• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kształtowanie terenu Skały

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Jak na razie nie było tematu w którym kompleksowo zebralibyśmy doświadczenia na temat plusów i minusów odwzorowywania na makiecie skał naturalnych, które pojawiają się w większych powierzchniach jako góry w tle, urwiska, ściany kamieniołomów itp.

Przy tak dużych powierzchniach nie wystarczy zastosować "czegokolwiek pomalowanego na szaro i już" - trzeba zastanowić się jaki rodzaj skały odwzorowujemy i jak oddać możliwie wiernie jej strukturę (kanciaste załomy skał granitowych wyglądają inaczej niż wyraźnie warstwowane wapienie i piaskowce o mniej lub bardziej nachylonych równoległych do siebie warstwach). To od strony artystycznej. Od strony technicznej jest to szukanie kompromisu między ciężarem a sztywnością struktury.

Standardowe rozwiązania rozpoczynają się od naturalnych kamieni. Granitowa kostka rozłupana młotem (po pomalowaniu, bo granit ma widoczne gołym okiem ziarna) daje niezły efekt granitowej skalnej ściany. Wyerodowany naturalnie w bruzdy kawałek wapienia lub drobnoziarnistego piaskowca z kolei bardzo dobrze imituje skałki i ostańce. Jednak ciężar eliminuje tę technikę jeśli potrzeba więcej skał. Niezastąpione są naturalne kamyki lub łamany kamień drobnoziarnisty tylko tam, gdzie mamy odwzorować tłuczeń albo głazy narzutowe.

Materiał sztuczny najbardziej podobny do kamienia ale lżejszy - gips np. modelarski / sztukateryjny - jest nadal dość ciężki a przy tym kruchy i źle znosi malowanie farbami wodnymi. Pozwala jednak ładnie wymodelować powierzchnię.

Z mas typu gips, klej do glazury (z drobnym kruszywem mineralnym) lub szpachla akrylowa można zrobić także samą "skorupkę" na lekkim rdzeniu zrobionym choćby z masy papierowej lub zmiętych gazet nasączonych klejem. Taki rdzeń z gazet można też przykryć rozesłaną na nim płachtą ręczniczka kuchennego, ligniny lub tkaniny, nasączonej klejem i uformowanej jak potrzeba.

Jeszcze lżejszy ale i dość słaby i wkurzający w obróbce oraz reagujący chemicznie z częścią farb i klejów jest jak wiadomo ekspandowany polistyren czyli styropian. Lepszy od niego o niebo polistyren ekstrudowany - styrodur - nie jest jednak chyba dostępny w tak grubych blokach żeby robić z niego masywy górskie.

Kolejnym używanym środkiem jest pianka montażowa poliuretanowa - lekka i sztywna po wyschnięciu, ale musi być przykryta bo jest bardzo nietrwała - jeśli dociera do niej światło słoneczne po kilku latach zamienia się w brązowy proszek.

W sieci znalazłem jeszcze jeden materiał, dostępny raczej w niewielkich kawałkach ale zarazem lekki i sztywny - piankę do ikebany (przykład zastosowania : http://emmakreatywna.blogspot.com/2013/08/stonehenge-makieta-budowli.html), materiał pomiędzy pumeksem a gąbką.

Czy ktoś z Was ma jeszcze jakieś inne "tipsy" albo może przytoczyć jakieś szczególnie negatywne / pozytywne doświadczenia z powyższymi technikami?
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#2
Teoretyczne bajdurzenie.
Granit NIGDY nie będzie udawał siebie samego pomniejszonego kilkadziesiąt razy, to fakt powszechnie znany każdemu kto choć raz widział z bliska rozłupany kamień.
Tak naprawdę jedyny naturalny materiał który dobrze udaje zarówno siebie samego po zmieleniu a przy okazji ładnie odwzorowuje skały jest węgiel. Można z niego zrobić każdy rodzaj skał, wystarczy tylko połazić po składzie który ma opał z różnych kopalni.

Ale jeśli ktoś chce mieć naprawdę ładne skały to powinien zajrzeć tu: http://www.bragdonent.com/smpic/cattable.htm

Uwaga: po obejrzeniu tego katalogu nic już nie będzie takie jak dawniej.
 
OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Oczywiście, nie sprawdzałem osobiście wszystkich recept, i jestem pewien że efekty podawane przez eksperymentatorów nie zawsze nas by zadowalały, zebrałem jednak wyłącznie rzeczy wypróbowane kiedyś przez kogoś i uznane za skuteczne. O metodach nieskutecznych (jakieś masy solne czy przyklejanie żwirku do plastiku itd.) nawet nie pisałem.

Co do węgla to pomysł jest niezły, rzeczywiście z bloku węgla o wyraźnym uwarstwieniu można by spróbować po podmalowaniu uzyskać typowe formy skał węglanowych, ale jest on niestety tylko odrobinę lżejszy od prawdziwych wapieni i kruchy - trudno byłoby np. wywiercić w nim otworki do wklejenia świerków tak aby nie powierzchnia nie pokruszyła się.

Co do innych skał, sam używałem na makiecie ukośnie warstwowanego otoczaka z piaskowca, który do złudzenia przypominał ostańce Gór Stołowych a także twardego przypuszczalnie dewońskiego wapienia eolicznie wyślizganego w łagodne wklęsłości identyczne jak w piaskowcowych wychodniach w rezerwacie Piekło pod Niekłaniem w Górach Swiętokrzyskich. Oczywiście były to okazyjnie znalezione podczas geologicznych rekonesansów okazy, których nie da się znaleźć ad hoc kiedy będą akurat potrzebne.

W katalogu, który podałeś, ewidentnie część form było robionych z naturalnych kamieni odciśniętych w zwykłej wielkości i trochę tylko podrasowanych. Część wzorów jednak jest świetnych i szczególnie dobrze przypomina nasze formacje skalne, np. tutaj mamy idealnie oddane uławicone i spękane uskokami zwietrzałe wapienie tatrzańskiej płaszczowiny reglowej, takie jakie np. wiszą nam nad głowami podczas podejścia pod Giewont i wspinaczki na Orlą Perć.
 

Załączniki

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#4
Jak dla mnie to za dużo mądrych słów w jednym zdaniu :)
Wcale nie trzeba robić dużych skał z węgla. Można go zaformować i zrobić odlewy, będą dużo lżejsze.
Ja te jankeskie.
 

Przemek Kamiński

Znany użytkownik
Reakcje
421 3 0
#7
W sklepach z zaopatrzeniem dla akwariów są tła w trójwymiarowe imitujące skały. Jest wiele wzorów. Może nie takiej super jakości jak wyżej pokazane, ale przy drobnym retuszu dają radę.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#8
Stosuję styrodur jako materiał łatwy w obróbce. Można go bez problemu modelować na skały pochodzenia wulkanicznego ale i na wapienne. Największa zaleta - waga tego materiału.



 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
#9
To i ja dorzucę się do tematu prezentując poniżej zdjęcia skał (dioramki już od lat nie mam), które również zostały wykonane ze styroduru i pokryte tylko i wyłącznie farbą firmy Faller imitującą ... asfalt - nr.506 widnieje na opakowaniu.
Była to moja pierwsza dioramka w skali H0, więc dziś wiele rzeczy zrobiłbym zupełnie inaczej, ale niekoniecznie skały.

1.
S5001264 p.JPG


2.
S5001268 p.JPG


3.
S5001566.JPG


4.
S5002069.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
viator

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#10
Z tą farbą asfaltową to jest bdb pomysł; rzecz w tym że kolor starej powierzchni skał zwłaszcza łatwiej rozkładalnych węglanowych/wapiennych często jest zmieniony nie tylko przez wietrzenie ale i przez porosty, które potrafią pokrywać niemal całą powierzchnię, i właśnie najczęściej są one czarne, więc skałka czy głaz są znacznie ciemniejsze niż minerał jako taki.
 

Przemek Kamiński

Znany użytkownik
Reakcje
421 3 0
#13
Wtedy gdy robiłem te zdjęcia nie nastawiałem się na pokazanie jak wygląda farba. Nie robiłbym z fleszem. Sama farba jest zrobiona ze zmielonego drobno granitu. Skałka po prawej stronie była cała pomalowana nią, a po lewej tylko miejscami. Powtarzam, że nie nastawiałem się na pokazanie farby a czegoś innego. W rzeczywistości efekt jest bardzo dobry.

