• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sklejane - mafo

OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
Dzięki koledzy. Te fotki jak i ten schemat mam. Nic mi to nie rozjaśnia, dlatego w modelu postanowiłem zrobić coś, do czego będzie można przykleić koła i jednocześnie nie będzie tego widać. Pozostaje sprawa widocznych osłon, ale nie będę ich robił otwieranych, tylko będą przyklejone na stałe. Teraz pozostaje tylko kwestia, czy robić je bardziej filigranowe, np z profilu polistyrenowego, czy zostawić takie... Myślę, że sprawa się wyjaśni po pomalowaniu podkładem. Jak się zawezmę, to zrobię ten stelaż przykręcany na śrubkę (jak taką mikroskopijną znajdę), żeby można było go w razie czego wymienić... :)
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
Tu kilka fajnych fotek z epoki , przy okazji polecam kanał , super foty :)
Wielkie dzięki Marcinie za filmik. (y) Sporo ciekawych fotek.

A ja walczę dalej. Teraz „zawiasy” siodła. W wyciętym elemencie grubości 2mm nawierciłem otwór pod bolec średnicy 1mm (bolec robię z drutu kupionego w jakimś markecie budowlanym), doklejam uszko pozyskane z tego Stara,

Star 25 na C25 1-43 025.jpeg


Star 25 na C25 1-43 026.jpeg



Teraz przymiarka na sucho

Star 25 na C25 1-43 027.jpeg



I kleimy

Star 25 na C25 1-43 029.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
Prace nad Starem idą niestety pod górkę, bo oczywiście musi się wydarzyć coś niespodziewanego i niestety, w trakcie obróbki element zaliczył kilka razy bliski kontakt z podłogą, no i się trochę rozkleiło… :mad:
Chyba nie do końca dobrze posmarowałem klejem… :niepewny: Ale nie ma tego złego… Trzeba było wzmocnić połączenie kołkami z pręcika polistyrenowego, no i potem szlifowanie, szpachlowanie, i wreszcie element gotowy do malowania…

Star 25 na C25 1-43 031.jpeg

Star 25 na C25 1-43 032.jpeg


W międzyczasie walczę z felgami. Standardowa procedura, którą stosuję od wielu już lat, czyli płyn hamulcowy R-3 i kąpiel.
Po kąpieli znów zonk… :mad: :cenzura: Dwie felgi wyszły całkiem dobrze, a pozostałe się zrobiły jak po dekupażu. Szok. :eek:o_O:cenzura:

Star 25 na C25 1-43 035.jpeg

Star 25 na C25 1-43 036.jpeg



Pozostaje praca ręczna i mozolne zmywanie.
I tu UWAGA!… plastik, z którego zrobione są felgi nie lubi zmywaczy i po kilkunastosekundowym kontakcie zaczyna się rozpuszczać. Także praca zmywająca lakier musi być bardzo ostrożna i polecam częste płukanie, żeby zminimalizować uszkodzenia plastiku.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
Nierówna walka z felgami wreszcie zakończona, dodatkowe elementy dorobione, to czas zmienić specjalność na lakiernika. ;)
Najpierw podkład (do malowania załapała się też skrzynia z ZIS-a),

Star 25 na C25 1-43 034.jpeg




A teraz lakier. Szary do poprawki - chyba za rzadką farbę zrobiłem. Czarną farbę wziąłem błyszczącą, ale jakoś nie do końca podoba mi się ten błysk, szczególnie na felgach

star-25-na-c25-1-43-037.jpg
Star 25 na C25 1-43 038.jpeg




No to przemalowanie na czarny satynowy.

Star 25 na C25 1-43 040.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
Moim skromnym zdaniem nie lepiej całą ramę złożyć i ją wtedy pomalować ,wtedy elementy ze sobą się lepiej sklejają :) mniej zużywa się lakieru .
Pewnie masz rację. Ale ja jakoś bardziej wierzę w spoinę z kleju niż w dodatkowe wzmocnienie farbą. Ale... następnym razem spróbuję tej metody.
 

Driver

Aktywny użytkownik
Reakcje
260 1 0
Pewnie masz rację. Ale ja jakoś bardziej wierzę w spoinę z kleju niż w dodatkowe wzmocnienie farbą. Ale... następnym razem spróbuję tej metody.
Nie chodziło mi o wzmocnienie spoiny farbą ino o to że elementy nie malowane lepiej się kleją ze sobą i łączenie jest wtedy mocne, później wszystko pomalować na dany kolor. Chyba że ty zdzierasz farbę przed klejeniem ale później to miejsce znów malujesz.
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
Jeszcze nurtował mnie problem dziur w tylnej ścianie kabiny po montażu koła zapasowego oraz czarne ślady po odcinaniu na gorąco przez DeA bolców z felgi, które są widoczne obok otworów.

Star 25 na C25 1-43 048.jpeg



Nie mam takiego koloru lakieru, żeby zamalować te ślady i dziury w kabinie, to wymyśliłem taką tapicerkę na tylną ścianę

Star 25 na C25 1-43 049.jpeg
Star 25 na C25 1-43 050.jpeg
 
OP
OP
mafo

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.915 386 20
W międzyczasie zabrałem się za ZIS-a. Skrzynia już przeszlifowana, poszpachlowana i pomalowana, a teraz powstaje podłoga. Postanowiłem zrobić ją z desek i bawię się w stolarza. ;) Oczywiście deski są z forniru...

ZIS podłoga 01.jpeg


ZIS podłoga 02.jpeg



Jeszcze trochę bejcy, żeby przyciemnić te jasne części desek

ZIS podłoga 03.jpeg



Jak już przerabiam skrzynię, to przydałoby się zrobić coś w kabinie.

ZIS wnętrze kabiny.jpeg



Chciałem pomalować zegary na desce rozdzielczej, a tu zonk… Deska rozdzielcza jest przynitowana do kabiny… :mad: No super zarąbiste ułatwienie dla przerabiających modele… :cenzura::cenzura:
Nie mam za bardzo czym rozwiercić tych nitów, to w takim razie muszę ciąć plastik, a potem będę doklejać…

ZIS kabina od spodu.jpeg


ZIS deska rozdzielcza.jpeg



Plastiki podmalowane, a w międzyczasie poprawione reflektory, które świeciły w niebo i no i poprawione mocowanie skrzyni na krzywej ramie. Zatem można kleić i składać…

ZIS 02.jpeg



Więcej zdjęć przerobionego modelu można zobaczyć tu-klik
 
Ostatnio edytowane:

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
Super wyszła Ci ta przeróbka na wersję „ Lux”
Bardzo mi się podoba w takich kolorowych barwach. To robiłeś opierając się na jakiejś podstawie czy to Twoja własna wizja twórcza? Bo o ile ja sobie przypominam to w cywilu był głównie eksploatowany sprzęt z demobilu.
Królował kolor khaki zewnątrz jak i w kabinie bo to głównie blacha była. Czarne koło kierownicy, gałki lewarka i taki sam kolor siedzeń z dermy. Tapicerki drzwi nie przypominam sobie. Zegary też miały czarne obwódki. Chyba takie podobne jak potem miał Uaz.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 119

Podobne wątki