
0 0 0
#12
ja nie rozumiem o co ci własciwie chodzi- o zwykłą pyskówkę? nie ma sprawy- to lubię. czy może jednak o techniki modelarskie?

spytałem czy dyskusja tyczy sie sklejki czy litego drewna.

lite drewno- rzecz gustu- ja wolę malować odpowednio przygotowany plastik, inni wolą naturalne drewno. papier, czy karton wogóle mnie nie przekonują- ale ja, najzwyczajniej w świecie, nie lubię tego materiału

natomiast jezeli chodzi o sklejkę- na co wskazywał by tytuł wątku, to jakoś twój jazgotliwy bełkot nie przekonał mnie, że efekt jaki można uzyskać dzięki kalkomanii można zdyskredytować innymi technikami..
 
OP
OP
H

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
#13
O SKLEJCE wątek wziął się z przypadku ( o naszej "bohaterce"- sklejce wspomniał sam Mc , ze On se wytnie słupy ze sklejki.
Opowiedziałem jak ja wyobrażam sobie ów materiał - jakim jest sklejka w skali 1:87.Nie dodałem tylko , że" prawdziwy" efekt takiego materiału będzie dopiero wtedy , gdy cienki jak cholera papier skleimy ze sobą (dwie ,trzy warstwy)wszystko mini cienkie -skalowe(1:87) i właściwe dopiero wtedy mogę powiedzieć , ze to...sklejka H0.Sam papier to dokładnie rzecz biorąc - substytut płyty pażdzierzowej, wiórowej , pilśniowej , omdf , etc i tak dalej....
Natomiast poszyciem podłóg platform amerykanckich (pokazanego przez MC) jest materiał o nazwie-fornir .To forma najcieńsza drewna jako materiału litego do zadań specjalnych, fornir klejony ze sobą daje efekt tak zwanej sklejki.
Ja fornir traktuję jako drewno w skali (1:1) jak najbardziej do różnych celów , natomiast w mojej bajce H0 - takie coś jak prawdziwy fornir i drewno nie występuje . W moim świecie zabawy osiemdziesiąt siedem razy zmniejszonej jest wyjątek - szalunki budowlane z zapałek .
 
OP
OP
H

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.970 6 0
#14
W podłodze platforMy powstał Ciekawy paradoks , mianowicie , z "jednej strony" deski wycyklinowane i pomalowane na wysoki połysk lakierem bezbarwnym , ów wagon jako wartość kolekcjonerska przez takie coś - wysoka dla "łapiących " się na takie zabiegi i "pewniak" w zapasie kolekcjonerskim długotrwałym na okres być może wieloletniego zabezpieczenia , z "drugiej strony" nadefektowne ordzewienia BRUD EKSPLOATACYJNY. Rudość rdzy z kłonic i czarna patyna dziurek mocujących wsiąkła dalece , została specjalnie dla bajeru oczu kunsztu mozołu w jasnym i na białym (pożółkł od ) jak śnieg fornirze - a z jakiego drzewa to drewno ( ten fornir)?
kilka desek patrząc od prawej strony , ma niekonsekwencje w rytmie logiki mocowania do konstrukcji ramy
 
Reakcje
0 0 0
#20
Darek W napisał(a):
ale sklejke tez tak mozna
sklejke tak spreparowac czy w ten sposób osiągnac imitację sklejki?
bo w pierwszym przypadku, to bym raczej fornir, nie sklejkę obrabiał, a w drugim, to jednak nie ta metoda.. sklejka ma charakterystyczne usłojenie, no i gładka jest- trzeba by całą fakturę niezbędną do malowania zalac lakierem bezbarwnym dla wyrównania.. kalkomaia lepsza jednak

pytanie tylko, do czego 'goła' sklejka na makiecie? do krzesełek w miniaturze szkoły, czy budynku? chyba że taka namoknięta, rozwasrtwiajaca się, na kurniku na przykład, czy komórce.. ale to nie papier a folia aluminiowa.. bardziej plastyczna