• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Skale

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#1
Zastanawiam się skąd się wzięły skale w różnych działach modelarstwa.

Modelarstwo redukcyjne ma skale o okrągłych podziałkach - okrągłych metrycznie (1:25, 1:50, 1:100, 1:200, 1:300) lub imperialnie (1:12, 1:18, 1:24, 1:48, 1:72, 1:144, 1:288). Kolej ma skale wzięte z pomieszania jednostek imperialnych i metrycznych - 7mm - 1ft (1:43.5 czyli brytyjskie i amerykańskie 0) 4mm - 1ft (1:76,2 czyli 00) 3.5mm - 1ft (1:87 czyli h0) i modyfikacje powyższych - europejskie i japońskie 0 jako 1:45, N jako 1:160 (2mm - 1ft daje 1:152), Z jako 1:220 (1,5mm - 1ft daje 1:203,2)

Natomiast pojęcia nie mam skąd się mogły wziąć takie skale jak 1:35, 1:285 (wargamingowa), S (1:64) czy TT (1:120) i czemu przy wprowadzaniu nowych skal na rynek nie wzięto tych redukcyjnych.

Osobną historię stanową japońskie/azjatyckie skale J aka h0 (1:80 na torze h0 16,5mm niezależnie od rzeczywistego rozstawu) i bieda-N 1:150 na torze N (również niezależnie od rozstawu).

Nie wiem do którego działu to wstawić, więc wstawiam tutaj.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
#3
Natomiast pojęcia nie mam skąd się mogły wziąć takie skale jak 1:35
Modele kolejowe taj skali są dopełnieniem pancerki w 1:35 i tematów wojennych. Takiego jestem zdania po tym co w tej skali jest produkowane.

Odnośnie skali TT. Kiedyś przeczytałem w jakimś Młodym Techniku albo Modelarzu, że skala ta powstała bardziej z uwagi na kubaturę mieszkań itp. Mniejszy metraż mniejsza skala w celu zmieszczenia kółka, owalu.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Jaco3011

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#4
Jest jeszcze H0j lub H01067, czyli w H0 ichnia kolej na rozstawie przylądkowym. Jako materiał torowy służą tory z H0m.,
H0j/H01067 to to samo co nasze h0m. Skala 1:87, tor 12mm. Inne jest JM - 1:80 tor 13mm.

Modele kolejowe taj skali są dopełnieniem pancerki w 1:35 i tematów wojennych. Takiego jestem zdania po tym co w tej skali jest produkowane.

Odnośnie skali TT. Kiedyś przeczytałem w jakimś Młodym Techniku albo Modelarzu, że skala ta powstała bardziej z uwagi na kubaturę mieszkań itp. Mniejszy metraż mniejsza skala w celu zmieszczenia kółka, owalu.
A skąd 1:35 w pancerce? 1:36 by było okrągłe.

Właśnie się zorientowałem, że w TT 1 cal odpowiada 10 stopom. Okrągłe imperialnie.
 

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#6
Za kalę 1:35 w pancerce odpowiada Tamiya - japoński producent plastikowych modeli redukcyjnych (chociaż obecnie są to głównie model RC), który gdzieś w okolicach lat 70 wprowadził skalę "pudełkową" - 1:35, która zastąpiła wcześniejsze skale "imperialne" 1:32 i 1:48. Skala "pudełkowa" oznaczała po prostu skalę tak dobraną, aby części modelu po prostu mieściły się w standardowym pudełku. Aby spopularyzować nową skalę Tamiya w bardzo krótkim czasie zasypała rynek duża ilością bardzo zróżnicowanych modeli, co okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. A że wtedy to właśnie japońskie firmy wyznaczały standardy jakości, to jakoś tak się stało, że inni producenci zaczęli naśladować lidera, produkując modele pojazdów w skali 1:35.

Natomiast skala TT to wbrew pozorom skala imperialna - wynika ona z przeliczenia: 1 stopa to 12 cali, tu mamy naturalne przeliczenie: 10 stóp w w realnym obiekcie to 1 cal w modelu. Skala TT została "wynaleziona" w Stanach Zjednoczonych przez Hala Joyce'a, który w 1945 założył firmę H. P. Products, zajmującą się produkcją modeli kolejek w skali 1:120.


I w sumie najciekawsze - skala 1:285 (nazywana też "6 mm figure size") to nic innego jak skala wprowadzona w latach 60 przez US Army w celu prowadzenia gier wojennych... Czyli w sumie zastosowanie nadal się nie zmieniło, tyle że zamiast "szwejów" nad dioramami w skali 1:285 siedzą teraz "garbaci okularnicy" ;)