DSCN0082.JPG
 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#15
Stosuję styrodur jako materiał łatwy w obróbce. Można go bez problemu modelować na skały pochodzenia wulkanicznego ale i na wapienne.
Można spytać skąd bierzesz styrodur? Konkretniej chodzi mi o takie większe wymiarowo kawałki, bo przeglądając na szybko sieć znalazłem jakieś płaty 190x300x80mm, co by spowodowało, że konieczne byłoby nakładanie jednego fragmentu na drugi w celu spiętrzania skał. Chyba, że coś takiego właśnie robisz?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#16
Powiem tak - GIPS WYMIATA (y)
(jak dla mnie bezapelacyjnie najlepszy jest ten od Woodlanda)

Potrzebna jest zmodyfikowana szczotka druciana, rylce, DOBRE zdjęcia skał i trochę cierpliwości.
UWAGA:
Nie piszę, że to co zobaczycie na filmie jest perfrkcyjne. Piszę tylko, że to dobra technika i przy większym nakładzie pracy i inwencji artystycznej daje rewelacyjne efekty. Poza tym w trakcie obróbki "ściany" uzyskujemy naturalny materiał idealny do posypania podnóża skały. Gips jest też bezkonkurencyjny gdy idzie o malowanie. Rozcieńczona farba akrylowa w dowolnym kolorze i najlepiej kilku odcieniach. I to co najważniejsze na samym końcu nie trzeba malować skały półsuchym pędzlem dla uzyskania efektu przecierek. Wystarczy delikatnie potrzeć "skałę" szorstką szmatką by wydobyć ostre krawędzie.

W zależności od rodzaju skały raz można moczyć gips przed obróbką (efekt - gładsze krawędzie - Karkonosze) lub rzeźbić na sucho (więcej ostrych krawędzi - Tatry). Można papierem ściernym wygładzać płaszczyzny, lub wyoblać krawędzie... no jednym słowem możliwości jest niepomiernie więcej niż przy materiałach typu styrodur, a efekt malarski zbliżony do naturalnego, dużo łatwiejszy do osiągnięcia niż przy węglu. Węgiel moim zdaniem wymaga od twórcy większych umiejętności malarskich no i odpada metoda ścierania i rozjaśniania krawędzi. Cholera, ale się rozpisałem;)
 
Ostatnio edytowane:

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#17
Można spytać skąd bierzesz styrodur?
Zadzwoniłem do pierwszej lepszej w mojej okolicy agencji reklamowej i spytałem czy nie mają odpadów styroduru. Oni z tego wycinają litery. Zapakowali mi mondeo po dach bo śmieciarzowi by musieli zapłacić a ja wziąłem za darmo ;) Ostatnio kolega pracujący na budowach przytargał mi fajny kawał taki na 20cm gruby niebieskiego styroduru. Styrodur łatwo się klei więc spokojnie możesz go spiętrzyć a potem odpowiednio obrobić. Skałę z tunelem na makiecie mam zrobioną z dwóch jego kawałków:





Szczeliny łączenia wypełnione nasączonym wikolem ręcznikiem papierowym:



Ostateczna barwa i zieleń. Ruiny i portale też ze styroduru. Ja w sumie wszystko z niego robię. Kozły oporowe, murki etc. ma fajną fakturę i niewiele mu trzeba by zamienił się w skały lub w beton.

 

dariuszz94

Znany użytkownik
Reakcje
113 4 0
#18
Bardzo dziękuję za odpowiedź i opis co i jak :) Nie pozostaje nic innego, jak zaraz po skończeniu sesji poszukać gdzieś styroduru i wziąć się za budowę skał nad tunelem ;)
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#19
Nic lepiej nie udaje skał niż one same , odlewy żywiczne połączone ze styrodurem dają efekt który normalnym rzeźbieniem trudno osiągnąć ,no chyba że ktoś jest znakomitym rzeźbiarzem .
Ta, że podpisuje się pod tym co napisał Hubert ,efekt tych skał powala realizmem i warto czasami stary dobry gips przeznaczyć na wykonywanie elementów np. betonowych ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 7
Techniki modelarskie 22

Podobne wątki